Wiadomości z Świętochłowic

Przywłaszczenie rzeczy to też przestępstwo

 • Dodano: 2020-05-05 07:15, aktualizacja: 2020-05-05 07:24

Znalazłeś telefon, portfel czy inną wartościową rzecz? Nie czekaj na wizytę policji, oddaj do biura rzeczy znalezionych lub do najbliższej jednostki policji.

Mnogość przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część naszego społeczeństwa kieruje się fałszywym hasłem „znalezione – nie kradzione”. Jak szkodliwa jest nieznajomość prawa, przekonuje się kila osób miesięcznie.


Policjanci przyjmują każdego tygodnia kilka zgłoszeń w których pokrzywdzeni stracili telefon, dokumenty czy pieniądze, często przez swoje roztargnienie i mylne przekonanie znalazcy.

Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza

Zabierasz i nie oddajesz znalezionego na ławce telefonu, plecaka czy portfela – stajesz się sprawcą czynu karalnego. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których, na podstawie miejsca i okoliczności znalezienia, można domniemywać, że właściciel wyzbył się prawa własności, np. gdy rzecz leży w śmietniku. W innych przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie albo na policji. W przeciwnym przypadku „znalazca” dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia.


Gdzie przebiega granica?

Jeżeli wartość przywłaszczonej rzeczy nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia (ok. 420 zł) sprawca odpowiada za wykroczenie. W obu jednak przypadkach o winie i karze decyduje sąd.

Kodeks cywilny
Art. 183.
§ 1.
Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.
§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Kodeks karny
Art. 284
§ 1.
Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wykroczeń
Art. 119.
§ 1.
Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 420 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1. można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Anty troll

  Filipek to mam nadzieję że tym razem tak długo nie będzie trzeba czekać!

 • Anty troll

  Umarzanie długów koledze,zatrudnianie hejterów w U.M i spółkach miejskich to też przestępstwo?

 • Filip

  Zgadza się dlatego delfina ludzie rozliczyli za takie draństwo

 • ciekawski

  czy brak drona i laptopów z logo jabłuszka w urzędzie to też przywłaszczenie?

 • Anka

  Tu jest tyle przestępstwa w mieście że jest co robić i szukać winnych a nie interesowac sie co.kto.znalazł na ulicy.miasto jest tak.biedne ze milionów sie na ulicy nie znajdzie to nie Manhatan ubodzy.ludzie mieszkają

 • Dark

  Jest jeszcze jedna różnica. W przypadku wykroczenia mamy 14 dni na zwrot a w przypadku przestępstwa należy oddać niezwłocznie

 • Ciekawa

  A jak politycy kradną na potęgę to jest wszystko Ok.

 • Aleppo

  Przymykanie oczu przez służby na łamanie prawa przez "delfina" to też przestępstwo

 • Anty Delfin

  Wykorzystywanie stanowiska w celu korzyści w tym usług opiekuńczych dla własnych dzieci to też przestępstwo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również