Wiadomości z Świętochłowic

Policjanci z drogówki prowadzą dziś działania Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

 • Dodano: 2020-02-06 08:15, aktualizacja: 2020-02-06 08:05

6 lutego br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, prowadzi do większej niż w roku ubiegłym liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy!

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

 • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
 • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.

Pamiętajmy!

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Komentarze (9)    dodaj »

 • GG

  Do R2 na pewno znak C13 stoi od strony ul. Hutniczej

 • GG

  Do R2 - na ul. Metalowców są też znaki pionowe informujące o ścieżce rowerowej. To dla tych którzy byliby nie stąd.

 • R2

  W którym miejscu?Bo właśnie poraz kolejny jechałem rowerem od Zgody do centrum i specjalne zwróciłem uwagę.Nie ma żadnego znaku pionowego C-13 ani od strony ronda na Zgodzie ani od strony centrum od ul.Hutniczej

 • GG

  Do R2-nie będą się z Tobą sprzeczać bo widzę że to bez sebsu. A w sprawie ścieżki wzdłuż ul. Metalowców proszę abyś doinformował się w Referacie Dród UM przy ul. Plebiscytowej. Tam uzyskasz informację. Ps. Prawo o ruchu drogowym jest mi znane.

 • R2

  To że pierwotnie zapisano ścieżkę rowerową kilka czy tam kilkanaście temu na metalowców oznaczając ją bodajże RAZ farbą gdzie dziś nie pozostało po niej śladu a tym bardziej braku oznaczenia w postaci znaku pionowego nie oznacza że to miejsce dziś się kwalifikuje jako ścieżka rowerowa zgodnie z zapisem w kdr bo z tego co wiem żeby coś było uznane w kdr musi być odpowiednio oznaczone i oznakowane no chyba że się mylę ale weźmy pod uwagę jakby ktoś tędy jechał nie znając tęgo miejsca to skąd ma wiedzieć czy tam bieganie (ła) ścieżka rowerowa z fusów?Pozwolę sobie zapytać na komendzie bo jestem ciekaw co mi powiedzą

 • GG

  Do R2 - na ulicy Metalowców wzdłuż chodnika po jednej stronie jezdni jest ścieżka rowerowa i znaki poziome.

 • R2

  Nie ma żadnego znaku poziomego w postaci linii ciągłej rozdzielająca chodnik bo farba się wytarła BA tam już prawie nie ma chodnika a co dopiero ścieżka rowerowa, proszę nie pisać nieprawdy a wsiąść na rower i się przekonać a nie oceniać z miejsca w samochodzie.Po drugie żeby ścieżka rowerowa była uznana przez KRD musi być odpowiednio opisana jak właśnie w postaci odpowiednich znaków poziomych jak i tych pionowych (C-13) czego na ul.Metalowcow nigdy nie miało miejsca.Po trzecie irytuję mnie jak ktoś zaczyna dyskusje z krd nigdy nie trzymając w ręku krd .Po czwarte jak dla kogoś kierującego samochodem stwarza trudność wyprzedzenie rowerzysty na ul.Metalowcow to niech nie zwala problem na rowerzystę który powinien jechać chodnikiem a zada sobię pytanie czy jest dobrym czy słabym kierowca.Po piąte są trzy wyjątki Kiedy rowerzysta może poruszać się po jezdni kiedy obok bieganie ścieżka rowerowa,ale przecież wiecie, prawda:)

 • Kierowca

  Szanowni panowie policjanci , "Cieszą" mnie takie akcje jak niewiem co. Ciągle goni się statystyki.Wykazywanie na siłę dobrej pracy policji w zakresie podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.Akcja jak wszystkie inne, wymierzona tylko w kierowców samochodów,tymczasem pieszybko i rowerzysta są TAKIMI SAMYMI UCZESTNIKAMI RUCHU DROGOWEGO I OBOWIĄZUJĄ ICH TAKIE SAME PRZEPISY.Oczywiście, że są kierowcy ,którzy mają gdzieś pieszych i rowerzystów, ale może czasami ktoś zajął by się pieszymi i rowerzystom, którzy mają gdzieś wszystkich.Ulica Metalowców jest ciekawym miejscem,gdzie jest ścieżka rowerowa ale i tak większość jeździ jezdnią. Katowicka to jedne wielkie przejście dla pieszych . Ciekawe kiedy policja zajmie się pieszymi i rowerzystami pod względem przekraczania przepisów ruchu drogowego.

 • R2

  Na ul.Metalowcow ścieżka rowerowa?Tam nie ma żadnego oznaczenia ani poziomego a tym bardziej pionowego w postaci znaku.Nie ośmieszaj się.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.