Wiadomości z Świętochłowic

Od dzisiaj można wypróbować rowery miejskie!

 • Dodano: 2018-06-29 14:45, aktualizacja: 2018-06-29 15:56

Dziś oficjalnie został zainaugurowany program pilotażowy „Świętochłowicki Rower Miejski”. Pierwszy przejazd odbył się w formie mobilnej konferencji rowerowej.

Świętochłowickie Rowery Miejskie znajdziecie na czterech stacjach na terenie miasta: na deptaku przy ul. Katowickiej, przy Urzędzie Miejskim, na terenie OSiR Skałka (Al. Parkowa) oraz przy filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (skrzyżowanie ul. Chorzowskiej z ul. Korfantego). Mieszkańcy do  dyspozycji mają 32 rowery, w tym 4 dziecięce i 1 tandem. Warto wiedzieć, że Świętochłowice to pierwsze miasto w Polsce, w którym rowerki dziecięce są dostępne na wszystkich stacjach.

- W tym roku wprowadzamy rower miejski jako program pilotażowy, chcemy zobaczyć jaki będzie jego odbiór. Jestem jednak przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z jednośladów i w następnych latach będziemy kontynuować projekt w szerszym wymiarze – mówi prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.

Obecnie na terenie miasta jest jedynie 22 km ścieżek rowerowych. Jak zapowiada prezydent, miasto  planuje rozbudowę sieci rowerowej.

- Obecnie mamy 22 km tras rowerowych, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Chcemy by miasto było dobrym miejscem dla rowerzystów – dodaje prezydent.

Na kierownicach rowerów zamontowano wygodny kosz do przewożenia drobnego bagażu, a na osłonie tylnych kół widnieje hasło i logo promocyjne naszego miasta „Świętochłowice. Bliżej niż myślisz”.

Ze Świętochłowickiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców). Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej swietochlowickirower.pl i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą wypożyczenia. Osoby, które posiadają już aktywne konto Nextbike założone w innym systemie, mogą z niego skorzystać. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za pierwszą godzinę wypożyczenia zapłacimy 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną po 4 zł.

Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 40 tys. rowerów na całym świecie. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Emiratach Arabskich.
link do strony Świętochłowicki Rower Miejski: https://swietochlowickirower.pl/

Od dzisiaj można wypróbować rowery miejskie!

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • luca

  Deptak.....stanęły ogromne , drewniane donice, każdą ustawiało sześciu chłopa, zasadzili w nich drzewa, wygląda to beznadziejnie, kosztowało.....sporo, deptak pustoszeje, sklepy upadają z powodu drogich czynszów, obcych właścicieli kamienic, którzy nabywają je za dziwnie małe pieniądze, a odsprzedają po kawałeczku za wielkie kwoty. Zniszczyli sklep, który prosperował tam 50 lat, kobietki musiały się wynosić-przeniosły się kilkaset metrów dalej, W kamienicy na przeciw kościoła trwa sprzedaż mieszkań "bezczynszowych", podłatano pustostany , mieszkania wiele lat były nieużywane, nieogrzewane, kanalizacja w tym miejscu była w fatalnym stanie, to samo przewody kominowe, nowa właścicielka w dwa miesiące "odremontowała" teraz sprzedaje :-)

 • Müller

  Informacja dla niepelnosprawnych:PRAWIE CO DRUGA NIERUCHOMOŚĆ W ŚWIĘTOCHŁOWICACH JEST W PRYWATNYCH RĘKACH. Którzy maja zadłużenia w UM.Ile zadłużenia lepiej nie pisać dlatego w rakim a nie innym stanie jest większość nieruchomości

 • Znawca tematu

  A te MPGL-owskie to perełki Świętochłowic co?Takie ciemnoty to możesz wciskać swoim dzieciom.

 • Helenaliszka

  Czy w ogóle władze czytają nasze komentarze,bo odpowiedzi na nie nie ma.Myślą sobie! piszcie sobie co chcecie,papier jest cierpliwy.Proszę Radę Miejską o odpowiedż na to pytanie??????

 • Hans

  Przyjechałem tu po 15 latach z Niemiec i zdziwiłem się,że Świętochłowice jest takim zagubionym i biednym miastem.Kiedyś wszystko było inne,czyste,a teraz takie opuszczone.Szkolna ruiny,Pocztowa ruiny,Szpitalna ruiny itd.targowisko same dziury..Nic mi się tu nie podoba.Za bajtla było tu inaczej,weselej,

 • Bryłka Tomasz urodzony w Święt

  Czy Prezydent musi się zajmować rowerami???????Lepiej niech przejedzie się przez Świętochłowice,obejrzy podwórka pełne śmieci i brudu,chodniki i ulice dziurawe,pełno domów zagrażających życiu,a on sie bawi rowerami.A niech sobie przyjdzie zobaczyć nasze targowisko na Lenina???????a nie same pochwały.Bryłka Tomasz

  • Bryłka Tomasz urodzony w Święt
   2018-07-06 18:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Krysia

  Niech zrobią stację rowerową na Chropaczowie -rowery miejskie zaraz znikną.....

 • Władek z LIpin

  Czytam www.świony.pl ale z wiadomościami jesteście daleko w tyle.Ko to widział,żeby obchody wielkanocne pokazywać w czerwcu,i wiele innych starych wiadomości,które mają już broWłądekdy do ziemi.

 • Helenaliszka

  Świętochłowice nie przypominają miasta z PRL.Chodniki dziurawe,domy do rozbiórki,w podwórkach pełno niesprzątniętych śmieci,targowisko same dziury i wertepy,,miasto przypomina jakby bomby wpadły do niektórych domów.Dawniejszy dzieciecy i miejski szpital,jedna ruina,domy w ruinie ,bród ,smród i ubóstwo.Zlikwidować Urząd Miejski i oddać go do Chorzowa,bo tam lepiej pracują i działają.Od roku walczę o wycięcie drzewa spróchniałego przy ul.Szkolnej Granitowej,który zagraża życiu,i tylko pisemka za pisemkami ,czy lokatorzy się zgadzają na wycięcie drzewa pochylonego i spróchniałego.Wstyd i biurokracja,byle coś robić A oni się zajmują rowerami jakby to było najważniejsze.Słaba ta nasza rada miejska.

 • Tj

  Z tym Chorzowem to jak kula w plot niczym specjalnie na lepsze od Świętochłowic sie nie wyróżnia.Dzielnice tak samo zapuszczone włącznie z patola brak współpracy i pomocy z strony um drobnym przedsiębiorcą(lepsze pustotany)No i wisienka park slaski ktory jest w agoni.

 • Taki jeden

  Lecz się człowieku o czym ty piszesz,Chorzów widziałeś chyba na widokówce!

 • Helenaliszka

  Rowery do dyspozycji a targowisko na ul. Kubiny w opłakanym stanie.Same dziury,zagrażające wypadkiem i nikt z Rady Miejskiej się tym nie zajmie.Może pan Prezydent przejdzie się na targ i zobaczy jak targ wygląda w naszym mieście.Wstyd!!!!!!Chodnik na ul.Szkolnej 21-29 same dziury ,czy nikt z radnych tego nie widzi,a rowerów im się zachciewa.Kto będzie na nich jeżdził..Najpierw zajmijcioe się bezpieczeństwem dziurawych chodników a nie takimi głupstwami.

 • leopold

  Ogólnie i ostatecznie mówiąc zarówno grajdół jak i ten portal to takie samo szambo!!!! Jak zauważyliście tam gdzie jest dyskusja to temat idzie do śmietnika za to na froncie cały czas ogłoszenie o sprzedaży samochodu co już dawno sprzedany i o drodze krzyżowej!!! Ratunku!!!!!

 • krist

  super sprawa z tymi rowerami wreszcie coś się na świonach dzieje

 • Piotr ze Szkolnej

  Jaka super sprawa??????komu to potrzebne.Jest wiele innych poważniejszych spraw dotyczących bezpieczeństwa jak walące się domy,dziurawe drogi,chodniki,śmieci w podwórkach .nawet tu w komentarzu zaprzeczyć nie można,tylko jest ocena z zieloną ręką,czyli kłamstwo.

 • Śmieszka

  Od dziś będę naśladować Pana Prezydenta tylko zamiast garnituru i trzewiczkow założę kostiumek i szpileczki a co? I rowerem miejskim dam rade tylko mnie wypatrujta; )

 • Jnak

  Miasto jest cały czas na skraju bankructwa. Tylko inżynieria finansowa daje mu pozory. Nawet nie wiecie co tam się w Urzędzie dzieje...

 • Tj

  To prawda dlatego niecierpliwie czekam na nsstepce ktory z miasta Świętochłowic zrobi drugie Monako,wprowadzi klomat Śródziemnomorski na ul.Katowickiej sprowadzi McDonald,Kfc i Cienema City oraz LV,Armani i Chanel.A kazdy mieszkaniec w ciągu roku bedzie wladac trzema jezykami.Ps i metrze i lotnisku nie zapomnialem?A na Skalce....

 • Katarzyna z Świętochłowic

  Wystarczy skromnie ale czysto.To już mieszkańcy będą zadowoleni .Nie musi być żadne Eldorado ,czysto,spokój i bezpiecznie.Wiadomo ,że Rada Miejska groszem nie śmierdzi ale pensje mają bogate.Sprzedają co się tylko da ,żeby się utrzymać.Jesteśmy najbiedniejszą gminą w całym województwie a radni nie mają żadnych pomysłów jak by przyciągnąć tu kapitał,który by w.. wzbogacił miasto a ludzie mieli by pracę.Praca jest tylko w Biedronce i Lidlu ale ludzie tam też nie chcą pracować za tak marne pieniądze.Dlatego wszyscy powinni iść na zieloną trawkę i niechKatarzyna wreszcie przyjdzie ktoś z rozumem a nie z pochwałami.

  • Katarzyna z Świętochłowic
   2018-07-06 17:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ten

  Słusznie spostrzeżenia

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.