Wiadomości z Świętochłowic

Procesja Bożego Ciała w świętochłowickich Lipinach

 • Dodano: 2019-06-20 11:15

20 czerwca, po uroczystej mszy świętej, która odprawiona została w kościele św. Augustyna w Lipinach o godzinie 8.00, ulicami Świętochłowic przeszła tradycyjna procesja Bożego Ciała.


Lipiny to od 1951 roku jedna z dzielnic Świętochłowic. Pierwsze zabudowania wzniesiono tu w XVIII wieku, a od XIX wieku działała tutaj Huta Silesia, zajmująca się przetwórstwem cynku. Przemysł, choć dawał zatrudnienie i zapewniał byt mieszkańcom, miał olbrzymi wpływ na degradację środowiska. Po upadku huty, także i dzielnica podupadła. Dziś nie cieszy się ona dobrą sławą, jednakże jest jedna rzecz, która wyróżnia Lipiny na mapie Polski. To procesja Bożego Ciała, która tutaj ma wymiar wyjątkowy. 

Tradycyjne stroje regionalne to wizytówka Lipin


Co roku w barwnym orszaku biorą udział prawdziwe tłumy! W procesji uczestniczą nie tylko świętochłowiczanie, ale i mieszkańcy okolicznych miast, których przyciąga niesamowita atmosfera tego dnia i wyjątkowa oprawa. Co decyduje o unikalności uroczystości Bożego Ciała celebrowanej w Lipinach? Z pewnością fakt, że mieszkańcy ubrani są w tradycyjne, regionalne stroje. W tym roku pojawiła się także grupa w strojach rozbarskich. Okoliczne familoki zostały barwnie przystrojone, podwórka wysprzątane, w oknach umieszczono święte obrazki, a ulice, którymi szła procesja, pokryto dywanami z kwiatów.

Tradycja organizacji barwnych procesji jest stara jak same Lipiny?


Mieszkańcy nie pamiętają już kiedy powstał zwyczaj tak podniosłej celebracji. Prawdopodobnie pierwszy raz procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin po poświęceniu kościoła św. Augustyna, czyli w 1872 roku. – U nas tak było od zawsze! To nasza tradycja pielęgnowana z pokolenia na pokolenie. Co roku przybywa uczestników – zdradza jedna z mieszkanek Lipin, która przygotowała w tym roku ołtarz ustawiony przy ulicy Świdra.

Lipiny

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj »

 • Swietochłowiczanka od zawsze.

  www.Swiony.pl Czw Swionach nic sie nie dzieje i musimy oglądac cały rok Boże Ciało.Owszem było bardzo ciekawe i ładne ale życie idzie dalej i trzeba w koncu zmienic ta stara tapete na cos nowszego np.lipcowe.Za kogo wy nas macie ?????? jakis niedorajdów,ze nie odroznimy kiedy jest maj a KIEDY LIPIEC?????iLENTOMOZNA OGLADAC ,chcemy nowe wiadomosci a nie stare wiadomosci przed kilkoma miesiacami a nawt latami.Umiemy czytac.

  • Swietochłowiczanka od zawsze.
   2019-07-16 19:39
  • odpowiedz
 • ULA

  Te zdjęcia i komentarze z Bożego Ciała będziemy cały rok oglądać?????? Te wiadomości ,którego piszecie i pokazujecie już mają długa i siwą brodę.Może zaczniecie coś bardziej aktualnego pisać co się dzieje w naszym mieście,bo ile razy można czytać jedno i to samo do znudzenia????

 • widz

  Henryk pozdrawia "prezesa"

 • hanus

  A był ZN czy olał takie święto.

 • azerty

  Wykorzystywać procesję Bożego Ciała w Lipinach do celów politycznych to już dno dna...! Panie DK wstydź się pan!!! Tylko niech się zaraz nie odezwią wielcy obrońcy Pana DK, bo jeśli taki z niego mieszkanieć Świon... to czemu był ze swoim hmm przy[...]asem, niejakim Panem Le... (hmm ochroniarz, dalej prywatny kierowca? :D Swoją drogą ciekawe ile zarabia Pan L na tej fusze? :P), a nie z rodziną?! Wstyd Panie DK!!!

 • Anula

  POPIERAM W 100%.WSTYD.

 • Julian

  ale o co chodzi?

 • Marek

  Chwila chwila, pan DB podobno też uczestniczył w procesji i co masz do powiedzenia? Jednemu wolno, drugiemu nie?

 • Anula

  Pan DANIEL BEGER uczestniczył w procesji jako prezydent naszego miasta...normalka.A ten D.K. JAKO KTO ...w jego mieście nie ma procesji.Jak długo będziemy go jeszcze oglądać, a gdzie rodzina.

 • Marek .

  Tak długo będziemy oglądać DK w mieście aż wszyscy ci co dostali stołki od DB w mieście list wyborczych z nich zejdą .

 • obleska

  na razie schodzą ci co dostali stołki od DK, z nim samym wlącznie - to se ne vrati pane havranek

 • Marek .

  Na pewno tylko tych od DK się usuwa to proszę sprawdzić MPGL :) )) Pierwsze z miejsc lądowania niedoszłych radnych z ugrupowania DB :) )) Niby etaty się redukuje a to jak widać nie do końca są jakieś w rezerwie .

 • azerty

  Podobno... A ja wiem na 100%, to po pierwsze. Po drugie czemu nie z rodziną? Tylko z Panem L...? Wydaje mi się że to rodzinne święto, procesja i idzie się z rodziną..., to dwa. A trzy jakoś Pana DK nie widziałem od początku procesji, a bylem na mszy przed procesją i napewno bym zauważył... więc trochę słabe to było se strony Pana DK. No ale jak widać jak są foto reporterzy to niektórzy lecą ja muchy do... PS. Nie popieram wykorzystywania takich okoliczności do celów politycznych ani przez DK, ani przez DB... Pytanie tylko kto miał jakie intencje...

 • Fiona

  Pan DK dalej jest prezydentem to się nazywa gabinet cieni.Kierowce tzn lokaja też ma. Tylko limuzynę mu sprzedali. Niedobrzy.

 • flakus

  Szarą eminencją chyba

 • Ala

  Przyczepil się tych Swietochliwic jak rzep psiego ogona. Jaka tam z niego eminencja.Chyba żałosna.

 • leopold

  Piękne święto , piękni ludzie w pięknych strojach tylko ta dzielnica z roku na rok w coraz większym upadku!!! W ten dzień jak podają media zjeżdżają się fotograficy , dokumentaliści i oglądają to coś jak zniewolonych indian w rezerwatach kultywujących stare tradycje. Potem długi rok brudu , smrodu, biedy i beznadziei!!!

 • Antyleopold

  I twoich obiektywnych komentarzy..

 • leopold

  Nareszcie po latach ględzenia dorobiłem się własnego, osobistego antyfana. Zaraz mi się poprawiło!!!

 • indyk

  lepsze to niż nic. Na antyfana też trzeba se zasłużyć

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.