Wiadomości z Świętochłowic

Nietypowe, ale bezpieczne ferie ze świętochłowickimi policjantami

 • Dodano: 2021-01-18 08:15, aktualizacja: 2021-01-18 07:49

W tym roku ferie zimowe wyglądają inaczej niż dotychczas. Z powodu panującej epidemii koronawirusam wyjątkowo dla wszystkich województw odbywają się w jednym terminie. Mundurowi ze świętochłowickiej policji, zachowując reżim sanitarny, odwiedzili w tym tygodniu dzieci uczestniczące w półkoloniach. Wszystko po to, aby przypomnieć najmłodszym o kilku zasadach, które powinny przestrzegać by odpoczynek w trakcie ferii oraz przez cały okres zimowy był dla nich bezpieczny.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczne ferie zimowe wyglądają inaczej niż dotychczas. Po raz pierwszy uczniowie z całego kraju ferie odbywają w jednym terminie. W czasie przerwy od szkolnych zajęć oraz całego okresu zimowego należy pamiętać o wielu niebezpieczeństwach, które mogą zagrażać najmłodszym. Dlatego dzisiaj oraz na początku tygodnia mundurowi ze świętochłowickiej policji odwiedzili dwie szkoły podstawowe na terenie miasta. Spotkali się tam z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach, aby przypomnieć im o kilku zasadach, które powinny przestrzegać, by odpoczynek w trakcie ferii, a także przez cały okres zimowy był bezpieczny. W pierwszej kolejności stróże prawa podkreślili jednak znaczenie obowiązujących obostrzeniach, a w szczególności przypomnieli o konieczność dbania o bezpieczeństwo własne i innych stosując m.in. maseczki ochronne. Następnie policjanci poruszyli tematykę związaną z bezpiecznym wypoczynkiem w miejscu zamieszkania. Mundurowi tłumaczyli dzieciom, dlaczego powinny unikać kontaktów z nieznajomymi oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo będąc w domu. Uczulili uczestników również na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdzili także, czy w razie potrzeby, dzieci potrafią wezwać pomoc i czy pamiętają numer alarmowy 112. Od policjanta z drogówki dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie pokonywać jezdnię, jak wygląda droga zatrzymania się pojazdu na śliskiej nawierzchni oraz czy warto nosić elementy odblaskowe zimą. Wszyscy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na zadawane pytania. W te ferie, z uwagi na pandemię, prelekcje odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Policjanci raz jeszcze przypominają zasady, które sprawą, że zimowy odpoczynek będzie bezpieczny:

 • Wychodząc z domu, ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Pamiętaj o odblaskach! Będziesz lepiej widoczny na drodze.
 • Na łyżwach jeździj tylko na lodowisku. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne. Lód pod Twoim ciężarem szybko może się załamać.
 •  Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni i samochodów. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.
 •  Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy. Kulki ze zlodowaciałego lodu i kamieni są zabronione.
 • Nie przechodź pod zwisającymi z dachu soplami ani ich nie strącaj.
 • Kiedy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie nawiązuj kontaktu z obcymi, nie podawaj swojego adresu zamieszkania.
 • Zachowaj zasady bezpieczeństwa w sieci. Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.
 • Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej czy rozpalanie w piecu pozostaw dorosłym.
 • Nie wbiegaj na jezdnię, ponieważ zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa.
 • Zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd i z kim idziesz oraz o której godzinie wrócisz do domu;
 • W razie zagrożenia i sytuacji niezwłocznego udzielenia pomocy dzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112.

Przy okazji tej wizyty policjanci zachęcali do udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym pt. „Śnieżny Dekalog” zorganizowanym przez Biuro Prewencji KGP w ramach kolejnej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.