Wiadomości z Świętochłowic

Od lipca pojedziemy rowerem miejskim

 • Dodano: 2018-04-27 12:15

Od 1 lipca ulicami Świętochłowic będzie można poruszać się miejskimi rowerami. W sumie do dyspozycji mieszkańców będą 32 jednoślady w czterech bazach. Dziś umowę w tej sprawie podpisali prezydent miasta Dawid Kostempski i przedstawiciel firmy Nextbike Polska S.A. Jakub Giza.

Stacje parkingowe będą znajdować się na deptaku przy ul. Katowickiej, przy Urzędzie Miejskim, na ternie OSiR Skałka (Al. Parkowa) oraz przy filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (skrzyżowanie ul. Chorzowskiej z ul. Korfantego).

- Stacje wypożyczania i zwrotu rowerów będą całodobowe. Zamówiliśmy rowery miejskie z tzw. ramą unisex, na każdej stacji dostępny będzie też jeden rower dziecięcy, pojawi się też tandem – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Montażem, obsługą, eksploatacją, utrzymaniem i serwisem systemu zajmie się firma zewnętrzna – Nextbike Polska S.A. Magistrat wyznaczył także własnego oficera rowerowego. Został nim Piotr Wasieczko, na co dzień pracownik Referatu Zarządu Dróg. Sam do pracy najczęściej przyjeżdża na rowerze, teraz pod lupą będzie miał nowy miejski projekt rowerowy.

- Jeszcze pracujemy nad szczegółami, ale planowo „Świętochłowicki Rower Miejski” w pierwszą trasę wyruszy już w wakacje – zapowiada oficer rowerowy ze Świętochłowic.

Program jest pilotażowy. Jeśli mieszkańcom się spodoba, będzie kontynuowany.

- Nowy projekt w Świętochłowicach wiążemy też z planem rozbudowy sieci rowerowej. Chcemy by miasto było dobrym miejscem dla rowerzystów – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent miasta.

Wypożyczanie rowerów będzie możliwe po wcześniejszej rejestracji w systemie internetowym, a także poprzez aplikację mobilną. Osoby, które nie mają możliwości dokonania rejestracji przez Internet, formalności będą mogły dokonać w terminalu stacji wypożyczenia lub telefonicznie, kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta. Płatności będzie można dokonać przelewem, kartami kredytowymi i płatniczymi. Szczegółowy cennik obowiązujący w Świętochłowicach zostanie opublikowany wkrótce.

Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy istniejącej od 2004r., która jest obecna na 4 kontynentach w 25 państwach i ponad 150 miastach, niebawem także w Świętochłowicach.

Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 40 tys. rowerów na całym świecie. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Cyprze, Emiratach Arabskich, Chorwacji, Azerbejdżanie, Łotwie, Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Bułgarii. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, płacąc za wypożyczenie według lokalnych taryf.

Od lipca pojedziemy rowerem miejskim

Komentarze (27)    dodaj »

 • Alan

  super pomysł, przyda sie takie rower miejski, aktualnie nie mam zadnego :P

 • krist

  BRAWO PANIE PREZYDENCIE !!!

 • Marcin

  Ja widze że co by prezydent nie zrobił to co niktórym się nie podoba a Ja myślę że to jeden z lepszych prezydentów ostatnich lat a co do poruszania się rowerem po świonacha to jakoś tyle ludzi jeździ na rowerch po świoncha i jakoś przeżyli

 • marek

  to jest post o rowerach a nie o polityce jak chcesz go wychwalać to w innym miejscu

 • Marcin

  No ma sie rozumieć że pomysł z rowerami jest super tylko szkada że nie będą połaczone z takimi rowerami z innych miast że np jak na świonach pożyczysz to w katowicach możesz oddać przydał by sie taki system w naszej aglomeracji

 • Janusz rowerzysta ze Świetochł

  Świetna sprawa, tylko może pan Dawid powie jeszcze którędy ci rowerzyści będą jeździć. Jak na dzień dzisiejszy to dróg rowerowych nie ma. Chyba, ze będziemy jeździć dookoła tych stacji dokujących.

  • Janusz rowerzysta ze Świetochł
   2018-04-30 08:02
  • odpowiedz
 • rowerzystka

  Świetna inicjatywa! gratulacje!

 • gość

  Jaka inicjatywa, to pod publiczka przed wyborami, co to za sztuka być ostatnim w regionie

 • Kw

  Rowerem jada na szychta

 • Miejscowy

  Od razu Świętochłowice nie zbudowali.

 • Wezyr

  Za to ten nieudacznik w moment je rujnuje.

 • Marcin

  Nie wiem co wy od niego chcecie zrobił więcej dla tych świon niż inni prezydenci a że na kombinował dla siebie to każdy jeden tak robił i pewnie każdy z was też tak by zrobił jak by sie do stołka dostał wiem nie wszystkim się to podoba mi też ale taka natura człowieka

 • Hanys

  Mów za siebie i goroli bo ja i moja rodzina nie jesteśmy złodziejami!

 • Marcin

  Nikoko nie nazywam złodziejem jeślo ktoś się tak poczuł to przepraszam ale prosty przykład masz rodzinę i pewnie chcesz dla nich jak najlepiej i pewnie kombinujesz jak to zrobić żeby było jeszcze lepiej i nie chodzi mi tu że kradniesz czy coś

 • Hanys

  Ile ma miesięcznie prezydent 12 000zl+netto?Dla mnie to kwota absurdalna a dostajac taką kwotę za pierdy nie wyobrażam sobie być ponad prawem ale ja to ja po prostu jestem skromnie wychowany.

 • Marcin

  A ja nie mówie że on jest ponad prawem lecz to że każdy prubóje wyciągnąć jak najwięcej dla siebie o czywiście w majestacie prawa bo jak jest inaczej to kończy się tak jak poprzedni prezydent

 • dd

  moś kombinował, co wyrok potwierdził ale teraz to bełkot. ten sam od lat a efektów żadnych bo to sam bełkot

 • leon

  Nie kombinował? haha, co to koleś zażywasz? to najwiekszy kombinator w historii tego miasta

 • Świętochłowiczanin

  Mam nadzieję że poszczególne rowery miejskie (Katowice, Gliwice i inne) będą współdziałać bo jeśli ma to działać tylko u nas to trochę mało. Chciałbym tym rowerem dojechać po całym GZM

 • Sabuna

  Dokładnie. Dowiedziałam się przez telefon, ze rowerem miejskim wypożyczonym w Swietochlowicach można tylko jeździć po tym mieście. W przeciwnym razie zablokują konto. Niech miasto to rozmiarze.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również