Wiadomości z Świętochłowic

Projekt ABC Ekonomii w świętochłowickich przedszkolach

  • Dodano: 2023-06-19 06:15, aktualizacja: 2023-06-19 06:22

To pierwsze kroki w świecie finansów. Projekt był realizowany w roku szkolnym 2022/2023 przez świętochłowickie przedszkola publiczne w liczbie 10 jednostek.

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Czepczyński Family i skierowany jest on do wychowanków przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Składa się z 12 warsztatów, w trakcie których dzieci w wieku 5- 10 lat ( w naszym przypadku 5-6 lat) zdobywają wiedzę z edukacji ekonomiczno-finansowej, dowiadują się czym jest pieniądz, skąd pochodzi, co to jest pożyczka, itp.

Projekt ABC Ekonomii

15 czerwca odbyło się sprawdzenie zdobytej wiedzy przez przedszkolaków poprzez organizację gry terenowej składającej się z 10 zadań realizowanych przez 10 drużyn 10 osobowych (z każdego przedszkola po jednej drużynie). Klasy mundurowe II LO w Świętochłowicach przygotowały zestaw 10 zadań, które były ś ciśle powiązane z materiałami zamieszczonymi w książeczkach, z których  placówki edukacyjne korzystały podczas trwania projektu. Gry i zabawy polegały m.in. na liczeniu banknotów i monet, rysowaniu widzianych pieniędzy, rozwiązywaniu zagadek rozwijających umiejętności oszczędzania. Gra terenowa polegała na zdobyciu jak największej liczby punktów za każde zadanie. Po podsumowaniu udało się wyłonić troje zwycięzców.

  • I miejsce zajęło Przedszkole Miejskie nr 13 i otrzymało PHOTON EDU + ZESTAW – Robot Photon to pierwszy na świecie interaktywny robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem.
  • II miejsce zajęło Przedszkole Miejskie nr 3 i otrzymało zestaw gier planszowych o tematyce finansowej oraz Inteligentna edukacyjna kasa fiskalna z funkcją inteligentnego czytnika, który odróżnia skanowane produkty.
  • III miejsce zajęło Przedszkole Miejskiego nr 1 i otrzymało zestaw gier planszowych o tematyce finansowej.

Organizatorem przedsięwzięcia był Miejski Zarząd Oświaty, patronat objął Prezydent Miasta Świętochłowice, Fundacja Czepczyński Family, patronat medialny TVP S.A. O/Katowice.   Podsumowanie projektu miało miejsce na terenie OSiR Skałka w Świętochłowicach. Ponadto organizatorzy przygotowali rozstrzygnięcie konkurs Skarbonka ( także pod patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice) – wykonanie modelu skarbonki w dowolnej technice. Prace zaprezentowane przez świętochłowickie przedszkola ocenione zostały przez niezależne jury powołane przez organizatora. . W skład jury weszli: Dorota Wichura – przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, przedstawiciel Czepczyński Family Foundation –  Lesław Tomczak LT Konsulting,  Małgorzata Szymczyk Past President RC Katowice – przedstawiciel Fundacji Rotary. Nagrodą były czeki pieniężne – w następujących kategoriach: I, II, III miejsce.

Zwycięzcą nie był indywidualny wychowanek a przedszkole. Nagrodę za I miejsce otrzymało Przedszkole Miejskie nr 13 za II miejsce Przedszkole Miejskie nr 9 i za III miejsce Przedszkole Miejskie nr 1. Oprócz nagród pieniężnych na zwycięzców czekały również nagrody rzeczowe.

Spotkanie uatrakcyjniły występy uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi   nr 17 w Świętochłowicach – monolog w gwarze Śląskiej, piosenki w gwarze, zabawy i tańce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również