Wiadomości z Świętochłowic

Pracownica banku uratowała oszczędności seniorki

  • Dodano: 2020-10-07 06:45, aktualizacja: 2020-10-07 07:00

Pracownica jednego z banków w Świętochłowicach wykazała się czujnością i uratowała oszczędności seniorki. Łatwowierność emerytki chciał wykorzystać oszust, który podając się za policjanta, próbował wyłudzić pieniądze. Kobieta podejrzewając, że starsza pani może stać się ofiarą przestępstwa, skontaktowała się z członkiem rodziny świętochłowiczanki, aby poinformować o swoich obawach. Postawa pracownicy banku zasługuje na wyrazy uznania.

Oszuści po raz kolejny dali o sobie znać

Pomimo prowadzonych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony świętochłowickich policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Niestety w ostatnich dniach, śledczy ze świętochłowickiej komendy ponownie odnotowali przypadki prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych zamieszkujących nasze miasto. Pracownik administracji, wodociągów, funkcjonariusz Policji, czy wnuczek — to tylko kilka metod, jakimi posługują się sprawcy dokonujący kradzieży i oszustw na szkodę osób starszych.

W ostatnim czasie ofiarą oszusta mogła paść mieszkanka Świętochłowic

Kwota, jaką chciał wyłudzić fałszywy policjant. Mężczyzna zadzwonił do seniorki i poinformował, że jej pieniądze, które posiada w banku, są zagrożone i aby ich nie stracić, należy je przelać na konto policyjne. Starsza pani po rozmowie telefonicznej z mężczyzną natychmiast poszła do oddziału banku. Nieświadoma podstępu chciała wykonać przelew. Pracownica banku, widząc zdenerwowanie klientki, która chciała przelać tak dużą sumę pieniędzy była jednak czujna. Dzięki jej reakcji seniorka nie straciła oszczędności życia. Warto podkreślić, że współpraca banków i Policji w zakesie przeciwdziałania tego typu przestępstwom trwa nieprzerwanie już od kilku lat i wielokrotnie przynosiła skutek. Pracownica banku postanowiła poinformować krewną seniorki o planowanym przelewie, ta z kolei szybko zablokowała wykonanie przelewu, a następnie zawiadomiła Policję. Stróże prawa potwierdzili, że seniorka padłaby ofiarą oszusta.


PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać u oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach pod nr telefonu 47 85 442 66, w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Apelujemy o czujność!
Ostrzegamy Seniorów oraz ich najbliższych, aby nie dali się oszukać. Prosimy o rozmowy z bliskimi na temat tego, jak działają oszuści, aby ustrzec ich przed utratą dorobku.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wzburzony

    Znowu mi nie wyszło

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również