Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Pojazdy uprzywilejowane będą przerywać audycję radiową – to tak zwany "trzeci sygnał"

  • Dodano: 2020-03-10 11:45, aktualizacja: 2020-03-11 07:02

Trzeci sygnał ma pojawić się w radiowozach, karetkach, wozach strażackich, a więc w pojazdach uprzywilejowanych ratujących życie. Pojazdy te mają być wyposażone w nadajnik zagłuszający audycje radiowe i nadający komunikat :Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd!

Nad wprowadzeniem w życie trzeciego sygnału pracuje Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych. Obecnie służby używają sygnału dźwiękowego i świetlnego, jednak dzisiejsze samochody są często dobrze wygłuszone, ponadto w przypadku dużego natężenia ruchu łatwo przegapić sygnał świetlny. Jeżeli do tego kierowca słucha radia, często w ogóle nie ma świadomości, że może torować pojazdowi uprzywilejowanemu drogą - a to już stanowi zagrożenie zdrowia i życia osób oczekujących na pomoc. 

Co ciekawe, “trzeci sygnał” będzie też miał możliwość uruchomić radio, jeżeli te jest wyłączone - chociaż to zapewne nie dotyczy starszego typu odbiorników. Sygnał będzie miał zasięg 200 metrów. 

Na razie nie wiadomo kiedy nowy system ostrzegania wejdzie w życie. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • śmigło od koparki

    Bardzo dobry pomysł szkoda tylko że tak długo trzeba było czekać aż ktoś wreszcie na to wpadnie!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.