Wiadomości z Świętochłowic

Obowiązek korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa"

  • Dodano: 2020-04-07 08:15, aktualizacja: 2020-04-07 08:31

Aplikacja „Kwarantanna domowa” to specjalne narzędzie przygotowane w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej. Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od 1 kwietnia br. dodatkowy obowiązek – korzystanie ze wspomnianej aplikacji. Dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna Aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej. Każda osoba poddana kwarantannie domowej ma obowiązek zainstalowania i korzystania z niej. Aplikacja ma na celu ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu. Przypominamy również, że za złamanie zakazów grozi wysoka grzywna. To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią.

Przypominamy!

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? Zobacz link.

Więcej na temat aplikacji www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Informacja o osobie niestosującej się do postanowień decyzji o kwarantannie przekazywana jest służbom sanitarnym, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Ponadto wobec takiej osoby policjanci prowadzić będą czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń zagrożonego karą grzywny. Jeśli natomiast sytuacja dotyczy osoby, u której potwierdzono zakażenie, wówczas będzie ona odpowiadała już o czyn z art. 161 kodeksu karnego, za popełnienie którego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również