Wiadomości z Świętochłowic

Przed nami atak zimy! Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu

  • Dodano: 2022-12-09 13:00, aktualizacja: 2022-12-09 14:28

W najbliższy weekend prognozowany jest prawdziwy atak zimy. W całej Polsce przewiduje się intensywne opady deszczu i ochłodzenie. W województwie śląskim może spaść nawet kilkanaście centymetrów śniegu!

W weekend czeka nas pierwszy atak zimy

Według prognoz meteorologicznych nadchodzący weekend w całej Polsce będzie bardzo zimny i... biały! IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, opadami marznącymi, gołoledzią, a nawet zawijami i zamieciami śnieżnymi.

Przed niebezpieczną zmianą pogody ostrzega również znany meteorolog ze Świętochłowic, Damian Dąbrowski.

– W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę [11 grudnia 2022] do Polski dotrze z południa wydajny opadowo niż z rodowodem śródziemnomorskim (tzw. niż genueński), przynosząc intensywne opady śniegu w sporej części kraju – informuje Damian Dąborwski na swojej stronie internetowej PogodaDlaSlaska.pl.

Jak dodaje, miejscami opady śniegu mogą być największe od kilku lat! Szczególnie uważać powinni kierowcy, ponieważ intensywne opady śniegu znacznie pogorszą warunki na drogach. Jeśli ktoś zapomniał o zmianie opon na zimowe, to jest już ostatni moment na wymianę.

Atak zimy w województwie śląskim

Damian Dąbrowski, na swojej stronie internetowej zapowiedział również prognozę pogody na kilka najbliższych dni w województwie śląskim. Czeka nas pierwszy prawdziwy atak zimy!

Przez cały piątek 9 grudnia niebo będzie zachmurzone, a jedynie lokalne możliwe będą przejaśnienia. Temperatura po południu wyniesie ok. 2-3 stopnie. W godzinach późnopopołudniowych i wieczorem rozpoczną się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przez co w niektórych miejscach może zrobić się biało. Będzie to pierwsza część, zapowiadanych na ten weekend, opadów śniegu. W nocy opady będą stopniowo słabnąć.

Sobota 10 grudnia znów będzie zachmurzona, ale bez opadów. Tylko lokalnie może trochę poprószyć lub pokropić. Prognozowana temperatura w okolicach 0-2 stopni. Noc z soboty na niedzielę z dużym zachmurzeniem, a nad ranem... kolejne opady śniegu.

Naprawdę biało zrobi się dopiero w niedzielę 11 grudnia. W całym województwie prognozuje się całkowite zachmurzenie z intensywnymi opadami śniegu. Może spaść nawet kilkanaście centymetrów śniegu!

– Wiatr umiarkowany z północy będzie powodować zawieje śnieżne oraz obniżać temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni – ostrzega Damian Dąbrowski.

W przyszłym tygodniu wyraźne ochłodzenie!

Według prognozy meteorologicznej podanej przez IMGW, na początku przyszłego tygodnia wciąż będą występować intensywne opady śniegu, a w nocy mróz. Od wtorku w całej Polsce będzie... jeszcze zimniej. Nocami termometry będą pokazywać poniżej -10 stopni, a na terenach podgórskich nawet -20. W ciągu dnia też będzie na minusie, maksymalnie od -5 do -1, jedynie nad morzem w okolicach 0.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również