Wiadomości z Świętochłowic

Postaw na młodych

 • Dodano: 2012-06-14 13:00

Ruszył program „Młody – sukces zawodowy”. Ma na celu aktywizację zawodową osób do 30 roku życia i jest prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy.

 
Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach pozyskał 931,8 tys. zł z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu specjalnego pn. „Młody – sukces zawodowy”. Program skierowany jest do 90 osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świętochłowicach. Program będzie realizowany w czterech różnych formach.
 
 
Pierwszą możliwością zatrudnia jest staż. Program kierowany jest dla osób bezrobotnych do 30 roku życia, bez prawa do zasiłku, długotrwale bezrobotnych, bez wykształcenia średniego lub bez doświadczenia zawodowego. Staż będzie organizowany na okres od 3 do 5 miesięcy. Pracodawca będzie zobowiązany do zatrudnienia osoby bezrobotnej na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu po zakończeniu stażu na co najmniej 3 miesiące. Po przedstawieniu umowy o pracę na wskazany okres, pracodawca otrzyma jednorazową premię w wysokości 1800 złotych przeznaczoną na opłacenie składek ZUS. Wnioski można składać do końca sierpnia 2012 roku.
 
 
Kolejną możliwością jest przyznanie środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej. W ramach programu każdy uczestnik, który otrzyma środki odbędzie szkolenie „Jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą?”. Dodatkowo każdy uczestnik programu objęty zostanie elementami specyficznymi wspierającymi zatrudnienie. Dla osób, które otrzymają jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej zostaną także przygotowane 5-cio godzinne zajęcia z autoprezentacji i wizerunku (przed otrzymanie dotacji) oraz wsparcie pomostowe polegające na refundacji przez maksymalnie 3 pierwsze miesiące prowadzenia firmy kosztów obligatoryjnych opłat m.in. składek ZUS, usług księgowych oraz wynajmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność do wysokości 400 zł miesięcznie. Wnioski będą przyjmowane do 29 czerwca 2012.
 
 
Pracodawca po złożeniu odpowiedniego wniosku może otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska. W ramach programu Powiatowy Urząd Pracy oferuje: refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Tu także wnioski trzeba złożyć do 29 czerwca. 
 
 
Ostatnią formą jest atrudnienie w ramach robót publicznych. Jest to forma wsparcia skierowana do 20 osób poniżej 30 roku życia długotrwale bezrobotnych.
 
 
Więcej informacji na temat programu udziela Urząd Pracy oraz pod numerem telefonu (32) 346-27-21.

Komentarze (4)    dodaj »

 • oburzony podatnik

  Problem jest w tym że niektórym to się pracować nie chce bo lepiej na tym wychodzą siedząc na bezrobotnym i pobierając świadczenia, co się będą wysilać....Ja się pytam dlaczego miasto skutecznie nie weryfikuje słuszności pobierania świadczeń, założę się że 80% jest pobierane bezpodstawnie, szczególnie te "samotne" matki, żyją na kocią łapę i kombinują ile wlezie a uczciwi podatnicy nie znaczą nic.Szkoda

 • 50+

  W innych miastach Urzędy Pracy mają programy dla osób 50+ ,np."Doświadczenie jest w cenie". Niestety w Świętochłowicach osoby starsze są traktowane jak zło konieczne i pracownicy UP nie potrafią zachęcić przedsiębiorców do ich zatrudniania.Sytuacja zmieniłaby się diametralnie, gdyby osoby po pięćdziesiątce i np. co najmniej 25-letnim stażu pracy nabywały prawo do otrzymywania zasiłku do momentu podjęcia zatrudnienia - a w tej sytuacji nikomu nie zależy i nie warto się wysilać, przecież można chodzić po śmietnikach.

 • ANTY ZAMĘT

  To informacja z listopada tego roku na stronie PUP Dojrzały profesjonalizm (503 350,00 zł) obejmie grupę 50 uczestników/uczestniczek w wieku 50-64 lata. Główne formy wsparcia dla tych osób to szkolenia zawodowe, zatrudnienie w ramach robót publicznych i staże. TYLE W TEMACIE BO BIJESZ TYLKO PIANĘ

 • 50+

  A kiedy będzie program Postaw na starszych - przecież pracować mamy do 67 lat, a dla obecnych pracodawców osoba po czterdziestce to starzec, nie nadający się do pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również