Wiadomości z Świętochłowic

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

 • Dodano: 2021-01-27 06:45, aktualizacja: 2021-03-23 06:33

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, choć od wczoraj mamy już kalendarzową wiosnę. Wciąż jeszcze temperatura powietrza znacznie obniża się wieczorem i nocą. Taka aura jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób, które nie mają dachu nad głową. Dlatego świętochłowiccy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Apelujemy do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Choć nastała już kalendarzowa wiosna, zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wieczorem termometry oscylują wokół zera stopni Celsjusza, a nocą temperatura wciąż spada poniżej zera. Chłody i niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Dzielnicowi oraz policjanci z „patrolówki” ze świętochłowickiej komendy zwracają więc szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Kontrolują m.in. opuszczone budynki, działkowe altanki, klatki schodowe, okolice rur ciepłowniczych itp. w których bezdomni próbują się schronić przed chłodem i ogrzać. Policjanci zachęcają każdą napotkaną, narażoną na wychłodzenie osobę do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą im przetrwać ten trudny dla nich okres.

Niskie temperatury stwarzają zagrożenie również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.

Przypominamy, że od 1 października 2020 roku w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia bieżącego roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Ponadto jak co roku, od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje na temat ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112).

Apelujemy o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Nie pomogę...

  ...nie jestem przeciw udzielaniu pomocy takim ludziom,ale nim takiemu osobnikowi pomogę to bardzo poważnie zastanowię się czy warto. A dlaczego? A dlatego że kiedyś za chęć udzielenia pomocy dostalem że tak napiszę po ryju...

 • Anna

  A ja mam inne doświadczenia. Na chodniku leżała nietrzeźwa kobieta. Zadzwoniłam na SM. Pani oczywiście nie miała ochoty na zmianę lokalizacji, uparcie leżała na ziemi twierdząc, że jest jej ciepło i nigdzie się nie rusza. Panowie grzecznie zaprowadzili ją jednak do radiowozu i zawieźli na izbę wytrzeźwień. W nocy było minus 14 stopni. Do rana już by nie żyła, albo byłaby poważnie odmrożona. Uważam, że warto reagować. Takie osoby często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Są też tacy, którzy mogą zasłabnąć ( cukrzyca, wylew itd. ). Przechodzenie obok bez reakcji to dla mnie znieczulica. Mąż koleżanki - cukrzyk zemdlał na chodniku w centrum miasta. Dodam, ze był z małym dzieckiem. Z relacji wiem, że dopiero po dłużej chwili ktoś zareagował. Nawet płaczące dziecko niektórych nie ruszyło. Bez komentarza.

 • Pilny obserwator

  Hmm..tak dokładniej się popatrzyłem i wydaje mi się że wszyscy trzej Panowie na zdjęciu mają takie same buty..jak by służbowe..:)czyżby najpierw upili kolegę dwoma piwami a pozniej mu chcieli pomoc??hehehe z taką słabą głową to on się tam zmarnuje hehehe a tak na poważnie to nie zgodzę się z poprzednim piszącym komentarz..nawet jesli ta pomoc uratuje kogoś kto pije to trzeba to robić..w życiu różnie bywa..

 • Pozdrawiam

  Od razu chciałem pytać, którego tajniaka do foto ustawili. Bez pozdrowień dla pełniącego tymczasowo obowiązki prezydenta miasta.

 • Ii

  Dokładnie masz rację. To zdjęcie to ustawka. Widać po ubraniu i te butelki koło niego. Żenada

 • Ktos

  Oczywiście, zgadzam się. Ale ja pomoglam temu facetowi. Tylko jak go podniosłam to mnie opieprzyl a za chwilę zapytał czy mu dam 2 zł.

 • Ktos

  Ostatnio się zatrzymałam żeby pomoc człowiekowi leżącemu na ulicy... Facet był kompletnie pijany, brudny, posikany itd. Niechcialo pomocy tylko 2 zł. Na drugi dzień już stał pod biedronka i zbierał na vodke... Niektórzy na własne życzenie doprowadzają swoje życie do takie stanu...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również