Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Nowa sieć świętochłowickich szkół wynikiem reformy oświaty i zmian demograficznych

 • Dodano: 2019-01-11 13:30

Reforma oświaty oraz zmiany demograficzne to główne powody prac nad nową siecią świętochłowickich szkół.

Do zatwierdzenia Radzie Miejskiej przedstawione zostanie rozwiązanie, które 9 stycznia 2019 r. wypracował w ramach prac zespół ds. nowej sieci szkół.

Co obejmują najważniejsze zmiany?

 • reaktywację Szkoły Podstawowej nr 5, do której uczęszczać pierwszoklasiści z tego rejonu. Możliwość dobrowolnego przepisania dzieci do SP 5 będą mieć również rodzice dzieci w klasach 2-8. Rozwiązanie to pomoże stopniowo zmniejszyć liczbę uczniów w przeciążonych w tej chwili SP 1 i SP 17.
 • przeniesienie Zespołu Szkół Specjalnych do budynku Gimnazjum nr 5, które zostanie zamknięte 31 sierpnia 2019 r. oraz zmianę nazwy szkoły na bardziej uniwersalną, mniej stygmatyzującą oraz pozwalającą pozytywnie identyfikować placówkę na mapie edukacyjnej miasta. Zmiana ta w istotny sposób poprawki warunki nauki i pracy uczniów oraz ich komfortu bezpieczeństwa i pozwoli zachować miejsca pracy dla nauczycieli.
 • otwarcie w budynku opuszczonym przez ZSS żłobka, finansowanego z programu Maluch Plus, o które to wsparcie gmina wystąpiła z końcem roku 2018.

Takie rozwiązania zostaną zaproponowane radnym podczas sesji, która odbędzie się prawdopodobnie 28 stycznia.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Nowy

  Bardzo mnie ciekawi, jak decyzja o powołaniu SP 5 wpłynie na wysokość bonifikaty z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności bo przecież nasz miasto jest takie biedne i zadłużone ....

 • Basia

  Jak na razie same złe decyzje w tym mieście po wyborach.

 • Ruda

  Czegoś tu nie rozumiem .... Zarówno SP 1, jak i SP 17 funkcjonują od miesiąca września, tj. od momentu wprowadzenia reformy oświaty. Domyślam się, iż przeciążenie tych szkól to głównie problemy lokalowe, a nie personalne / kadrowe (oczywiście może się mylę). Czy nie prościej przenieść SP 17 do budynku dawnej SP 5, a w SP 1 zabronić przyjmowania dzieci spoza "rejonu" ?

 • suz

  Czy przypadkiem nasza wspaniała Polska od wielu lat nie boryka się z problemem niżu demograficznego ?? Z wszelkich danych wynika, iż nawet Program 500+ przestaje zachęcać Polaków do większej dzietności.Czy miasto Świętochłowice nie ma innych problemów i wydatków ????Mam nadzieję, że Pan Prezydent przedstawi szczegółowy koszt pełnego uruchomienia i funkcjonowania nowej szkoły podstawowej (szkoły integracyjnej, która wymaga tzw. nauczycieli wspomagających !!!). Proponuję przeznaczyć te pieniądze na promocję miasta i przyciągnięcie inwestorów, dających miejsca pracy.Nie mam nic wspólnego z systemem edukacji, widzę wiele problemów w mieście, w tym "uciekających" ze Świętochłowic młodych ludzi. Wiem jednak, iż nie ma sensu o nich pisać, gdyż z pewnością wina zostanie zrzucona na poprzednią ekipę rządzącą naszym miastem .....

 • Ela

  Raczej na ekipę nadzorujaca działania samorządu, a w szczególności wydatki publiczne, ekipę której przewodniczył p. Beger przez ostatnie 3 lata.

 • łim

  Dlaczego nie ma mojego kometarza sprzed 12 godzin ???? W Świętochłowicach mamy cenzurę???? Czekam na jego umieszczenie. Zapewne ten tez nie zostanie umieszczony. Pozdrowienia dla moderatora i Pana Prezydenta !

 • ech

  Portal daje komentarze z dużym opóźnieniem.

 • łim

  W powyższym artykule nie jest wspomniane, że SP 5 będzie kolejną w Chropaczowie szkołą integracyjną (!) Pan Prezydent, podkreśla, że nowa sieć szkół ma zaprzestać faworyzowania pewnych szkół, a tworzenie kolejnej szkoły integracyjnej doprowadzi do takowej sytuacji między SP 17, a SP 5. Pytanie czy SP 5 z klasami integracyjnymi, nie jest tworzona pod dzieci Pana Prezydenta ( które potrzebują odpowiednich warunków do nauki), które pomimo rejonu SP17 , chodzą do SP 1 ( !). Pytanie pierwsze brzmi po co w tej samej dzielnicy dwie szkoły integracyjne. Skoro w mieście jest na nie zapotrzebowanie, należałoby takie otworzyć w większej od siebie odległości. Zastanawia mnie jeszcze czy naiwność pana Prezydenta sięga tak daleko, że zakłada iż rodzice dzieci z "elitarnej" 1, dobrowolnie przeniosą dzieci do SP 5 tworzonej na bazie II LO, którego poziom można poznać sprawdzając wyniki egzaminu maturalnego na stronach OKE. Ogromna szkoła, która będzie zapełniana przez 8 kolejnych lat ( !) . A podobno Pan Prezydent chce leczyć finanse miasta...

 • Maks

  Pierwszaki będą funkcjonowały ze starszą młodzieżą z liceum nie wiem czy to dobry pomysł i zgodny z prawem.

 • a.

  Podobają mi się te propozycje :)

 • ktoś

  niestety nie spodobały się nauczycielom z siedemnastki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.