Wiadomości z Świętochłowic

Niedzielski: w Polsce są wyraźne dynamiki spadkowe liczby zakażeń i zgonów

  • Dodano: 2021-01-28 08:15, aktualizacja: 2021-01-28 06:28

W Polsce są wyraźne dynamiki spadkowe liczby zakażeń koronawirusem i zgonów, ale sytuacja na świecie nie wygląda tak dobrze i trzeba brać pod uwagę ryzyko związane z otoczeniem i brytyjską mutacją koronawirusa - zaznaczył w środę szef MZ Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej minister zdrowia odniósł się do liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce. Jego resort podał w środę, że jest to 6789 nowych zakażeń, zmarło 389 chorych.

To jest w ujęciu tygodniowym malejąca liczba przypadków. Ta dynamika spadków pomiędzy kolejnymi tygodniami jest na poziomie bardzo stabilnym - w ostatnich tygodniach rzędu 20 proc. Nieco mniejszą dynamikę, jeżeli chodzi o spadek liczby, odnotowujemy w przypadku zgonów. Tutaj ta liczba z tygodnia na tydzień maleje o 7 proc. - powiedział Niedzielski.

Ocenił, że są to "wyraźne dynamiki spadkowe", ale zastrzegł też, że sytuacja międzynarodowa "nie wygląda tak dobrze jak w Polsce". Jako przykład podał Hiszpanię.

Tam poziom zakażeń jest rzędu 40 tys. (dziennie - PAP), a nawet w ostatni poniedziałek było 90 tys. odnotowanych zakażeń - powiedział Niedzielski.

Stwierdził jednak, że tak wysoki poziom zakażeń wynika z "poniedziałkowej kumulacji", bo w Hiszpanii nie są raportowane zakażenia wykryte w weekend.

Mówił również, że w Wielkiej Brytanii i Francji sytuacja jest inna niż w Polsce - we Francji są "poziomy zachorowań powyżej 20 tys." dziennie, a w ostatnich tygodniach było to 28-30 tys. zakażeń dziennie. Ocenił też, że w Wielkiej Brytanii poziom zachorowań spadł "trochę" w porównaniu do początku roku.

Mamy do czynienia z niejednoznaczną sytuacją, bo na naszym podwórku wygląda to o wiele lepiej, ale trzeba brać pod uwagę ryzyko związane z otoczeniem i z brytyjska mutacją wirusa" - podkreślił szef MZ. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.