Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Obowiązek korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa"

  • Dodano: 2020-04-07 08:15, aktualizacja: 2020-04-07 08:31

Aplikacja „Kwarantanna domowa” to specjalne narzędzie przygotowane w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej. Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od 1 kwietnia br. dodatkowy obowiązek – korzystanie ze wspomnianej aplikacji. Dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna Aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej. Każda osoba poddana kwarantannie domowej ma obowiązek zainstalowania i korzystania z niej. Aplikacja ma na celu ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu. Przypominamy również, że za złamanie zakazów grozi wysoka grzywna. To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią.

Przypominamy!

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? Zobacz link.

Więcej na temat aplikacji www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Informacja o osobie niestosującej się do postanowień decyzji o kwarantannie przekazywana jest służbom sanitarnym, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Ponadto wobec takiej osoby policjanci prowadzić będą czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń zagrożonego karą grzywny. Jeśli natomiast sytuacja dotyczy osoby, u której potwierdzono zakażenie, wówczas będzie ona odpowiadała już o czyn z art. 161 kodeksu karnego, za popełnienie którego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.