Rozliczenia podatkowe z wykorzystaniem PIT-37 realizuje znaczna część polskiego społeczeństwa. Kto musi składać do urzędu taką deklarację? Jak ją uzupełnić? Do kiedy trzeba dostarczyć PIT-37? Oto odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rocznego rozliczenia przy pomocy najpopularniejszego formularza podatkowego.
Dla kogo jest PIT-37?
Deklaracja PIT-37 to według artykułu ze strony PIT.pl (https://www.pit.pl/pit-37-online/) jedno z najczęściej wykorzystywanych zeznań podatkowych. Popularność druku z numerem 37 wynika z jego przeznaczenia – ten formularz służy każdemu, kto uzyskuje przychody za pośrednictwem płatnika.
Pod pojęciem płatnika rozumiany jest tutaj zarówno pracodawca, jak i organ rentowy czy inny podmiot wypłacający świadczenia. Dlatego za pomocą PIT-37 należy rozliczyć dochody z tytułu:
- stosunku pracy i stosunków pokrewnych (głównie wynagrodzenia);
- rent krajowych;
- emerytur;
- świadczeń i zasiłków przedemerytalnych;
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego;
- nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych;
- rodzicielskich świadczeń uzupełniających;
- stypendiów;
- staży uczniowskich;
- praktyk absolwenckich;
- praw autorskich i innych praw majątkowych;
- świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
- pracy tymczasowo aresztowanych oraz skazanych,
- umowy aktywizacyjnej;
- członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach, które zajmują się produkcją rolną.
O czym jeszcze pamiętać przy wyborze PIT-37?
Uzyskanie dochodu w ramach wymienionych wcześniej sposobów to tylko jeden aspekt, który predestynuje do skorzystania z PIT-37. Aby móc wybrać tę deklarację, trzeba jeszcze rozliczać się na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Poza tym w ramach PIT-37 nie można:
- doliczać dochodów małoletnich dzieci;
- obniżać dochodów o straty z lat ubiegłych;
- odliczać tzw. minimalnego podatku dochodowego.
Bardzo ważne jest również to, że osoba składająca PIT-37 nie powinna uzyskiwać żadnych dodatkowych dochodów w inny sposób niż za pośrednictwem płatnika. Zatem, jeśli ktoś np. zarabia na etacie i jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą, to musi złożyć inne zeznanie podatkowe.
W tym przypadku odpowiednim wyborem będzie PIT-36 lub 36L. To ostatnie zeznanie jest właściwe dla osób, które zamiast rozliczenie według skali podatkowej wybrały stawkę liniową.
PIT-37 a rozliczenie z małżonkiem
W ramach PIT-37 można bez problemu rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem. Jednak opcja skorzystania z takiego rozwiązania jest dostępna tylko wtedy, gdy każda ze stron związku ma do tego uprawnienia.
Jeśli jeden ze współmałżonków prowadzi działalność gospodarczą, to partnerzy też mają szansę na wspólne rozliczenie, ale wtedy powinni złożyć zeznanie przy pomocy PIT-36.
Czy osoba samotnie wychowująca dziecko może wybrać PIT-37?
Rodzic lub opiekun prawny, który samotnie wychowuje dziecko, może rozliczać się z użyciem PIT-37 pod jednym warunkiem. Kluczowe jest, aby małoletni nie pracował zarobkowo. Gdy pociecha uzyskuje dochód, to dorosły musi złożyć PIT-36 i PIT/M – załącznik dotyczący przychodów dziecka.
Dlaczego PIT-37 jest opłacalny dla samotnych rodziców?
Warto wiedzieć, że wykorzystanie PIT-37 do rozliczania podatków może przynieść samotnym rodzicom realne korzyści finansowe. Wszystko dlatego, że w ramach tej deklaracji opiekun korzysta z podwójnej wysokości kwoty wolnej od podatku. Dzięki temu zobowiązanie wobec skarbu państwa ulega znacznemu obniżeniu.
Termin składania PIT-37 za 2023
Termin składania PIT-37 za 2023 rok przypada 30 kwietnia 2024 roku. Jest to ustawowo ustalona data, której przekroczenie może wiązać się z konsekwencjami o charakterze karno-skarbowym.
Jak złożyć PIT-37? Zalety elektronicznej deklaracji
Korzystanie z papierowego formularza deklaracji podatkowej powoli odchodzi w zapomnienie, ponieważ obecnie rozliczenie PIT-37 można zrealizować znacznie szybciej i wygodniej drogą elektroniczną. Jakie są korzyści z tego rozwiązania?
Wstępnie wypełniony PIT-37 – oszczędność czasu i mniejsze ryzyko błędu
W przypadku zdalnego składania zeznania nie trzeba samodzielnie uzupełniać wniosku. Wszystko dlatego, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje wstępnie wypełnione deklaracje i udostępnia je każdemu podatnikowi w ramach usługi Twój e-PIT.
Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów. Poza tym uzupełnienie deklaracji przez rządową instytucję ogranicza ryzyko pojawienia się błędów w formularzu. W efekcie podatnik nie musi przygotowywać korekty zeznania.
Natychmiastowa wysyłka PIT-37 do urzędu
Aby dostarczyć do urzędu swoje roczne rozliczenie, nie trzeba już udawać się do jego placówki. Zamiast tego wystarczy zalogować się do programu Twój e-PIT i zaakceptować widoczną tam deklarację podatkową. Potwierdzenie zgodności zawartych w niej informacji poskutkuje automatycznym wysłaniem PIT-37 do odpowiedniej jednostki skarbowej.
Automatyczna wysyłka deklaracji przed upływem terminu
Kolejnym atutem wirtualnego rozliczania podatków jest to, że usługa Twój e-PIT automatycznie wysyła zeznania do urzędu w ostatnim dniu ustawowego okresu na dostarczenie deklaracji. Doręczenie PIT-37 odbywa się nawet wtedy, gdy podatnik nie zaakceptował wcześniej wniosku.
Takie rozwiązanie jest dobre dla zapominalskich, którzy łatwo mogą przeoczyć termin składania formularza. Dzięki samoistnej wysyłce unikną oni nieprzyjemności związanych ze spóźnionym rozliczeniem.
Szybszy zwrot podatku
Wśród zalet elektronicznego rozliczenia dochodów należy wskazać także szybkość, z jaką w tym przypadku dochodzi do zwrotu podatku. Warto wiedzieć, że osoby składające PIT-37 online odzyskują środki w maksymalnie 45 dni. Natomiast podatnicy, którzy korzystają z tradycyjnych, papierowych deklaracji, muszą czekać na zwrot nawet do 3 miesięcy.