Wiadomości z Świętochłowic

Pokaźny mandat za niezachowanie ostrożności i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

  • Dodano: 2022-02-22 06:15, aktualizacja: 2022-02-22 06:27

Mandat 2500 złotych i 10 punktów karnych – tak skończyła się brawura na drodze dla jednego z mieszkańców powiatu będzińskiego.

41-latek kierując toyotą nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na oznakowane przejście dla pieszych, w wyniku czego 78-latek wystraszył się i przewrócił. Nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości.

Celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Piesi, rowerzyści i motorowerzyści to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przez kierowców, gdy zbliżają się do takich miejsc jak przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe.

Tej uwagi niestety w miniony piątek zabrakło kierowcy toyoty na katowickich numerach rejestracyjnych. Wg relacji świadka, 41-letni kierujący na ul. Wyzwolenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa, nie ustępując pierwszeństwa pieszemu na przejściu. 78-latek prawidłowo wchodził na oznakowane przejście. Niestety samochód był szybszy. Pieszy wystraszył się nadjeżdżającego pojazdu i przewrócił się. Sprawca sam zrehabilitował się za swoje przewinienie i od razu udzielił mu pomocy. Odwiózł pokrzywdzonego do szpitala. Szczęście w nieszczęściu, mężczyźnie nic się nie stało, nie odniósł żadnych obrażeń. Hospitalizacja również nie była konieczna.

Kierującego świętochłowiccy stróże prawa „wypunktowali” na 10 punktów karnych i słony mandat w  kwocie 2500 zł za niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Mimo popełnionego błędu 41- latka, postawa kierowcy- godna pochwały. Mandat przyjął ze skruchą i zdecydował zapłacić od razu przy pomocy terminala.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią szczególnie zagrożoną grupę. Dlatego zgodnie z nowym taryfikatorem wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Mamy określone prawa, mamy też obowiązki. Nasz punkt widzenia zmienia się w zależności od roli, w jakiej występujemy. Będąc pieszymi, zauważamy błędy kierowców, kiedy wsiadamy za kierownicę, irytują nas zachowania pieszych.

Łatwo przychodzi nam ocenianie innych, tymczasem droga jest jedna, a od naszych zachowań zależy wspólne bezpieczeństwo.

Komentarze (2)    dodaj »

  • To

    Taki najsztub czy Cimoszewicz to jeszcze by zostali przez sąd POCHWALENI a ukarano by 78 latka za wbieganie na przejście Ale oni są z innej KASTY im wolno więcej

  • tak ino pytom

    Kara sama w sobie okej, ale czy w tym przypadku należało karać aż tak? Sam odwiózł faceta do szpitala i przez to wiedzieli kogo ukarać. Teraz jak ktoś kogoś potrąci i upewni się, że nikt nie widział to ucieknie z miejsca, żeby nie zostać ukaranym!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również