Wiadomości z Świętochłowic

Od jutra do 2 listopada cmentarze będą zamknięte!

 • Dodano: 2020-10-30 15:45, aktualizacja: 2020-10-30 20:22

Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy od jutra do poniedziałku. To oznacza, że w dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie będzie można odwiedzić grobów swoich bliskich.

Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef rządu przedstawił informację ws. funkcjonowania cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych. 

- Cmentarze będą zamknięte w sobotę, niedzielę, czyli Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny - poinformował Mateusz Morawiecki. - Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę się powstrzymać od wyjazdu - dodał.

Szef rządu zaapelował, by powstrzymać od wyjazdów poza miasta. Decyzja o zamknięciu cmentarzy ma być unormowana w rozporządzeniu. 

W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu; szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu" - podkreślił premier.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Muller dodał w swoim wpisie na Twitterze, że "wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy".

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej tłumaczył, że rząd nie chce doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć. Dodał, że to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry.

- To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie - mówił Morawiecki. 

Komentarze (7)    dodaj »

 • ***** ***

  Czytając komentarze chciałem napisać "Świony to stan umysłu", ale nie. Te komentarze są pisane na zlecenie tych co mają "Wyp........ć" i dotyczy to również tych ze Świętochłowic! Czy decyzja o zamknięciu cmentarzy była słuszna, chyba tak, ale czas jej ogłoszenia już nie.

 • Kwiaciarka

  Sam jestes przeżytek [...]u

 • Bracia Grimm

  Żeby NARÓD zrównać ze zwykłym byłem, należy odebrać to co święte dla narodu.I to się właśnie dzieje.Dni takie jak Wielkanoc ,Wszystkich Świętych czy Boże Narodzenie niejednokrotnie są jedynymi okazjami do spotkań rodzinnych i to właśnie jest POLAKOM odbierane. Pandemia?? Dobry powód, ale jakaś dziwna bo w zachodnich sieciach handlowych wirus nie atakuje , gdzie tysiące ludzi codziennie wydala z siebie wirusy,bakterie .Pod szyldem Aldi Lidl czy Auchan mamy cudowna odporność ,ale już na cmentarzu czy przy świątecznym stole zginiemy powaleni "super wirusem". TAK Swiąt Bożego Narodzenia ten nie będzie.Karpie w tym roku mają wolne.I zostaną paluszki rybne ze "Zdrowego" Lidla i pies do towarzystwa,ale co to kogo obchodzi dopóki bakteryjną w pilocie działa i piwko wystarcza....

 • AM

  Chyba covid szkodzi też na mózg. Tu mamy najlepszy przykład.

 • robol

  Niedobrze się robi na skomlenie ogrodników/kwiaciarzy jaki to ich los spotkał. Gdzie byliście jak podnoszono wiek emerytalny, odbierano kasę z OFE, wsparliście branżę muzyczną, hotelarską, hutników, górników ?Ile dajecie wynagrodzenia swoim pracownikom ???

 • gonzo

  Słuszna decyzja. Do zmarłych możesz w każdym innym terminie pójść a kwiaty i znicze to przeżytek

 • maks

  Co slusznego jest w przeniesieniu 1.XI na 3.XI ? Cały tłum który odwiedzałby cmentarze przez te 3 dni ruszy w pierwszym dniu ich otwarcia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również