Wiadomości z Świętochłowic

Powstańczym szlakiem z mundurowymi z "Reja"

  • Dodano: 2021-06-21 08:15, aktualizacja: 2021-06-21 05:36

We wtorek, 15 czerwca, uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego istniejących w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Reja w Świętochłowicach uczestniczyli w wycieczce do Góry Św. Anny. Był to wyjazd w ramach zajęć z kształcenia obywatelskiego, który łączył się z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego.

Kadeci odwiedzili Muzeum Czynu Powstańczego, w którym mieli okazję zobaczyć przedmioty upamiętniające tych Ślązaków, którzy w powstaniach walczyli o powrót Śląska do odrodzonej Polski, np. sztandary bojowe i kombatanckie oraz pisemne rozkazy wydawane w czasie III powstania śląskiego.

Będąc w Górze Św. Anny, nie można było również pominąć odwiedzenia Pomnika Czynu Powstańczego – najsłynniejszego w naszym regionie pomnika ku czci walczących w powstaniach śląskich.

Wyjazd był także okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat zabytków sakralnych, architektury i przyrody. Licealiści zwiedzili sanktuarium, klasztor franciszkanów, kalwarię, Grotę Lurdzką, Park Krajobrazowy i Geopark Krajowy.

To nie jedyna wycieczka, w której w ostatnim czasie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących – wyjazdy na kręgle, do skansenu, do kina czy do ZOO lub Krasiejowa są na porządku dziennym. Po wielomiesięcznej izolacji i nauce zdalnej konieczne jest zacieśnienie więzi i ponowna integracja zespołów klasowych – zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum. Doskonale rozumieją tę potrzebę nauczyciele ZSO organizujący możliwie jak najwięcej wyjazdów w krótkim czasie, jaki pozostał do zakończenia roku szkolnego.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Kaszalot

    A fto pamiynto ło tych kerzy chcieli by Górny Ślonsk był we Niymcach? To tyż byli Ślonzocy, tacy sami jak Ci drudzy, ich somsiady, krewni etc. A fto ło tych kerzy chcieli niypodległości? Szkoda, że wymazali te wszystkie fakty w celu jednostronnej wersyji.

  • tak ino pytom

    A uczyli ich tylko propagandowej historii? O "zrywie Ślązaków", czy może prawdziwej - o tym, że większość powstańców III powstania to byli ludzie spoza Górnego Śląska?

  • AM

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.