Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

O bezpieczeństwie z świętochłowickimi seniorami

  • Dodano: 2020-02-05 07:45, aktualizacja: 2020-02-04 09:17

Na terenie Świętochłowic w Fundacji Rodzin Polskich odbyło się spotkanie profilaktyczne na temat bezpieczeństwa osób starszych.

Wykład poprowadzili policjanci z drogówki wraz z mundurową z Wydziału Prewencji ze świętochłowickiego garnizonu. Policjanci poruszyli tematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa, szczególnie skupiając się jednak na bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na zakończenie wszystkim obecnym wręczono odblaskowe opaski.

Świętochłowiccy mundurowi systematycznie pracują nad bezpieczeństwem seniorów 

Seniorzy to grupa społeczna, której należy się wyjątkowy szacunek, wymagają troski i zainteresowania nie tylko ze strony najbliższych. Dlatego, też policjanci miejscowej komendy systematycznie starają się ich edukować i przypominać o koniecznych środkach ostrożności.

Dzisiaj stróże prawa z miejscowej komendy policji przeprowadzili spotkanie z seniorami w ramach działań profilaktycznych mających na celu promowanie bezpieczeństwa wśród osób starszych. Prelekcja miała miejsce w Fundacji Rodzin Polskich w dzielnicy Śródmieście, a uczestnikami byli mieszkańcy miasta. Mundurowa na co dzień zajmująca się profilaktyką społeczną oraz policjanci z drogówki poruszyli zagadnienia na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, skupiając się na zasadach, jakie obowiązują pieszych i rowerzystów na drodze. Policjanci przypominali o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Mundurowi przypominali seniorom o tym, aby wzmogli swoją czujność między innymi w rejonie przejść dla pieszych, ponieważ właściwe upewnienie się, czy przejście przez jezdnię jest bezpieczne, to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Apelowali o to, aby nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Każdy pieszy i rowerzysta powinien mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i zadbać o to, aby być widocznym. Latarka, kamizelka lub jakikolwiek element odblaskowy sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Dlatego też mundurowi zachęcali seniorów do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Seniorom, którzy na co dzień korzystają z jednośladów, mundurowi przypominali o zasadach poruszania się po drodze oraz o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Omówili także obowiązkowe wyposażenie tj. co najmniej jeden sprawny hamulec, dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające, z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt. 

Seniorzy mieli też okazję, aby uzyskać od policjantów odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Na zakończenie wszystkim obecnym wręczono odblaskowe opaski, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.