Spotkania online z miejscową młodzieżą to już niemal codzienność dla świętochłowickiej policyjnej profilaktyk. Ze względu na epidemię koronawirusa i ograniczone możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań, policjantka zza komputera realizuje prelekcje poświęcone tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak tez było podczas zdalnych wykładów poświęconych cyberzagrożeniom, agresji w sieci i hejtowi.
Policjantka ze świętochłowickiej komendy ponownie spotkała się online z uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej nr 4. Epidemia koronawirusa ograniczyła możliwość prowadzenia bezpośrednich spotkań profilaktycznych z młodzieżą. Choć nauka dzieci klas 1-3 wróciła do murów szkolnych, starsze klasy w dalszym ciągu obowiązek szkolny realizują poprzez naukę w trybie online. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19. Aby mieć kontakt z młodzieżą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie oraz aby skutecznie realizować ustawowe zadania profilaktyczne, świętochłowicka mundurowa regularnie prowadzi spotkania w sieci, wykorzystując do tego dostępne narzędzia i platformy.
Dzisiejszy cykl wirtualnych prelekcji z uczniami klas 4-6 dotyczył w głównej mierze cyberzagrożeniom, hejtowi, agresji w sieci i sposobów radzenia sobie z nią. Poruszona została również tematyka nieodpowiednich zachowań podczas korzystania z Internetu. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Policjantka przypomniała, że w internecie nikt nie jest anonimowy, pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera. Na zakończenie mundurowa poruszyła także kwestie dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji, a także odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji.
Poniżej prezentujemy przykładowe zagrożenia, które mogą czyhać na młodzież w Internecie:
- oszustwa przy zakupie towarów i usług,
- propozycje kupna pirackiego oprogramowania lub nielegalnych utworów, plagiatowanie,
- wyłudzanie informacji osobistych socjotechnikami,
- przejęcie konta na stronie Internetowej,
- atak na komputer, telefon czy tablet złośliwym programem (zaszyfrowanie lub przejęcie informacji),
- agresja i przemoc, ze strony rówieśników i osób obcych,
- propozycje ciekawych spotkań w świecie rzeczywistym,
- nakłanianie do zachowań niezgodnych z prawem,
- nakłanianie do zachowań niebezpiecznych dla siebie i innych czy werbowanie do grup subkulturowych (np. sekty itp.).
JAK SIĘ CHRONIĆ?
- ostrożnie podchodzić do bardzo korzystnych ofert, sprawdzać ich wiarygodność w innych źródłach,
- kupować oprogramowanie i utwory tylko z legalnych źródeł (prosić o wystawienie rachunku),
- ograniczyć do minimum udzielanie informacji osobistych oraz o członkach rodziny, a także dot. logowań i haseł,
- ograniczać publikowanie informacji osobistych i zdjęć na portalach społecznościowych,
- blokować hasłem dostęp do komputera, telefonu,
- nie otwierać poczty i załączników pochodzących z nieznanych źródeł,
- stosować oprogramowanie chroniące komputer,
- ostrożnie reagować na atak czy zaczepki ze strony innych internautów,
- nie odpowiadać na atak agresją, zabezpieczać dowody ataku poprzez zrzuty ekranu i wydruki, powiadomić o nim administratora strony,
- systematycznie zmieniać hasła dostępowe do kont,
- ostrożnie podchodzić do kontaktu z osobami, które znamy tylko z Internetu. Unikać spotkań osobistych z nimi, a w razie konieczności wybierać miejsca zaludnione, gdzie są kamery, w obecności znajomych,
- dokładnie przemyśleć i przedyskutować z rodzicami czy propozycja ze strony innego internauty nie jest przestępstwem, bądź innym naruszeniem prawa.