Wiadomości z Świętochłowic

Obok Skałki powstanie kościół Bractwa św. Piusa X? Zrzutka na jego budowę trwa

 • Dodano: 2021-01-21 10:15

Bractwo św. Piusa X zamierza wybudować kaplicę, przeorat i dom rekolekcyjny w województwie śląskim. Na swoją nową siedzibę chce wybrać Świętochłowice. Czy plan się powiedzie?


Informację o planowanym przedsięwzięciu przypomniał na swoim facebookowym profilu Dawid Kostempski, były prezydent Świętochłowic.

Zlokalizowany ma być na terenach za basenem ekologicznych, a terenami speedrowera. Członkowie Bractwa uważają, że w Świętochłowicach potrzebna jest pilna akcja „ratowania dusz”, dlatego podjęto starania zbiórki środków finansowych na budowę kościoła – napisał Dawid Kostempski.

Poszukiwania lokalizacji rozpoczęły się w ubiegłym roku. Wydawać by się mogło, że lefebryści w końcu znaleźli idealną lokalizację.

W lutym 2020 r. rozpoczęliśmy więc modlitwę do św. Jacka Odrowąża, patrona Ziemi Śląskiej i archidiecezji katowickiej, prosząc go o pomoc w znalezieniu dogodnego miejsca, w którym mogłaby się znaleźć już nie tylko kaplica, ale również przeorat, a jeśli Bóg pozwoli – także dom rekolekcyjny; miejsca, w którym mogliby na stałe zamieszkać księża Bractwa i otaczać duszpasterską troską coraz większą grupę wiernych oraz rozszerzać tradycję katolicką na Ziemi Śląskiej – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Bractwa św. Piusa X.

Dodano też, że Święty Jacek wstawił się za inicjatorami przedsięwzięcia budowlanego.

Znaleziona działka spełnia nasze wymogi i oczekiwania. Może na niej powstać kościół, przeorat oraz dom rekolekcyjny! Działka jest położona w Świętochłowicach, w dzielnicy Piaśniki, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”. Jej cena wynosi 1.150.000 zł – wskazano w komunikacie.

Obecnie w serwisie zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/budujemykoscioly) zbierane są fundusze na ten cel. Do tej pory zebrano 12 039 zł z 1 950 000 zł. Na sumę tę składa się zakup i spłata działki w Świętochłowicach wynoszące 1 350 000 zł oraz remont i adaptacja obecnego budynku na kościół, co pochłonie 600 000 zł.

Do końca zrzutki zostało 1806 dni. Darczyńcy, którzy wsparli dzieło budowy kościoła w Świętochłowicach mogą z kolei liczyć na comiesięczną Mszę świętą w ich intencji, comiesięczną Mszę świętą w intencji zmarłych członków ich rodzin oraz jedną z wybranych przez nich książek z zakresu nauki i historii Kościoła. Do każdej pozycji dodany zostanie obrazek z wizerunkiem św. Jacka Odrowąża, patrona Śląska wraz z podziękowaniem.

Okazuje się jednak, że działka należy do osoby prywatnej, a zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość objęta jest zabudową usługową. Nie wpisuje się w to działalność Kościoła.

Miasto a budowa kościoła w Świętochłowicach

Rzecznik świętochłowickiego ratusza za pośrednictwem mediów społecznościowych wyjaśnił z kolei, że faktycznie działkę położoną w sąsiedztwie toru speedrowera od firmy AMG Silesia nabyła fundacja im. O. Damiana de Veuster. Obecnie prowadzone są tam zgłoszone prace remontowe budynków gospodarczych. 

Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, nie ma i nie będzie zgody obecnych władz miasta na usytuowanie budynku sakralnego na tym terenie. Dlaczego były radny ( Dawid Kostempski – przy. red.) próbuje wywołać kolejną sensację i burzę w mieście - szczególnie w dniu dzisiejszym - oraz dlaczego po raz kolejny mija się z prawdą, pozostawiamy bez komentarza – podkreśla rzecznik UM w Świętochłowicach.

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

Przypomnijmy, że Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, czyli lefebryści to katolickie (tradycjonalistyczne) stowarzyszenie życia apostolskiego o nieuregulowanym statusie kanonicznym. Powstało z inicjatywy Marcela Lefebvre’a, a powołane do życia zostało 1 listopada 1970 przez François Charrière – biskupa Lozanny, Genewy i Fryburga. Członkowie bractwa nie składają ślubów zakonnych. Kiedy 30 czerwca 1988 Marcel Lefebvre bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów, papież Jan Paweł II ogłosił, że zaciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae. Sami zainteresowani nie uznali jednak tej decyzji, tłumacząc się działaniem w stanie wyższej konieczności – kryzysu Kościoła.

W 1994 roku nowym przełożonym został Bernard Fellay, który dążył do pojednania ze Stolicą Apostolską. Jednakże de facto sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w roku 2000. Wtedy też wznowiono dotyczące uregulowania statusu Bractwa, a trzy lata później Watykan zapowiedział, że ekskomunika zostanie zniesiona. Stało się tak dopiero 21 stycznia 2009 roku, a dokonał tego Benedykt XVI.

Komentarze (43)    dodaj »

 • szary

  [...]y i bzdury. zamują sie głupotami a ludzie nie maja za co zyc. Jakos nikt nic nie mowi, ze sa nowe nabory do spółek miejskich, bo pewnie obsadza je znowu swoimi.

 • trendowaty

  z tego co wiem, to już są plany aby na naszej Skałce powstało lodowisko. Gruty już kupione i papiery złożone. W końcu jakieś poważne inwestycje,

 • Achim

  Super sprawa a wiesz dokładnie gdzie i kiedy to lodowisko. Czy blizej basenu czy może boiska. Nasza skała robi się ładniejsza

 • Niezadowolony

  . A komu potrzebny jest kościół????? tam jest potrzebna Hala Sportowa a kościołów mamy 5 .

 • XX

  Ten kościół potrzebny jest tym, którzy zbierają na niego pieniądze.

 • bartek z balkonu

  Powiedz to respondkowi ale uważaj bo się rozłacze

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  . Tym Polakom to naprawdę odbija.Następny kościół chcą budować?komu on jest potrzebny??mało mamy w Świętochłowicach kościołów i są puste.Nie mamy przedszkoli ,nie ma pracy w Świonach ,ale będzie kościół,następna budowla niepotrzebna..Kiedy wy wreszcie zaczniecie ekonomicznie myśleć.Mało wam Rydzyków i innych,którzy bez przerwy wyciągają ręce po pieniądze.Do roboty,bo tylko praca nas uszlachetnia.Bóg powiedział ,że lubi tylko ludzi mądrych i pracowitych a nie tych co tylko się modlą,bo z modlitwy nic nie przyjdzie tylko z pracy.Zastanówcie się głęboko zanim zaczniecie coś robić co jest niepotrzene,bo kościołów w Świonach mamy 5 ,a ludzi coraz mniej,bo przemysł leży.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2021-01-23 18:52
  • odpowiedz
 • Hospodyn

  Kolejna, co nie czytała nic o FSSPX. Szkoda gadać

 • cola

  Interesujące informacje docierają z jednej ze szkół po tym jak odeszła poprzednia dyrektorka. Oj będzie się działo i będzie głośno. Kędziorki są modne...., kędziorek w prawo, kędziorek w lewo

 • Zyzok

  Dawid jaki był taki był ale nikt wcześniej nie wspomniał z teraźniejszych rządzących co się ,, święci,, na Skałce. Ktoś już wcześniej wspomnial że po co zbierają kasę na działkę skoro jest nie do kupienia ? Czyżby coś ukrywali ???

 • jorg

  teraz jednak widzę że korona wirus istnieje naprawdę bo Kostempskiemu mózg zeżarł

 • Tom

  Bravo w końcu normalna parafia w tym mieście

 • Mieszkaniec

  Stańczyk zastał Swiony murowane a zostawi buraczane

 • Stasia

  Oj, sprytny ten nasz Delfinek; mnie jego postawa jednak nie dziwi,bo spryt, brak pokory, mania wielkosci i poczucie bezkarnosci to cechy ,które posiadal już jako nastolatek.Ludzie się nie zmieniają !!!

 • kolorowa

  a co mają te wymienione cechy do budowy kościoła na skałce!? Co ma piernik do wiatraka? niektórym się miesza wszystko ze wszystkim.

 • Bractwo chmielu i jęczmienia

  Ktoś tu pisze o mijaniu się z prawdą? Tak jak obecny Sołtys to jeszcze nikt inny z prawdą się nie mijał! Nie wierzę w ani jedno jego słowo,więc jestem prawie pewien że ten kościół tam powstanie. A radni chorągiewki przyklepią wszystko co im podsunie.

  • Bractwo chmielu i jęczmienia
   2021-01-22 09:29
  • odpowiedz
 • Ernesto

  Byłoby super jeśli Świętochłowice byłyby ważnym miejscem dla Bractwa na mapie Polski. Szczęść Boże dla wszystkich tradycjonalistów!

 • Qwerty

  Ktoś Delfinowi krzywdę zrobił wzbudzając w nim ambicje i wiarę w to, że może być politykiem. Nic nie osiągnął, gdyż jest Megalomanem z brakiem poczucia realizmu i poczuciem specjalnych misji z realizacją nierealistycznych planów. Jeśli spotka ludzi którzy mu zaufali to czyni z nich niewolników, którzy nie są w stanie myśleć samodzielnie. Delfin stając się trupem politycznym zszedł do poziomu szefa bandyterki i sekty. Najwyraźniej Delfin zabiera swoje Sekto DELFINARIUM. w daleką podróż. Czas najwyższy by obył się pogrzeb polityczny Delfina i wesele z okazji pozbycia się tego teczkowego osobnika.

 • Robertt

  Trafiłeś w punkt. Szkoda, że tak wielu tego nie widzi jak opisałeś. Ten człowiek okazuje cechy psychopaty. Jego motto to "cel uświęca środki". Nadałby się na kaprala w armii Paulusa lub Guderiana. Nigdy nie zapomnę jak wizytował równie postrzelonych ankieterów pod Lidlem, gdy organizował referendum. Patologiczny lewak.

 • Urzędnik

  On i te połykające wszystko pelikany.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również