Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Od września każda torebka foliowa będzie płatna. W życie wchodzą nowe przepisy

 • Dodano: 2019-08-22 10:30

Od września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, będzie trzeba zapłacić 25 groszy  – zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową.

Od 1 września za każdą torbę foliową w sklepie, oprócz tzw. popularnych zrywek, czyli bardzo cienkich torebek do owijania żywności, będziemy płacić 20 gr plus VAT.

Zmiana prawa to efekt obchodzenia przepisów przez sieci handlowe, które wydawały klientom torby powyżej 50 mikrometrów, nieobjęte obecnie opłatą recyklingową (20 gr plus VAT).

Z tego właśnie powodu do budżetu państwa trafiło znacznie mniej pieniędzy z opłat niż przewidywano – było to kilkadziesiąt milionów złotych.

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?
TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50


Źródło: TVS

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • krist

  z tego co wiem już od dawna trzeba płacić w sklepach za worki foliowe

 • Dghkgch

  Durny Europejczyk da sobie wcisnąć każdy kit o ochronie środowiska. Po to są sortownie śmieci, żeby w nich je segregować, także torebki foliowe. A najlepiej to zakazać produkcji każdego plastikowego świństwa. Tylko kto będzie zarabiał na głupich Europejczykach?

 • MieszkanKa

  Dokładnie. Niech nie produkują tego badziewia. I worków i butelek. Kiedyś mleko, śmietana , woda była w szkle i było na wymiane lub zwrotu.

 • Tery

  Ale kiedyś za tych właśnie czasów każdy pracował 8 h i miał czas sobie chodzić wymieniać butelki a teraz ludzie robią po 10 czy 12 h nie raz 7 dni w tygodniu bo życie tak zapier.........

 • PiP

  Że co?Kto normalny pracuję więcej niż 8godz dziennie?Nie sztuka zarobić pracować cały miesiąc!Sztuka zarobić w '168'godz.miesiecznie.

 • Z Chorzowa

  Na targu w Chorzowie pakują w takie worki wszystko, kilka pomidorów do worka, pół kilo cebuli do drugiego, kalafior trzeci worek. Później te worki do śmieci. Chodze ze swoimi torbami szmacianymi, pamiętam jak kiedyś moja babcia miała koszyk wiklinowy na jarzynę. A właśnie... na targu tam nikt nie ma kasy fiskalnej więc jak to zafiskalizują?

 • złotówa

  I co to zmieni? A już wiem będzie więcej kasy do przedu......nia na [...]y a my nadal będziemy tonąć w plastikowych śmieciach.

 • SW

  I bardzo dobrze.

 • Ratujmyświat

  A co z pet,ami?:-D

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.