Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Pierwsza pomoc zamiast mandatu

  • Dodano: 2018-06-13 08:00, aktualizacja: 2018-06-13 08:07

Czy kierowcy wiedzą jak udzielać pierwszej pomocy? Jak wykonać sztuczne oddychanie oraz jak prawidłowo ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej przypominali policjanci z komendy miejskiej w Świętochłowicach. Mundurowych wspierali uczniowie klas mundurowych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach w ramach działań "Dziękuję, że mnie widzisz", proponowali kierowcom popełniającym wykroczenie krótkie szkolenie pierwszej pomocy zamiast mandatu.

Kierowcy reagowali bardzo pozytywnie. Podkreślali, że tego typu akcje są potrzebne, gdyż jak sami zauważyli, wiedza z zakresu pierwszej pomocy, w sytuacji podwyższonego stresu może okazać się bardzo pomocna.

W działania zaangażowali się uczniowie klas mundurowych ZSO nr 2 w Świętochłowicach, którzy niejednego kierowcę zaskoczyli postawą oraz wiedzą. Dla kursantów przygotowano specjalne stanowiska z fantomami, przy których dokonalono umiejętność resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

"Bezpieczny, bo widoczny" to tylko jedno z haseł promujących używanie odblasków. Zgodnie z założeniami akcji "Dziękuję, że mnie widzisz" duży nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, czyli pieszym oraz rowerzystom. Wręczano broszury informacyjne oraz opaski odblaskowe, popularyzując tym samym istotę i konieczność ich używania. Policjanci korzystali też z nowego laserowego miernika prędkości TRUCAM, którego działanie mogli poznać kierowcy poruszający się z nadmierną prędkością. Nie zapomniano o najmłodszych, którym przypominano m.in. zasady bezpiecznego wchodzenia na tzw. "zebrę".

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, używanie elementów odblaskowych, ostrożność oraz ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego to najważniejsze elementy, które sprawią że nasze bezpieczeństwo znacząco wzrośnie.

http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/60/60-498146.mp4