Wiadomości z Świętochłowic

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

 • Dodano: 2021-01-11 08:15, aktualizacja: 2021-01-08 06:24

Kiedy panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu.

Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, czy w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Prawdziwe mrozy dopiero przed nami. Policja apeluje, by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka.

Śląska policja apeluje o zwracanie uwagi na przypadkowo napotkane osoby, które mogą stać się ofiarą niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze bądź niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze.  Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997 lub 112. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Pamiętajmy jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Nadchodzące zimno niesie ze sobą potencjalne zagrożenie zamarznięcia osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania. Bezdomnymi zostają z różnych powodów. Są wśród nich ci „z wyboru” albo ci „z konieczności”. Większość należy jednak do tej drugiej grupy. Stracili pracę, popadli w długi, albo nie potrafili rozwiązać rodzinnych konfliktów. To także kobiety, które uciekły przed znęcającymi się nad nimi mężczyznami, albo zostały wyrzucone z domu. Wielu bezdomnych to osoby chore fizycznie lub psychicznie. Często nie stronią od alkoholu, czy narkotyków.

Bez względu na wszystko – nie odwracajmy oczu od takich osób!

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Nie pomogę...

  ...nie jestem przeciw udzielaniu pomocy takim ludziom,ale nim takiemu osobnikowi pomogę to bardzo poważnie zastanowię się czy warto. A dlaczego? A dlatego że kiedyś za chęć udzielenia pomocy dostalem że tak napiszę po ryju...

 • Anna

  A ja mam inne doświadczenia. Na chodniku leżała nietrzeźwa kobieta. Zadzwoniłam na SM. Pani oczywiście nie miała ochoty na zmianę lokalizacji, uparcie leżała na ziemi twierdząc, że jest jej ciepło i nigdzie się nie rusza. Panowie grzecznie zaprowadzili ją jednak do radiowozu i zawieźli na izbę wytrzeźwień. W nocy było minus 14 stopni. Do rana już by nie żyła, albo byłaby poważnie odmrożona. Uważam, że warto reagować. Takie osoby często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Są też tacy, którzy mogą zasłabnąć ( cukrzyca, wylew itd. ). Przechodzenie obok bez reakcji to dla mnie znieczulica. Mąż koleżanki - cukrzyk zemdlał na chodniku w centrum miasta. Dodam, ze był z małym dzieckiem. Z relacji wiem, że dopiero po dłużej chwili ktoś zareagował. Nawet płaczące dziecko niektórych nie ruszyło. Bez komentarza.

 • Pilny obserwator

  Hmm..tak dokładniej się popatrzyłem i wydaje mi się że wszyscy trzej Panowie na zdjęciu mają takie same buty..jak by służbowe..:)czyżby najpierw upili kolegę dwoma piwami a pozniej mu chcieli pomoc??hehehe z taką słabą głową to on się tam zmarnuje hehehe a tak na poważnie to nie zgodzę się z poprzednim piszącym komentarz..nawet jesli ta pomoc uratuje kogoś kto pije to trzeba to robić..w życiu różnie bywa..

 • Pozdrawiam

  Od razu chciałem pytać, którego tajniaka do foto ustawili. Bez pozdrowień dla pełniącego tymczasowo obowiązki prezydenta miasta.

 • Ii

  Dokładnie masz rację. To zdjęcie to ustawka. Widać po ubraniu i te butelki koło niego. Żenada

 • Ktos

  Oczywiście, zgadzam się. Ale ja pomoglam temu facetowi. Tylko jak go podniosłam to mnie opieprzyl a za chwilę zapytał czy mu dam 2 zł.

 • Ktos

  Ostatnio się zatrzymałam żeby pomoc człowiekowi leżącemu na ulicy... Facet był kompletnie pijany, brudny, posikany itd. Niechcialo pomocy tylko 2 zł. Na drugi dzień już stał pod biedronka i zbierał na vodke... Niektórzy na własne życzenie doprowadzają swoje życie do takie stanu...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.