Wiadomości z Świętochłowic

Podsumowanie działań "Smog"

 • Dodano: 2018-10-11 08:30, aktualizacja: 2018-10-11 08:37

9 października, świętochłowiccy policjanci przeprowadzili działania "smog" , których celem było zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i nadmierną emisję spalin do atmosfery. Mundurowi skontrolowali 52 pojazdy oraz zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych.

Akcja prowadzona była od godziny 6.00 do godziny 22:00. W tym czasie policjanci prowadzili działania ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów, a w szczególności tych, które charakteryzują się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

W działaniach wzięło udział 10 policjantów drogówki. Stróże prawa skontrolowali 52 pojazdy, zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych, 1 prawo jazdy oraz zatrzymali 1 osobę kierującą pojazdem pomimo zakazu.

Przypominamy

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Denis

  Zapraszam na ulice Górną przy starej knajpie pod kasztanami powąchać wieczorem ten czysty luft, zajmujecie sie [...]ami a nie konkretami !

 • mieszkaniec sw

  Niech się zajmią familokami a nie autami,szczególnie po zmierzchu tu dopiero są emisje spalin.

 • Macgyver

  No i co tam takiego skontrolują? Że ludzie palą węglem niskiej jakości który kupili na składzie opałowym od kombinatora i cygana! Jakoś tych składów nikt nie chce kontrolować.A już dawno można było te budynki podpiąć do CO tylko nasz prezydent ma to w zadzie o ekologii lubi tylko bajki opowiadać i tyle.

 • Mieszkanka

  No, teraz przed wyborami Pan DK wysłał list, że do roku 2023 ulice Łagiewnicka, Węglowa i Średnia zostaną podpięte do CO Tauron Ciepło...... A świstak siedzi.....

 • Zdzisia

  Szkoda, że policja nigdy nie kontroluje emisji spalin autobusów miejskich....niektóre z nich to naprawdę kopciuchy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również