Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Policjanci przeprowadzili akcję "SMOG". Zatrzymano 11 dowodów rejestracyjnych

 • Dodano: 2019-08-30 08:30, aktualizacja: 2019-08-30 08:43

Świętochłowiccy policjanci przeprowadzili działania o nazwie "Smog”, których celem było wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawnych techniczne pojazdów, a w szczególności tych, które wytwarzają nadmierną emisją spalin do atmosfery.

W działaniach wzięło udział 10 mundurowych z drogówki

Stróże prawa skontrolowali 53 pojazdy oraz zatrzymali aż 11 dowodów rejestracyjnych.

W minioną środę policjanci Wydziału Ruchu Drogowego świętochłowickiej komendy przyłączyli się do krajowych działań o kryptonimie „Smog”. Akcja prowadzona była od godziny 6.00 do 22:00. W tym czasie mundurowi prowadzili kontrole ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawnych technicznie pojazdów, a w szczególności tych, które charakteryzują się nadmierną emisją spalin do atmosfery. Na terenie Świętochłowic w działaniach wzięło udział 10 policjantów drogówki. Stróże prawa skontrolowali 53 pojazdy, zatrzymali aż 11 dowodów rejestracyjnych, w tym 2 za naruszenie przepisów związanych z ochroną środowiska.

Przypominamy!

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951). § 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • dareczek

  Smutny fakt jest taki, że większość aut nie nadaje się do jazdy po drogach a dpf wycinany jest nagminnie. Sam już dawno zrezygnowałem z diesla na rzecz hybryd i z auris jestem zadowolony, koszty eksploatacji mniejsze, a i nie truje tak jak diesle

 • Just

  Może z czasem dadzą dofinansowania na auta? :) Tymczasem działa program Czyste Powietrze i pomagają oraz ułatwia nam modernizować kotłownie https://czystepowietrze.eu/

 • piecowy

  Tak to może w pierwszej kolejności ktoś skontroluje składy opałowe,sprawdzi z kąd mają węgiel,jakiej jakości jest ten węgiel z czym go mieszają, jak kłamią na wadze a następnie wydedukują co powoduje powstawanie takiego smogu. Najprościej jest powiedzieć ze ludzie palą śmieci i po problemie.

 • Mac

  Ale my tu o samochodach a nie o węglu.

 • piecowy

  Odniosłem się do komentarza powyżej i wiem że mowa jest o samochodach.

 • Gosia

  Dziwi mnie to ,że tak mało dowodów zatrzymała policja , jak ja widzę, że co trzeci samochód jest kopciuchem na naszych drogach , a co ze starymi piecami , czy jest jakaś poprawa zaraz sezon grzewczy , ogólnie polecam EEI PELLETS od kostrzewy , niezawodny i spełnia wszystkie warunki

 • Lol

  Bo czas najwyższy, aby zaczęli kontrolować kto ma wycięty DPF. ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.