Wiadomości z Świętochłowic

Przestrzeń sportowo-rekreacyjna już za rok? Aktualny postęp prac na stawie Kalina

 • Dodano: 2022-10-20 11:30

Wiceprezydent Świętochłowic informuje o aktualnym postępie prac w ramach remediacji stawu Kalina. Zakończono już najtrudniejsze etapy!

Prace na stawie Kalina na ostatniej prostej!

Prace w ramach remediacji stawu Kalina ruszyły w kwietniu 2021 roku. Ich celem jest oczyszczenie terenu i przywrócenie w stawie biologicznej aktywności. Jak informuje wiceprezydent Świętochłowic, prace są już na ostatniej prostej.

- Co tam słychać na Kalinie? Ano, ostatnia prosta. Już za niecały rok w tym miejscu będzie przestrzeń rekreacyjna – poinformował Sławomir Pośpiech, wiceprezydent Świętochłowic.

Zakończono już najtrudniejsze etapy remediacji. Między innymi wybudowano ścianę szczelinową odgradzającą zanieczyszczoną hałdę od stawu, zabudowano instalację drenażu (toksyczne ścieki kierowane są do specjalnego zbiornika mieszającego), wydobyto osad denny, termicznie oczyszczono osad oraz oczyszczono biologicznie wodę z zastosowaniem napowietrzania i odpowiednich szczepów bakterii.

Aktualny postęp prac

- Obecnie trwają prace wykończeniowe na groblach, czyli układanie piaskowca i betonowanie przepustów. Właśnie dlatego ze stawu została spuszczona woda – informuje wiceprezydent.

Jednocześnie ruszają prace związane z planowaną w tym miejscu infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Docelowo do dyspozycji mieszkańców mają zostać oddane boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, plac zabaw i siłownia, ścieżki spacerowa i rowerowa oraz wybieg dla psów.

Umowę na remediację stawu Kalina podpisano na początku 2020 roku. Od tego momentu trwały intensywne przygotowania do rozpoczęcia prac, które rozpoczęto w kwietniu 2021 roku. Remediacja jest częściowo finansowana z funduszy pozyskanych z WFOŚiGW.

Przestrzeń sportowo-rekreacyjna już za rok? Aktualny postęp prac na stawie Kalina

Komentarze (14)    dodaj »

 • dziwne

  Skąd ta DETERMINACJA by najbardziej zanieczyszczony staw w Polsce przekształcić w krynicę wodną? Wydano ze sto milionów zł na coś co jest nie do uratowania.Należało go zasypać i posadzić lasek by związać glebę i nie powodować zanieczyszczenia powietrza .Za te pieniądze można było ZREWITALIZOWAĆ całe Świony z dużo większym powodzeniem a tak wyrzuca się pieniądze w FENOL

 • Mieszkaniec

  I znowu boisko i tylko to... może w końcu gdzieś powstanie boisko+ BIEŻNIA albo tor rolkowy. Wymyślcie w końcu coś innego.

 • mieszkaniec

  kiedy morsy bydom mogli sie tam kąpać?

 • bla bla bla

  Panie Pośpiech nie rób sobie chłopie gańby a ten smród i unoszący się dym to z czego tam jest? Tak się właśnie pan orientujesz! Bredzić i nie wiedzieć o czym.

 • Ecik

  Bo w PL /Swionach prezio i wice prezio robią wszystko nojlepiej ;)

 • Jesiotr z Kaliny

  Termicznie oczyszczono osad? Dziś jest 23.10.2022 i nadal się coś kopci z pryzmy i śmierdzi jak diabli to co jest oczyszczone? Znów [...]enie o czymś zanim zostanie zrobione że już niby jest gotowe? Mataczenie we krwi już chyba mają.

 • Leni 234

  Ludzie przestancie narzekac.Jak cos robia to wam zle,jak niczego nie robia to jeszcze gorzej,Czy w koncu urodzi sie taki co wszystkim dogodzi?

 • kurde bele

  " Co tam słychać na Kalinie? Ano, ostatnia prosta. Już za niecały rok w tym miejscu będzie przestrzeń rekreacyjna – poinformował Sławomir Pośpiech, wiceprezydent Świętochłowic".Bez pośpiechu panie Pośpiech ten staw smrodzi od przeszło 100 lat okolice i tutejsze środowisko lepiej wolniej ale prawidłowo i dobrze zrobiona robota.Na rekreację chyba troche za wcześnie, najpierw doprowadzcie ten staw do porządku!Za niedługo was rozliczymy.

 • Mariola

  Od przeszło 100 lat - ty to pewnie pamiętasz? Dlatego tak bredzisz.

 • Wyborca

  Można ? - Widać Można , wystarczy nie kraść jak rodzina kostempskich

 • jjjjggggdddd

  @wyborca długo bydziesz jeszcze żyć w tej psychozie na punkcie Kostempskich? Trocha jak PiS co od 8 lot wszystko zwalo na PO - nawet aktualno niyudolność.

 • tak ino

  Czegoś nie rozumiem. To czyścili staw przy pełnym wypełnieniu, a po oczyszczeniu spuścili wodę? Nie można było wcześniej spuścić i fizycznie wyczyścić dno, a następnie go ponownie zapełnić? Pomijam fakt, że smrodek nadal potrafi się unosić przy lekkim, ciepłym wietrze.

 • Mieszkaniec

  Termin ukończenia po wyborach.Beger się ratuje przed drugą kadencję.

 • Mieszkaniec

  Czego bardzo chce

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również