Wiadomości z Świętochłowic

Policjant i strażnik miejski ze Świętochłowic mówili o bezpieczeństwie

 • Dodano: 2023-07-13 07:30, aktualizacja: 2023-07-13 17:09

Policyjny profilaktyk wraz ze Strażnikiem Miejskim uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa w rejonie akwenów wodnych oraz bezpiecznego spędzania wolnego, wakacyjnego czasu.

Policja i Straż Miejska edukują o bezpieczeństwie nad wodą

Cykl jest związany z ogólnopolską akcją "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" a ma na celu przekazywanie w szczególności dzieciom i młodzieży informacji o tym, jak się zachować podczas letniego wypoczynku w rejonie kąpielisk. Cykliczne spotkania z dziećmi i młodzieżą potrwają do końca września.

W trakcie pierwszego z cyklu spotkań policjant oraz świętochłowicki strażnik odwiedzili Miejski Dom Kultury przy ulicy Harcerskiej. Mundurowi opowiadali zgromadzonym podczas półkolonii dzieciom i młodzieży, jak powinny się zachowywać, by bezpiecznie spędzić czas nad wodą. Podczas wizyty, dzieci chętnie odpowiadały na zadawane przez stróżów prawa pytania i z uwagą słuchały porad dotyczących bezpiecznego spędzania wakacji, skierowanych bezpośrednio do nich.

Cykl spotkań dla dzieci i młodzieży w Świętochłowicach

Policjanci na wszystkich spotkaniach będą przypominali uczestnikom o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa. Jej bezpośrednimi adresatami są osoby przebywające nad wodą-zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Natomiast adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą

Policja przypomina, że aby wypoczynek był bezpieczny, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad specjalnie opracowanego przez policjantów Dekalogu bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 • Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych!

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

 • Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiących się dzieci!

Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

 • Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody!

Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

 • Po spożyciu alkoholu nigdy nie wchodź do wody ani nie korzystaj ze sprzętów wodnych!

Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich!

Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do asekuracji użyć również bojki na szelkach.

 • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok!

Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.

 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych!

Skończyć się to może poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.

 • Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego!

Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki asekuracyjne, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

 • Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych!

Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Wypływając na dłuższy rejs, pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.

 • Nie wchodź rozgrzany do wody!

Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw zmocz nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.


Partnerem akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Fundacja PZU, która przekazała do dyspozycji Policji potrzebne materiały, co pozwoli na wykorzystanie ich przez policjantów w ramach prowadzonych działań profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa nad wodą.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Tom

  Akwen wodny? Podstawówka się kłania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również