Wiadomości z Świętochłowic

Gruzy po wyburzonym familoku zamieniają się w dzikie wysypisko śmieci i... plac zabaw

 • Dodano: 2019-07-05 09:30, aktualizacja: 2019-07-05 10:47

Na Lipinach przy ulicy Bernarda Świerczyny, tuż naprzeciw placu zabaw, można podziwiać coś pomiędzy gruzowiskiem a wysypiskiem śmieci. Zburzona jesienią kamienica wciąż nie jest uprzątnięta, a co gorsza, nic nie zapowiada, żeby była uprzątnięta kiedykolwiek.

Miasto nie jest właścicielem ruin i terenu, więc nie może nic zrobić

Właścicielem budynku jest pięć osób, z czego w zasadzie żadna nie mieszka w Świętochłowicach. Osoby te przejęły budynek w spadku, ale nie były zainteresowane jego utrzymaniem. Jesienią ubiegłego roku przystąpiono do jego zburzenia, ponieważ prawdopodobnie groził już zawaleniem. Problem polega na tym, że gruzy pozostawiono na miejscu bez żadnego zabezpieczenia.

Miasto rozkłada ręce i informuje, że niewiele może zrobić - zadba natomiast o uprzątnięcie terenu wokół i w jakiś sposób spróbuje zabezpieczyć teren. Na miejsce niebawem ma udać się straż miejska.

Niestety, brak zainteresowania ze strony właścicieli nie wróży dobrze, sprawa może ciągnąć się latami i nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy teren zostanie uprzątnięty.

Mieszkający w pobliżu gruzowiska świętochłowiczanie nie kryją zdenerwowania:

W Świętochłowicach mówi się, że tutaj mieszka sama patologia i tak jesteśmy traktowani. Proszę sobie wyobrazić, że taki śmietnik jest na przykład na mijance, albo gdzieś w centrum - ciekawe, czy ktoś by na to pozwolił. Ale u nas? Na Lipinach? Nic nie trzeba, my możemy żyć w hasioku - mówi rozgoryczony pan Krystian. .

Gruzowisko stało się także placem zabaw dla dzieci

Niestety, takie gruzowisko wydaje się być nie lada atrakcją dla okolicznych dzieci, które raz po raz wchodzą na teren zburzonego budynku, traktując to jak świetną zabawę.

My te dzieci przepędzamy, ale one i tak traktują to jak plac zabaw. A tu gruzy, szkło, śmieci - chwila nieuwagi i będzie nieszczęście - mówi mieszkająca nieopodal pani Justyna.

Mieszkańcy obawiają się, że jak zwykle w takim przypadku będzie musiało dojść do tragedii, żeby ktoś na poważnie zajął się ich bezpieczeństwem.

Komentarze (37)    dodaj »

 • Baczny obserwator

  Co za obłuda! Na każdym kroku słyszy się że nie ma pieniędzy,a tu ni z gruchy ni z pietruchy na ekrany TV wskakuje płatna reklama MPGL-u ! Za czyje pieniądze? Za nasze! Mało tego pokazują gościa jak maluje wnękę okienną,tuż przy parapecie ubytek w tynku a koleś jedzie z tą farbą po tej dziurze zamiast to najpierw zaszpachlować gipsem. Brawo fajna reklama ,ciekawe jak reszta tej roboty wygląda. A na koniec mam nadzieję że radni tego miasta zapytają Pana Prezydenta ile ta reklama kosztowała i czy nie lepiej było by spożytkować te pieniądze w rozsądny sposób i np.zamiast tej lamperii koloru wczesna komuna położyć na ścianie marmolit bo w waszej spółce jakoś można było tak zrobić a jak by nie patrzeć też za nasze pieniądze.

 • Tiruriru

  Ciekawe co powie RIO na taką formę oszczędzania.

 • Ala

  Nie zapomnij wysłać anonimu do RIO. Bo już kilkanaście tam napisano.

 • Łowca łotrów

  Może Heniek bełkot z Siemianowic zrobi felieton z tego gruzowiska,dowiemy się wtedy że to wina DK i BK bo na samą myśl o tym miejscu budynek samoczynnie się zawalił!

 • zefel

  Chciałbym się dowiedzieć, bo w artykule tego nie wyczytałem, kto zlecił wyburzenie tego familoka, a poza tym nasz prezydent nie tylko nie potrafi zarządzać miastem ale także nie ma zielonego pojęcia o prawie.

 • HH

  ten budynek zburzono jeszcze za kadencji poprzedniego prezydenta... możesz pojechać do Katowic go pozdrowić za to.

 • powodzenia

  A kto pytał za jakiego prezydenta?Ważne jest czy to miasto zleciło czy też właściciel! Bo jak miasto,to jak właściciel będzie sprytny to jeszcze na tym dobrze zarobi. Podobna sytuacja miała miejsce z dwadzieścia lat temu w Chorzowie i wtedy miasto płaciło aż miło.

 • gość

  chorzów za takie coś nie płaci! wręcz odwrotnie jeśli robi to miasto bo właściciel nie reaguje na nakaz kosztuje to trzy razy więcej. skąd wiem ? sam miałem podobną sytuację - trzeba było wyburzyć jedną kamienicę bo wujowstwo nie dało rady: odpowiedzialni byli wszyscy właściciele budynku czyli 48 osób! nie narzekam - rozbiórka kosztowała sporo , ale działka , która pozostała warta była jeszcze więcej. tyle tylko , że to nie jest kamienica tylko zwykły familok - to nie może być prywatne. to mogło być zakładowe , a teraz miejskie.

 • Kostek

  Najwyższy czas zacząć roznosic czeresnie albo inną kielbase. Ja wam czeresnie wy mi władze. Chyba uczciwe działanie?

 • Taka prawda

  Pora chyba zacząć zbierać podpisy pod petycją o referendum lub wyznaczenia komisarza w mieście,bo tu nie ma na co czekać czas leci ludzie wiecznie żyć nie będą.Poprawy żadnej, a marazm większy niż do tej pory. Najwyższa pora naprawić pomyłkę wyborczą podszytą kłamstwami i obietnicami uczciwości i transparentności. Czas leci a kolesi do utrzymywania przybywa ,remontów brak,modernizacji brak itd. Ciągle tylko kłamstwa i mataczenie, pora wyciąć tego raka z zdrowego organizmu tego miasta inaczej polegniemy w tym syfie a ferajna z napchanymi kieszeniami będzie się bawić za nasze.

 • Ala

  Ferajna to się bawiła 8 minionych lat. Nie tylko za nasze ale przedewszystkim za pożyczone. Taka prawda.

 • itd

  ok, ale czy to oznacza że ma być ciągle tak samo? miała być ,,dobra zmiana" a jest już nie tylko kolesiostwo ale całkowity brak pomysłu na miasto, UM w rozsypce nawet pracownicy nie chcieli spotkania integracyjnego z Begerem, zwolnienia dyscyplinarne dyrektorek OPS i PUP, tak jednak nigdy nie było za żadnego wcześniejszego prezydenta

 • B.K.X

  Na początek powiem że na Lipinach mieszkają też porządne ludzie , Lipiny nie oznacza że to sama patologia bo moja rodzina tam się wychowała i fajnie wspominam te lata jak jeździło się ich tam odwiedzać. Wracając do tego gruzu to firma powinna to posprzątać , gmina powinna zamówić firmę a właściciele tej działki powinni otrzymać rachunek do zapłaty a jak nie to niech się już martwi o to komornik. Ten gruz jest niebezpieczny jak i dla dzieci i mieszkańców przez taki syf robią się szczury i inne choroby a to nie znaczy że te ludzie sobie na takie coś zasługują

 • Centrum

  Chwila chwila, ja się pytam co z tym referendum w sprawie odwołania obecnego prezydenta. Ja się pytam gdzie jest świerk, kwaśny, karcz, respondek i reszta towarzystwa.??? My mamy za was to zrobić? Bierzcie się do roboty bo miasto traci czas z tym prezydentem....

 • itd

  Ja niestety nie wierzę w tego mitycznego komisarza czy też referendum, nic z tego nie wyjdzie, opozycja słaba a radni boją się stracić diety i stołki więc będzie ten marazm trwał

 • Marek .

  Itd , ja bardziej liczę na to że obecnemu się noga podwinie bo sam coś nabroi niż na jakieś referendum i inną formę administracyjną odwołania jego i obecnych przylepców . Obecny idzie tymi samymi udeptanymi ścieżkami co poprzednicy kwestia tylko taka czy będzie trzeba poczekać tak jak na Mosia dwie i pół kadencji czy tak jak na Kożucha rok przed końcem pierwszej kadencji .

 • zefel

  Ciekawe co będzie później, bo Kożuch wrócił do siebie.

 • lol

  Piniendzy ni ma to i miasto zaczyna powoli przypominać ruiny, bardziej niż wcześniej. :D

 • Liść dębu

  Trzeba powiedzieć tym cwaniaczkom z jadowitych Świętochłowic czy jak tam się nazywają! Tak chętnie dla pokazówki śmieci zbierali to może i ten gruz wyniosą? Rozładują złą energię przy okazji a dla najaktywniejszych Świętochłowicki Janosik z Jodłowej w nagrodę jakieś fajne stołki dobrze płatne w spółkach miejskich znajdzie.

 • Buchczyczek

  jesteś tak żałosny, jak Bema pamięci rapsod....

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również