Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Nowe otwarcie w Muzeum Powstań Śląskich

 • Dodano: 2020-07-25 12:30

Świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich będzie teraz prowadzone wspólnie przez miasto Świętochłowice i województwo śląskie. Dla tej instytucji oznacza to nowe możliwości.

O wspólnym prowadzeniu Muzeum Powstań Śląskich przez samorząd miasta i województwa mówiło się od kilku miesięcy. List intencyjny w tej sprawie podpisano już w lutym, a teraz została podpisana stosowana umowa. 

- Miasto zyska stabilnego partnera, który będzie dbał o rozwój tego ważnego miejsca – zapewnia Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Muzeum Powstań Śląskich zostanie rozbudowane?

Utrzymanie świętochłowickiego muzeum kosztuje ok. 1,2 mln zł rocznie. Teraz połowa tej kwoty będzie po stronie województwa, a to duża ulga dla budżetu miasta. Daniel Beger, prezydent Świętochłowic, podkreśla jednak, że kluczową sprawą jest rozwój placówki.

- Mamy drugi budynek, który możemy zagospodarować. Zamierzamy zwiększyć powierzchnię muzealną, dlatego że część eksponatów nie mieści się na wystawie. Chcemy, żeby odwiedzający muzeum mogli zobaczyć je wszystkie – mówi prezydent Beger.

Inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł. Miasto złożyło już wniosek o jej dofinansowanie z Funduszy Norweskich. W miarę możliwości dołoży do niej także samorząd województwa.

Muzeum Powstań Śląskich zajmuje się ochroną dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice. 

- Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy – czytamy na stronie muzeum.

Świętochłowickie muzeum odwiedza ok. 20 tys. osób rocznie.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Stanisław

  MAM TO!

 • krist

  brawo świony brawo prezydent !!!

 • vovtek81

  Aha .Już nabrał obrotów w szastaniu kasą cudownie ozdrowionego, niedawno "bankrutującego" miasta. Na ministra ozdrawiania z nim.

 • hanysek

  Polska nie dostanie kasy z Funduszu Norweskiego xD Tyle z działań pisu. A jak nawet dostaną to te "muzeum" stanie sie już całkiem tubą propagandową i pisaniem historii o wojnie domowej na Górnym Śląsku od nowa.

 • Że świon

  Dowiemy się że nasi Ślązacy Powstańcy walczyli w powstaniu Warszawskim razem z ,,Gawroszem" okupowali barykady.

 • vovtek81

  Aha .Już nabrał obrotów w szastaniu kasą cudownie ozdrowionego, niedawno "bankrutującego" miasta. Na ministra ozdrawiania z nim.

 • Stanisław

  Przecież ciągle pozyskuje dotacje o co ci chodzi

 • voytek81

  bez sensu Twój komentarz

 • Fan

  Tak jak całe życie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.