Wiadomości z Świętochłowic

Policyjne działania "Trzymaj się prawego pasa"

  • Dodano: 2021-08-02 05:30, aktualizacja: 2021-08-02 05:39

Na drodze kilkupasmowej powinniśmy trzymać się prawego pasa, a w przypadku drogi jednopasmowej – pilnować, aby nie zjeżdżać do środka jezdni. Ten błąd popełnia wielu kierowców, bojących się wjechania na pobocze.


Świętochłowiccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zapowiadają, że będą przypominać i jednocześnie egzekwować od kierujących obowiązek poruszania się prawym pasem na jezdniach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Za niewywiązanie się z tego przepisu kierowcy grozi mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne. 

Kierowcy muszą pamiętać, że dzielą drogę z innymi. Działania podyktowane naszą wygodą mogą mieć negatywny wpływ na płynność ruchu i mogą być nawet niezgodne z przepisami. Przykładem takiego zachowania jest uporczywe zajmowanie wewnętrznego pasa ruchu. 

Co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się kierowca uporczywie jadący wewnętrznym pasem? Nie wolno wymuszać zjazdu na sąsiedni pas. Kierowcy nie powinni dawać sygnałów świetlnych ani trąbić. Niedopuszczalne jest też straszenie kierowcy poprzez zbyt bliskie podjeżdżanie do jego pojazdu. Może spowodować niebezpieczeństwo. 
Kodeks drogowy nakazuje jazdę jak najbliżej prawej krawędzi jezdni (art.. 16, ust.. 4) oraz jazdę z prędkością nieutrudniającą jazdy innym art. 19, ust. 2,pkt. 1). Jazda lewym lub środkowym pasem w przypadku gdy wolny jest pas prawy może zatem skutkować mandatowi. Na drogach panuje wzmożony ruch wakacyjny, wielu z nas z pewnością wyjedzie choć na krótki wypoczynek za miasto. Pamiętajmy, aby w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich oraz o szacunek i kulturę na drodze.  

Komentarze (1)    dodaj »

  • AVE

    Stingerki, BMW wolą ściągać na DTŚ'ce za prędkość aniżeli za uporczywą jazdę 80km/h na środkowym pasie, a oba te wykroczenia stanowią wielkie zagrożenie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również