Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Boże Ciało - trasy i godziny procesji

  • Dodano: 2022-06-15 11:30, aktualizacja: 2022-06-19 20:47

Już w czwartek - 16 czerwca - będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Znamy trasy i godziny procesji Bożego Ciała w Świętochłowicach. Zobacz, którymi ulicami naszego miasta przejdą procesje!

Boże Ciało najbardziej kojarzone jest z coroczną procesją ulicami miast, która na czele z Najświętszym Sakramentem, przechodzi pomiędzy czterema ołtarzami. Każdy ołtarz symbolizuje jedną z czterech Ewangelii. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od roku 1246, ale dopiero w 1317 roku ustanowiono ją oficjalnym świętem dla całego Kościoła zachodniego. Trzy lata później wprowadzono ją w Polsce.


Znamy trasy i godziny procesji w Świętochłowicach:
 


 

Parafia pw. św. Piotra i Pawła (Centrum)

Po mszy świętej o godz. 9:30 wyruszy procesja trasą Drogi Krzyżowej, tj. ul. Katowicką, Bytomską, Polną, Pocztową, Kubiny. Po zakończeniu procesji zostanie odprawiona msza święta około godziny 12:00 w kościele. Ołtarze zostaną przygotowane w następujących miejscach:

  • 1 ołtarz – przy hurtowni porcelany na stelażu reklamowym z prawej strony na ul. Bytomskiej,
  • 2 ołtarz – blok przy ul. Polnej 22-26,
  • 3 ołtarz – skwer przy skrzyżowaniu ul. Wyzwolenia i Pocztowej,
  • 4 ołtarz – plac kościelny (Stacja Ukrzyżowania).


Parafia pw. św. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Piaśniki)

Msze św., będą sprawowane o godz. 6:30, 8:00, 11:00 i 16:30 (nie będzie mszy Św. w kaplicy szpitalnej). Po mszy św. o godz. 8:00 wierni wyruszą w procesji z Chrystusem Eucharystycznym ulicami parafii: Chorzowską do drugiego skrzyżowania za szpitalem; dalej w lewo w ulicę Słoneczną, Korfantego następnie Powstańców Śl. do schronu; i dalej Zubrzyckiego w kierunku szpitala i z powrotem do kościoła. Ołtarze ustawione zostaną w tradycyjnych miejscach.


Parafia pw. św. Augustyna (Lipiny)

Msze św. będą sprawowane o godz. 8:00 (po tej mszy o godz. 8.45 wyruszy procesja), po zakończeniu procesji przy ostatnim ołtarzu, a następnie w kościele o godz. 12:00 i 16:30. Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie tradycyjną trasą i zakończy się przy czwartym ołtarzu (ul. Pieczki 11), gdzie zostanie odprawiona msza św.


Parafia pw. św. Matki Bożej Różańcowej (Chropaczów)

Msze św. odprawione zostaną o godz.: 8.00, 11.00 i 16.00. W tym dniu nie będzie całodziennej adoracji.

Po mszy o godz. 8.00 z kościoła wyruszy procesja ulicami parafii. Trasa procesji będzie przebiegała przez ulice: Kościelną, Łagiewnicką, Bieszczadzką, deptak pomiędzy ZSO a blokami mieszkalnymi na ul. Szczytowej, Karpacką, Górną, Węglową, Bohaterów Westerplatte i Kościelną.

Poszczególne ołtarze pojawią się przy:

  • Kapliczce przy ul. Bieszczadzkiej.   
  • Deptaku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących.
  • Krzyżu na ul. Górnej.
  • Krzyżu na bocznej ścianie kościoła.


Parafia pw. św. Józefa Robotnika (Zgoda)

Po mszy św. o godz. 8:30 wierni wyruszą na procesję Bożego Ciała w kierunku „Mijanki”, później przejdą ul. Cmentarną, do ul. Polaka, następnie skręcą w kierunku Muzeum, potem przejdą ul. Szpitalną w kier. Katowickiej, następnie ul. Katowicką wrócą pod mostem do kościoła. Trasa wynosi ok 1500m.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.