Wiadomości z Świętochłowic

Plaga zwolnień lekarskich w policji, ale jest już porozumienie

 • Dodano: 2018-11-09 08:00, aktualizacja: 2018-11-09 08:16

Trwający od lipca protest policji prawdopodobnie właśnie się zakończył, jednak porozumienie podpisano dopiero po pladze zwolnień lekarskich, z powodu której w całym kraju duża część funkcjonariuszy nie przyszła do pracy. Problem dotyczył również Świętochłowic, wczoraj jednak związki zawodowe policji poinformowały o porozumieniu, można się zatem spodziewać końca akcji protestacyjnej i powrotu mundurowych do pracy.

W tym tygodniu w samym województwie śląskim w pracy nie pojawiło się około 40% mundurowych, jednak w niektórych komendach w pracy z powodu „choroby” nie pojawiło się nawet 2/3 załogi. Ekstremalnym przykładem jest komisariat w Kostrzynie nad Odrą, gdzie do pracy przyszła jedynie kadra kierownicza.

W związku z kryzysem na ulicach pojawili się nawet pracownicy biurowi, którzy w ten sposób uzupełniają „krótką ławkę” – tak stało się na przykład w Katowicach, gdzie na 101 pracowników drogówki do pracy przyszło zaledwie 31 osób.

W Świętochłowicach również dało się odczuć mniejszą ilość mundurowych na ulicach, z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w pracy mogło się nie pojawić nawet 50 procent załogi. Jak zapewniał oficer prasowy tutejszej komendy, pomimo dużej ilości zwolnień ciągłość służby jest zapewniona, a mniej policjantów na ulicach nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. 

Protest trwał od lipca, ale dopiero ostatnia akcja protestacyjna policji zmusiła MSWiA do ustępstw. W czwartek podpisano porozumienie, na mocy którego służby podległe temu ministerstwu otrzymają podwyżki w dwóch terminach, poza tym wprowadzone zostaną płatne nadgodziny, zrezygnowano też z wymogu 55 lat aby przejść na emeryturę.

Czy to porozumienie faktycznie zmieni sytuację policji przekonamy się już za kilka miesięcy, pewnym jednak jest, że chociaż kwestie płacowe i emerytalne są dla pracujących w służbach ludzi kluczowe, to jednak nie są to jedyne wyzwania, z jakimi musi mierzyć się niejedna komenda w kraju.

Niektóre sytuacje związane z pracą w policji są wręcz kuriozalne. Telefony służbowe wydają się czymś oczywistym, a jednak używanie prywatnych telefonów w celach służbowych jest tak nagminne, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów wydał w tej sprawie oświadczenie oparte o opinię prawną, w którym rekomenduje zaprzestanie takich praktyk. W niektórych komisariatach braki umeblowania pracownicy uzupełniają sami z własnej kieszeni albo z tego, co przyniosą z domu. Ponadto biurokracja urosła do takich rozmiarów, że ogromną część czasu pracy funkcjonariusze spędzają za burkiem wypełniając papiery.

Komentarze (17)    dodaj »

 • Beatka

  Świętochłowice wnet bez POlitycznej Straży Miejskiej !

 • Doktoro

  Adam zmieniłeś płeć ?hehehe teraz jestes Beatka?hehehe weź się lepiej za robotę a nie pisanie [...] bo nie za to Ci podatnicy płacą hehehe

 • xyz

  A Politycznej powiadasz Beatko? A wiesz dziecko drogie ile tal w naszym mieści istnieje Straż Miejska? Wiesz jakie ugrupowanie ja powoływało tzn jakie rządziło naszym miastem ? A wiesz ilu już Prezydentów przestało nimi być od kiedy oni istnieją? Znam kliku strażników i wszystko lub prawie wszystko o nich można powiedzieć ale na pewno nie to że są lub byli w jakikolwiek sposób uwikłani w rozgrywki polityczne naszego miasta.

 • Beata

  Od kiedy to straż jest polityczna??z tego co wiem nie mogą być w parti wiec nie pisz głupot..a co mandacik się dostało ?:)wystarczy przestrzegać przepisów i będzie Ok..

 • Gabi

  Cudowne uzdrowienia ?Polacy to cwaniacy nie dziwic się źe mamy taką opinię szczegulnie słuźby mundurowe a mają dać przykład ale czego cwańactwa? Nie rozumię tego chory a dostał kasę i zdrowy to co to jest ?

 • Babcie z osiedla

  Dogadali się..dostali podwyżki to wracą nasi waleczni policjanci drogowi i znów będą poprawiać nam kondycję i nas ganiać jak będziemy przechodzić na katowickiej:)

 • Edzio

  Teraz pielegniarki i lekarze pujdą na l4

 • Hanka

  A ty Edzio do szkoły pójdziesz, bo coś z ortografią kiepsko.

 • Lekarz

  Psia grypa!!!

 • Oko

  Właśnie cos od kilku dni na mieście policyjnych aut wogole nie było widać tylko straz miejska..to już wiem czemu..

 • Filip

  proszę szybko do okulisty, nie jest jeszcze za późno

 • Oko

  A Ty ich widzisz?nie siej propagandy..wszyscy piszą i wiedza ze są na zwolnieniach ale Ty ich widujesz..chyba w poradni jak czekasz Filipku u okulisty..

 • Filip

  oj...nerwy puściły. proszę zażyć tabletkę lub prosto od okulisty udać się do innego lekarza specjalisty

 • Brew

  Oko ma racje..a Ty Filipie przestań zaklinać rzeczywistość..już wystarczy ze państwowa to robi..chyba ze szef Ci kazał..pewnie Ty nie byłeś na l4..ale nie martw się tez dostaniesz podwyżkę która inni wywalczyli :)

 • Pracujący

  A co?tesknisz za nimi?siedza na zwolnieniach i jakoś miasto istnieje..wrócą to znów się zacznie pisanie na necie czego to nie zrobili..

 • Mieszkaniec

  Dostaniesz wpier...to i o milicję będziesz błagać.

 • Gabi

  Gdzie źyjesz człeku marny jaka milicja czasy komuny juź minęły teraz mamy policję obudź się

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również