Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Od lipca w Świętochłowicach wzrośnie opłata śmieciowa!

 • Dodano: 2020-04-28 15:15

Od lipca w Świętochłowicach wzrośnie opłata śmieciowa. Nowa cena to 26,50 zł os/mc za odpady segregowane oraz 53,00 zł os/mc za odpady zmieszane.

Aktualnie obowiązujące wysokości stawki opłaty, od 1 października 2019 roku, w nieruchomościach zamieszkałych w Świętochłowicach dotyczące nieruchomości zamieszkałych to:

 • w przypadku selektywnej zbiórki odpadów - 18,90 zł od mieszkańca,
 • a w przypadku braku selektywnej zbiórki odpadów 38,00 zł od mieszkańca.

W ubiegłym tygodniu uchwałę w sprawie podwyższenia opłaty śmieciowej przegłosowało 11 radnych w trakcie XXVI sesji Rady Miejskiej. Podwyżka będzie obowiązywać od 1 lipca. Nowa cena to 26,50 zł os/mc za odpady segregowane oraz 53,00 zł os/mc za odpady zmieszane.

Jak zaznaczają władze miasta w tej chwili miasto co miesiąc dokłada do wywozu odpadów 300 tys. zł. Zgodnie z nowymi przepisami miasto nie może ani na odpadach zarabiać, ani do nich dokładać - nadzorować będzie to Regionalna Izba Obrachunkowa.

- Rozumiemy Wasz żal i rozgoryczenie, jednak zmiana była konieczna, aby miasto w tym zakresie działało w zgodzie z prawem - czytamy na stronie świętochłowickiego magistratu.

Przyczyny podwyżki:

 • przepisy regulujące kwestie gospodarki śmieciowej i koszty gospodarowania odpadami.
 • wzrost opłaty środowiskowej o ponad 1000% z 24 zł do 270 zł.
 • wzrost cen na instalacjach komunalnych, np. energii elektrycznej.
 • podwyższenie opłaty za zagospodarowaniu balastu, czyli pozostałości po tym czego nie udało się odzyskać.
 • zaniedbania i brak segregacji oraz nadmierne zużycie plastikowych opakowań w skali całego kraju.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (90)    dodaj komentarz »

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  Najpierw sprzątajcie te śmieci,które zalegają na podwórkach a nie od razu podwyższać ceny za sprzątanie śmieci.Sami się nie wywiązujecie ,bo za rzadko wywozicie,ale podnosić ceny to potraficie.Niech prezydent przejdzie się po podwórkach w Świętochłowicach,to zobaczy jaki nieporządek jest wokół kontenerów .Gdzie na co dzień mieszkańcy mają wyrzucać śmieci??????jak są pełne i rzadko zabierane.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2020-06-11 14:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Halina

  Dlaczego oni nam to robią. Skandal

 • księgowa

  Drogi emerycie twoja trzynasta emerytura w ciągu roku pójdzie na śmieci taka to polityka,tu nic nie ma za darmo! A jak ci jeszcze zostanie parę groszy to ci je zgolą za wodę tak że bilans musi wyjść na zero.

 • PODATNIK

  A ja bym chciał tylko wiedzieć jakie koszty można obniżyć w MPUK .Raczej płace śmieciarzy nie bo oni pewno tyrają za najniższą krajową jednak ilu PREZESÓW ma tam pan Pośpiech , dyrektorów i kierowników ? Ta firma ma struktury iście BIZANTYJSKIE i od lat nic się nie zmienia

 • W.M

  "Pistacjowy koń" jak jesteś taki mądry to może ta twoja firma zacznie naprawiać szkody w postaci uszkodzonych chodników i wjazdów na posesję wspólnot mieszkaniowych które zostały zdemolowane przez pojazdy MPGK odbierające śmieci. Tego jakoś nie można się doprosić mimo że jest odpowiedni zapis w umowie dot. wywozu śmieci.

 • Pazdzioch

  A jak maja te smieci odebrac z powietrza helikopterem pomysl

 • dzidzi

  Miejsce na pojemnik wskazuje przytoczona wspólnota mieszkaniowa, więc dojazd do tego miejsca musi spełniać wymogi. Tak samo kable między budynkami wymogi wysokościowe.

 • Wolo

  Pewno jeden z prezesików lub dyrektorów od których się roi w mpuk .On tak pistacjowy jak jego koń

 • Teraz wiem

  Na 70 parę komentarzy Nikt powtarzam NIKT się nie zastanowił na skladowymi podwyźki Jakaś tam opłata środowiskowa wzrosła o jedyne 1000 Procent ale wszystko gra.Ja się pytam co to za opłatą i co takiego się stało, że musiała wzrosnąć tylko 1000 procent.a nie o 5000 procent.Kolejny podatek ale ważniejsze jest czy ałba lepiej wywiezie śmieci czy Mpuk .No tak chronimy środowisko za WSZELKĄ CENĘ.Całe wypłaty oddajmy na ochronę srodowiska Przestanmy jeść ale dbajmy o środowisko. Pracujemy ciężko na nasze pieniądze i ktoś nam podnosi podatek o 1000 procent i jest git??!!! Dajmy się może lepiej zutylizowac

 • dickens

  wy tu ciągle o śmieciach a może ktoś zwróci uwagę na kostki brukowe a właściwie ich brak na katowickiej na tzw deptaku ktoś w końcu nogę połamie

 • pistacjowy koń

  Do dickens. Fakt kostki brukowej, a właściwie granitu brakuje, przede wszystkim przy oświetleniu w jezdni. Lecz oświetlenie i prace wokół niego wykonywała firma która wygrała przetarg na te roboty. Jest na te roboty gwarancja, ale wykonawca nie kwapi się do usunięcia zawinionych usterek, pomimo uporczywych wezwań, i prawidłowych działań ze strony UM. Coś mi się wydaje że naprawą zajmie się spółka miejska M.P.U.K. i zrobi to dobrze. Ile razy M.P.U.K. będzie poprawiać roboty po innych firmach wygrywających przetargi ?! Ulicy Metalowców po wykonanej przebudowie nie trzeba będzie poprawiać gwarantuje to kierownictwo Spółki. Lecz jeżeli usterki się pojawią (bardzo wnikliwy i dokładny inspektor) M.P.U.K. (wykonawca) przyzna się do błędów i je naprawi na własny koszt , jak zawsze. Wykona także chętnie szereg innych prac na rzecz Naszego miasta. Spółka M.P.U.K. zawsze do dyspozycji mieszkańców. Drodzy Mieszkańcy szanujcie i dbajcie o to co macie.

 • Normalny

  Nareszcie jakiś mądry komentarz

 • elf

  To nie komentarz, to autopromocja! Pewnie wpis któregoś z licznych prezesów lub dyrektorów.

 • wiedziałem

  elf.... odpocznij

 • PiS =KOMUNA

  "Niezależny prezesik" mówi precz z komuną. Taki nasz lokalny "kombatant" Za jakie czyny i poświęcenie ten tytuł gzesiu, czy w tamtych czasach już były tabletki na twoje problemy ?!

 • zeswion

  Z argumentami, że przecież wszystko wokół drożeje, trudno dyskutować. Jak ktoś przywykł do roli ekonomicznego niewolnika, to jego sprawa. Tam, gdzie w rynek ingeruje państwo, tam pojawiają się regulacje, podatki, opłaty, ale to też nie sedno problemu, bo przecież Alba w Chorzowie działa w tym samym otoczeniu i wywozi śmieci taniej. Istotne jest to, że liczba osób w ujętych w deklaracjach jest mniejsza o prawie 8 tys. osób, niż oficjalnie mieszkających w mieście (BIP). Jakie działania podjął UM, by sprawdzić deklaracje ? I drugi element - brak rzetelnej weryfikacji umów z MPGK vel MPUK. Może warto było ogłosić chociaż konkurs ofert, by zweryfikować rachunki tejże spółki. Wiemy, że MPGK lubi podawać ceny może uzasadnione ich kosztami, ale niekoniecznie rynkowe. Pamiętamy przegrany przetarg z Tonsmeierem ? Przelicytowali, ku konsternacji władz miasta i wozili wówczas śmieci jako podwykonawca, by przetrwać i nie zniknąć z rynku. Żeby była jasność - nie podważam wysiłku pracowników tej firmy, ale argumenty o trosce o naszą spółkę, miejscach pracy itd. średnio przekonują, bo to troska w jedną stronę, kosztem portfela każdego mieszkańca. Mówiąc wprost - po co nam spółka, która w zamierzeniu miała świadczyć konkurencyjne i korzystniejsze usługi ( bo mamy na nią wpływ ), skoro jest droższa, niz inne o które w ogóle nie musimy sie martwić? To jak z troską o górników wydzierających 13-tki, 14-tki, deputaty itd. i grożących strajkiem, bo nikt nie chce płacić 350 zł za tonę węgla, którą można kupić w ARA za 40 $ lub zwyczajnie od Rosjan, a w zamian za tę troskę dostajemy m. in. wyższy rachunek za prąd. I przede wszystkim, ja tam w zarządzie nie widzę asów zarządzania, tudzież ekstra menedżerów wybranych w konkursie, a jedynie kolegów politycznych prezydenta, czyli drugą stronę umowy in-house, zatem nie bardzo wierzę w żmudne i długotrwałe negocjowanie tej umowy z myślą o interesie mieszkańców. Taniej by wyszło jednak dać zlecenie Albie.

 • Polak

  Po pierwsze, są miasta (sąsiednie) w których wywóz odpadów kosztuje więcej, są też firmy tańsze (życie), po wtóre odpady w tych miastach odbierają firmy zagraniczne np. przytoczona Alba, i zagranicą płacą podatki. Proszę sobie uzmysłowić że w NASZEJ spółce pracują mieszkańcy NASZEGO miasta i w zdecydowanej większości w NASZYM mieście realizują swoje potrzeby życiowe (wydają zarobione pieniądze). Firma realizująca zlecenia w trybie in house co do zasady pozwala prywatnym firmom się rozwijać bo praktycznie nie może z nimi konkurować (ograniczenia przychodowe). Miasta ościenne marzą o tym żeby mieć takie firmy (pełna kontrola nad nimi) wiem co piszę !!! . Mieszkańcu zeswion kupuj u zagraniczniaka, sponsoruj tanie zagraniczne badziewie, pracuj w firmie zagranicznej, dbaj o przychody tych firm. Jednymi słowy kochaj wszystko co nie nasze lecz proszę Cię się wyjedź stąd. Zobacz jak twoi sąsiedzi segregują śmieci i porównaj to segregowaniem w innych państwach europejskich, sprawdź opłaty środowiskowe, marszałkowskie a zrozumiesz skąd się bierze cena za wywóz i składowanie odpadów. Całym sercem życzę Tobie pełnej satysfakcjonującej Cię integracji z zagranicznymi firmami i państwami w których powstały, zostaw to miasto i nie chciej od niego nic, jeszcze raz proszę wyjedź i nie wracaj.

 • leopold

  To znaczy nic tylko się cieszyć ,że drogie usługi realizuje nasza miejska firma zatrudniająca naszych mieszkańców dzięki czemu ci pracownicy mają na czynsz i zakupy w naszych lokalnych sklepach. Brakuje abyś jeszcze tylko dołożył do każdej składowej tego systemu przydomek NARODOWE _ nasze polskie i wspaniałe. Może nie pamiętasz , ale taki system już przerabialiśmy i jego głównym hasłem było : " czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy" . Oderwanie gospodarki od prawideł ekonomicznych i kierowanie się populistycznymi hasłami : każdemu się należy, mamy jednakowe żołądki i tym podobne głupoty zmierzają do powrotu do pełnego zatrudnienia gdzie nie ma bezrobotnych, wszyscy ciężko pracują tylko w sklepie nie ma co kupić jak już bywało. Jak nie ma konkurencji to nie ma tez postępu bo po co ruszać cokolwiek jak wszyscy czują się dobrze siedząc w tym samym szambie!!! I te hasła kupuj nasze - bo to patriotyczne i wskazane , nie patrz ,że rodak chce dwa razy drożej od innych wspieraj go w tym obdzieraniu cie ze skóry bo to przyjemnie i wspaniałe jak dyma cie sąsiad z bloku, a ty jego też wydymasz jak tylko znajdziesz okazję. Ot Polska !! Jak juz tak wyrzucasz z miasta to wywal tych co mają zagraniczne auta ( zamiast jeździć dalej Syrenką), tych co się gapią w zagraniczne telewizory. No i co z tymi śmieciami wożonymi zagranicznym sprzętem zamiast naszymi rodzimymi taczkami???Ile ludzi więcej miało by pracę taczkując brudy na wysypisko??

 • AVE

  Kto jest na tyle inteligentny, aby pisać komentarze dosłownie co 4 minuty pro tej decyzji, w taki sam sposób, podobna składnia i ton wypowiedzi i myśli, że ktoś to kupi jakoby niby, to była wiarygodna opinia? Tam się komuś nieźle musi nudzić w czasie tej pandemii, że tak zajadle wypuszcza te PR'owe komentarze ...

 • KOSTEMPSKI WON ZE ŚWION!!!

  KOSTEMPSKI WON ZE ŚWION!!! WON!!! WON!!! WON!!

  • KOSTEMPSKI WON ZE ŚWION!!!
   2020-05-01 07:27
  • Ocena:
  • odpowiedz

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.