Koniec roku to czas, który spędzamy w gronie najbliższych, cieszymy się świątecznym nastrojem oraz planujemy sylwestrową noc.
Jest to też owocny czas dla oszustów, którzy podając się za "wnuczków" czy "policjantów", usiłują nas okraść. Kolejny raz apelujemy, nie tylko do seniorów, aby zwiększyć czujność. Nie dajmy się nabrać, a jeśli to już nastąpi, nie bójmy się powiadomić policji.
Oszuści stają się coraz bardziej przebiegli w swoich działaniach stale zmieniając i doskonaląc swoje metody. Kilka lat temu kiedy profilaktyka dotycząca oszustw na wnuczka, policjanta czy pracownika administracji nie była tak rozpowszechniona oszuści operowali najprostszymi bodźcami i reakcjami jak troska o najbliższych czy własne bezpieczeństwo. Teraz złodzieje zaczynają stosować rozwiązania hybrydowe, a dobrym tego przykładem jest metoda "na wnuczka i na policjanta". Polega to na tym, że oszust na początku dzwoni do osoby podając się za wnuczka, krewnego czy inną bliską osobę informując, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Następnie dzwoni ponownie podając się tym razem za policjanta i przekonuje, że chwilę wcześniej dzwonił oszust, a tylko ofiara może pomóc w jego ujęciu. Do tego mają być potrzebne pieniądze, które pod pozorem złapania złodzieja ofiara ma przekazać oszustom. Jest to teatr, w który nie trudno uwierzyć.
Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim należy pamiętać, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy też nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Powinniśmy zawsze stosować zasadę nieufności. Mamy prawo zweryfikować każdą wątpliwość dzwoniąc np. na Policję. Interesujmy się też kiedy w naszym miejscu zamieszkania będą miały miejsce kontrole liczników czy piecyków gazowych. Za poinformowanie mieszkańców o tego typu wizytach odpowiedzialny jest zarządca budynku.
Nie powinniśmy podawać też obcym wszelkich wrażliwych danych. Są to między innymi numery i serie dokumentów, numery pesel, imię panieńskie matki oraz innych, dzięki którym oszuści mogą sporządzać fałszywe umowy czy np. wziąć na nas kredyt. Nie przekazujmy także takich informacji o członkach rodziny. Unikajmy informowania obcych czy mieszkamy sami czy z kimś, czy też np. planujemy jakiś wyjazd i zostawiamy mieszkanie bez opieki.