Wiadomości z Świętochłowic

Powstanie czwarty użytek ekologiczny

  • Dodano: 2018-10-09 07:30, aktualizacja: 2018-10-09 07:46

Podczas sesji Rady Miejskiej 1 października, przyjęto jednogłośnie uchwałę w sprawie rozpoczęcia działań mających na celu ustanowienie w mieście kolejnego użytku ekologicznego pod nazwą „Dolina Lipinki w Świętochłowicach”.

Obszar Doliny Lipinki jest najbardziej zróżnicowanym pod względem bioróżnorodności oraz siedlisk obszarem Świętochłowic. Dlatego już wkrótce może się on stać czwartym na terenie naszego miasta użytkiem ekologicznym.

Teren, który ma zostać objęty ochroną znajduje się w północno-zachodniej części Lipin. Zajmuje powierzchnię ok. 13 ha.

Choć obszar ten w większości zajmują zwałowiska poprzemysłowe tzw. hałdy, po zakończeniu działalności przemysłowej zakładów, lokalny ekosystem odbudował się, tworząc teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych. W dolinie rosną rzadkie gatunki roślin, to ostoja i miejsce rozrodu płazów i gadów. To także ważny obszar pod względem ornitologicznym.

Teren doliny obejmuje także istniejącą ścieżkę rowerową, staw Ajska oraz schrony bojowe Obszaru Warownego Śląsk.

Na obszarze naszego miasta zostały do tej pory utworzone trzy użytki ekologiczne: użytek ekologiczny nad stawem "Foryśka", użytek ekologiczny "Las na Górze Hugona i użytek ekologiczny "Lasek Chropaczowski". Powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Fikimiki

    Ciekawe gdzie wyparowały komentarze! A już wiem wolne media wykasowały bo prawda w oczy kole!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również