Wiadomości z Świętochłowic

Nowe samochody pożarnicze trafiły do KM PSP w Świętochłowicach

  • Dodano: 2022-11-14 07:30, aktualizacja: 2022-11-14 07:49

W dniu 9 listopada odbyło się uroczyste podziękowanie za pomoc w pozyskaniu dwóch wozów strażackich, które trafiły do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Świętochłowicka Straż Pożarna ma 2 nowe wozy strażackie

Uroczystość odbyła się na terenie OSiRSkałka” w obecności Śląskiego Komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach nadbryg. Jacka Kleszczewskiego oraz jego zastępców: st. bryg. mgr inż. Mirosława Synowca i bryg. mgr inż. Arkadiusza Krzemińskiego, a także Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP (w latach 2017-2022) st. bryg. w st. spocz. Bogdana Jędrocha.  

Ze strony miasta udział wzięli Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach bryg. Arkadiusz Labocha i jego zastępca bryg. Piotr Skóra oraz Prezydent Miasta Świętochłowice – Daniel Beger, Zastępca Prezydenta Miasta Świętochłowice – Sławomir Pośpiech, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świętochłowicach – Zbigniew Nowak i Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach – Tomasz Lemański, którzy złożyli kierownictwu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach serdeczne  podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie w pozyskaniu nowych samochodów.

Pierwszy z nich to samochód specjalny z drabiną mechaniczną  SCD-40,7 na podwoziu IVECO. Jest pojazdem z najwyższą drabiną łamaną zabudowaną na podwoziu dwuosiowym. Jej wysokość ratownicza wynosi 41,53 metry.

Drugi samochód pożarniczy przekazany świętochłowickim strażakom to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/32. Samochód jest wykonany na podwoziu Volvo FMX 380 z napędem 4×4, zautomatyzowaną skrzynią biegów i kabiną brygadową. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar i 430 l/min przy ciśnieniu 40 bar, działko wodno-pianowe DWP32 o wydajności 3200 litrów na minutę.

Oba wozy wyposażone są  między innymi w: sześć kompletów aparatów ochrony dróg oddechowych z butlami, pokrowcami, maskami i sygnalizatorami bezruchu, cztery zapasowe butle, armatura wodno-pianowe, motopompa, działko wodno-pianowe DWP16 przenośne, drabiny, pilarki, wentylator oddymiający, sprzęt burzący, agregat prądotwórczy, przenośny zestaw oświetleniowy, sprzęt pomiarowy, zestaw ratownictwa medycznego R1, zestaw narzędzi ślusarskich, elektryczna pompa beczkowa, tłumice i zestaw ratownictwa technicznego LUKAS składający z pompy hydraulicznej, rozpieracza ramieniowego, nożyc, cylindrów rozpierających i narzędzi ‘kombi’. Do tego zestaw podpór i klinów, mata, zbijaki do szyb, przecinaki do pasów, osłony, poduszki pneumatyczne wraz z osprzętem.

Nowe wozy z pewnością usprawnią i zwiększą efektywność podejmowanych działań podczas akcji ratowniczych.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Fojercok

    O to teraz do pożaru hasioka będzie jechać 8 wozów strażackich a nie 4 tak jak to ma miejsce teraz?

  • Knebel

    Wyjazdowe się liczy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również