Wiadomości z Świętochłowic

Powstańczym szlakiem z mundurowymi z "Reja"

  • Dodano: 2021-06-21 08:15, aktualizacja: 2021-06-21 05:36

We wtorek, 15 czerwca, uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego istniejących w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Reja w Świętochłowicach uczestniczyli w wycieczce do Góry Św. Anny. Był to wyjazd w ramach zajęć z kształcenia obywatelskiego, który łączył się z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego.

Kadeci odwiedzili Muzeum Czynu Powstańczego, w którym mieli okazję zobaczyć przedmioty upamiętniające tych Ślązaków, którzy w powstaniach walczyli o powrót Śląska do odrodzonej Polski, np. sztandary bojowe i kombatanckie oraz pisemne rozkazy wydawane w czasie III powstania śląskiego.

Będąc w Górze Św. Anny, nie można było również pominąć odwiedzenia Pomnika Czynu Powstańczego – najsłynniejszego w naszym regionie pomnika ku czci walczących w powstaniach śląskich.

Wyjazd był także okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat zabytków sakralnych, architektury i przyrody. Licealiści zwiedzili sanktuarium, klasztor franciszkanów, kalwarię, Grotę Lurdzką, Park Krajobrazowy i Geopark Krajowy.

To nie jedyna wycieczka, w której w ostatnim czasie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących – wyjazdy na kręgle, do skansenu, do kina czy do ZOO lub Krasiejowa są na porządku dziennym. Po wielomiesięcznej izolacji i nauce zdalnej konieczne jest zacieśnienie więzi i ponowna integracja zespołów klasowych – zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum. Doskonale rozumieją tę potrzebę nauczyciele ZSO organizujący możliwie jak najwięcej wyjazdów w krótkim czasie, jaki pozostał do zakończenia roku szkolnego.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Kaszalot

    A fto pamiynto ło tych kerzy chcieli by Górny Ślonsk był we Niymcach? To tyż byli Ślonzocy, tacy sami jak Ci drudzy, ich somsiady, krewni etc. A fto ło tych kerzy chcieli niypodległości? Szkoda, że wymazali te wszystkie fakty w celu jednostronnej wersyji.

  • tak ino pytom

    A uczyli ich tylko propagandowej historii? O "zrywie Ślązaków", czy może prawdziwej - o tym, że większość powstańców III powstania to byli ludzie spoza Górnego Śląska?

  • AM

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również