Wiadomości z Świętochłowic

Pytania do kandydata - Daniel Beger - cz. 1

 • Dodano: 2018-10-15 11:45, aktualizacja: 2018-10-16 18:57

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe, w których o fotel prezydenta Świętochłowic powalczą trzy osoby: obecnie piastujący ten urząd Dawid Kostempski - reprezentujący koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej; Daniel Beger – społecznik, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice z komitetem wyborczym o tej samej nazwie; a także Sonia Kwaśny – dziennikarka oraz przewodnicząca Rady Programowej TVP Katowice, reprezentująca Komitet Wyborczy Ruch Ślązaków.

Każdemu kandydatowi zadaliśmy identyczne pytania podzielone na dwie części. Dzisiaj prezentujemy pierwszą pulę pytań wraz z odpowiedziami pana Daniela Begera. Jutro opublikujemy odpowiedzi pani Sonii Kwaśny. W środę i czwartek ukażą się odpowiedzi na drugą pulę pytań.

Jednocześnie z przykrością odebraliśmy informację, że obecny prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski odmówił nam udzielenia odpowiedzi na te same pytania.


Na nasze pytania odpowiada kandydat na prezydenta Świętochłowic – Daniel Beger:

Co było dobrego, a co złego w obecnej kadencji władz samorządowych?

Co było dobrego:
• Kadencja trwała tylko 4 lata, nie 5, jak następna.

Co było złego:
• Niemal dwukrotne zadłużenie miasta do poziomu ponad 92 mln zł,
• Zaniedbanie mieszkalnictwa oraz doprowadzenie do rozrostu administracji MPGL kosztem remontów mieszkań,
• Próba wyburzenia tzw. domków fińskich bez konsultacji z mieszkańcami,
• Wycinka Lasu Hugona, na Uroczysku i przy stawie Wąwóz bez konsultacji z mieszkańcami,
• Niejasne procedury wyboru wykonawców,
• Niepotrzebny podział MPGK na dwie spółki, skoro i tak występują tylko jako podwykonawcy np. przy ul. Jodłowej,
• Obawy przed upublicznieniem rejestru umów cywilnoprawnych,
• Lekceważenie mieszkańców podczas manifestacji,
• Ferowanie tylko jednego dewelopera,
• Niedotrzymanie realizacji projektu rewitalizacji stawu Kalina,
• Niewyremontowanie stadionu oraz podpisanie umowy na remont pomimo braku środków w budżecie miasta,
• Wykluczanie z ogólnomiejskich imprez stowarzyszeń niesprzyjających władzy,
• Rozwiązanie dziewczęcego klub piłkarskiego „Tygryski”,
• Popsucie relacji z miastami ościennymi i przez to brak realizacji wspólnych projektów,
• Manipulowanie mediami,
• Itd.

Jakie są największe wyzwania stojące przed miastem w najbliższych latach?
Największym wyzwaniem miasta jest mieszkalnictwo, ochrona środowiska, bezpieczeństwo, przedsiębiorczość, aktywność sportowa oraz współpraca z mieszkańcami.

Jakie są najsilniejsze strony Świętochłowic, a jakie najsłabsze?
Najsilniejszą stroną miasta są mieszkańcy i lokalizacja w Metropolii. Niestety, jedno i drugie jest niedoceniane ze strony władz miasta. Brak szacunku dla mieszkańców oraz brak współpracy z sąsiednimi miastami sprawia, że jesteśmy outsiderami, na których już nikt nie zwraca uwagi i dlatego często nawet myli z Siemianowicami.
Najsłabszą stroną są władze miasta, które marnotrawią pieniądze publiczne na auta służbowe, na wycieczki zagraniczne do Cannes, Monachium, czy Chin, z których nic nie wynika dla Świętochłowic. Przez 8 lat nie sprowadzono tu żadnego większego przedsiębiorstwa.

Jak ocenia Pan poziom bezpieczeństwa w mieście?
Poziom bezpieczeństwa w mieście jest na bardzo niskim poziomie. Cały czas, co najmniej od ośmiu lat, słyszymy, że będzie monitoring, że będzie go więcej, a tymczasem to wciąż tylko obietnice wyborcze. Czas najwyższy to zmienić. Mieszkańcy zasługują na to, by czuć się bezpiecznie w swoim mieście, dlatego oprócz inwestycji w monitoring naszym kluczowym punktem w programie wyborczym jest przywrócenie komisariatu na Lipinach. Dzięki temu reakcja służb na zgłoszenia z dzielnic Piaśniki, Lipiny i Chropaczów będzie szybsza.

Problem smogu – jak sobie z nim poradzić?
Problem rozwiązania smogu należy traktować w czterech krokach realizowanych jednocześnie:
1. Zwiększenie świadomości mieszkańców poprzez instalację czujników zanieczyszczenia powietrze w każdej dzielnicy.
2. Uczestnictwo w projektach pilotażowych, gdzie wdrażane są rozwiązania ekologiczne, jak np. elektrofiltry.
3. Sprawny udział w projektach operatorów sieci ciepłowniczych, by szybko podłączyć zasoby mieszkaniowe do centralnego ogrzewania.
4. Współpraca z Marszałkiem Województwa w projektach np. „Silesia pod błękitnym niebem”. Ale do tego trzeba dobrej woli włodarza, a nie walka z Marszałkiem o przewodnictwo w partii.

Jak powinna być kształtowana polityka senioralna w mieście?
Świętochłowice opuszcza coraz więcej młodych osób, dlatego miasto powinno dbać o seniorów. Jednym z podstawowych działań jest utworzenie Domu Seniora. Po sprawdzeniu stanu prawnego naszej propozycji, którą jest jeden z domków fińskich, będziemy chcieli jeden z nich dostosować do potrzeb osób starszych. Za domkami przemawia przede wszystkim lokalizacja, która zapewni dostęp seniorom z każdego zakątka miasta.
W Domu Seniora prowadzone będą zajęcia dla osób starszych. Pełna gama zajęć będzie na bieżąco konsultowana z grupami seniorów. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie starsi mają jeszcze wiele do zaproponowania dla tego miasta, dlatego najpierw posłuchamy ich głosu.

Jak wpierać sport w mieście?
Sprawiedliwie. Dotacje z miasta powinny być adekwatne do stopnia zainteresowania mieszkańców. To oni powinni decydować, jakie dyscypliny wspierać.
Jedną z kluczowych propozycji naszego programu jest budowa hali widowiskowo-sportowej, hali pasywnej. To wstyd, by miasto prawie 50-tyś nie posiadało własnej hali. Co 4 lata słyszymy o obietnicach. Czas najwyższy je zrealizować. I ja to zrobię, razem z współpracującą radą. I zrobię to na Skałce, nie na ul. Sudeckiej, która się do tego kompletnie nie nadaje.

Jak wspierać przedsiębiorców?
Tu należy rozróżnić małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Ci ostatni sami sobie poradzą, dlatego należy się skupić na mniejszych. W programie proponujemy dla nowych mikro- i małych przedsiębiorstw lokale za złotówkę. Chcemy, by własnym sumptem przedsiębiorcy doprowadzili do sytuacji, w której zadbają o otoczenie, by pozyskiwać klientów. To jest samonapędzająca się machina.

Czy Świętochłowice to dobre miasto na spędzenie wolnego czasu?
Gdyby tak było, realizowane byłyby wskaźniki projektów, które zostały zrealizowane w mieście. Mam tu na myśli Muzeum Powstań Śląskich, Dwie Wieże, basen ekologiczny, centrum rekreacji na Skałce. Wszystkie wartości były zawyżone, a po latach okazuje się, że zostały przeszacowane, prawdopodobnie celowo, żeby wprowadzić mieszkańców w błąd.

Jak poprawić sytuację służby zdrowia w mieście?
Sytuacja finansowa szpitala jest najbardziej klarowna spośród wszystkich spółek miejskich. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że tak samo, jak w przypadku innych podmiotów, brak jest przejrzystości w prowadzonej dokumentacji, szczególnie finansowej. Niemniej jednak należy przede wszystkim zapewnić takie warunki, jakich oczekują mieszkańcy. Warto wsłuchać się w ich głos. Opinie mieszkańców, co do pobytu w nim, są negatywne. Sytuacja dotyczy opieki medycznej, gdzie szczególnie praca w wymiarze finansowym pielęgniarek nie jest doceniana. Mieszkamy niemal w centrum metropolii, zatem skorzystanie ze specjalistycznej opieki medycznej w miastach ościennych nie stanowi problemu.


Już jutro na te same pytania odpowie Sonia Kwaśny. Zapraszamy!

Komentarze (31)    dodaj »

 • Adam

  I jeszcze do programu proszę dodać likwidacje urzędu skarbowego zusu i policji i obiecać po 100 tys dla każdego i już ma Pan wygrana w kieszeni:)tylko ze ludzie mimo wszystko co onich Pan mysli są tu myślący i zagłosują na spokój i stabilizację

 • Monster

  Papierkowe pomysły to ma ale poparcia żadnego co widać po kandydatach na listach, większość to słupy, brak pełnych list, brak zdjęć kandydatów. Przypomnijmy że pan Daniel już startował i to z list PO a 4 lata temu bawił się w politykę z Jurczykiem.

 • emerytka

  Gdyby nie obecny prezydent miasto by nadal wyglądało jak za poprzedników jeden kradł ile się dało pani prezydent inwestowała w place kościelne i dzwony dlaczego bluzgacie na obecnego prezydenta gdyby nie On nadal nasze miasto byłoby zapomniane a co o opiekę nad starszymi ludzi to co wygadują przyszli kandydaci to kłamstwo żaden z nich nie mieszkał i nie mieszka w Świętochłowicach co ONI mogą wiedzieć o potrzebach mieszkańców

 • Tiruriru

  Babciu niech wnuczuś zaprowadzi cię na darmowe szczepienia bo chyba masz gorączkę!

 • wiola

  emerytko chyba nie zażyłaś leków albo demencja

 • Robert

  Wystarczy że widzą obłudę obecnego kacyka z PO. Cóż z tego, emerytko, że mieszkasz w Świętochłowicach skoro wykazujesz lemingowe, propagandowe myślenie tłoczone do twojej głowy darmowymi gazetami wpychanymi do skrzynek wart tyle co cała prezydentura twojego idola.

 • Pantera

  Tak dzięki obecnemu prezydentowi mamy zadłuzone miasto, zrujowaną góre hugona, co raz mniej zielonych terenów i smog jakim nie powstydziłby się nawet Kraków, oprócz tego olewka przez prezydenta mieszkańców na każdym kroku, mam nadzieję że władza w tym mieście się zmieni jak najszybciej.

 • mieszkaniec

  Masz bardzo słaby wzrok jeżeli nie widzisz zrobionej Skałki , muzeum place zabaw , Katowicka ,teatr w CKŚ itd. MAŁO

 • Robert

  Kostempski wygra bo "on coś robi". Takie są poglądy wśród wielu. Niestety delfin może pozostać

 • wiola

  robi za idiotów takich naiwniaków jak ty

 • Robertt

  Szkoda ze nie widzisz sarkazmu w mojej wypowiedzi tępa Wiolu. Stwierdzam fakt choć bardzo dla mnie przykry jak twój wpis

 • mieszkaniec

  Obiektywnie patrząc na programy wyborcze to program pana Begera jest najbardziej rozbudowany ale za to najbardziej przekonujący. I co najważniejsze, jest oparty na rzeczywistych potrzebach miasta, a nie na wydmuszkach i deweloperach

 • leopold

  Chciałbym tylko ewentualnym wyborcom niejakiego Kostempskiego przypomnieć,że w przyszłym roku mamy wybory do PE i nasze parlamentarne!!!Zwycięstwo tego kandydata spowoduje ,że w mieście nieuchronnie straci pracę iluś tubylców, którzy będą musieli zrobić miejsce dla partyjnych kolegów onego, którzy polegną w tych ww wyborach. Dotychczas mamy tu kompletny przegląd politycznego cuchnącego padliną śmietnika zwiezionego przez naszego zarządzającego , który jak wiadomo z naszym miastem związany jest biznesowo - pobiera kasę za stanowisko z wyboru!!!Niemałą kasę!!!

 • mieszkaniec

  Jakbyś człowieku przeczytał ze zrozumieniem program tego całego begera tobyś się zorientował że jest on gwarantujący do smutnych czasów tego kryminalisty mosia i to dopiero wtedy będziemy mieli miasto w ruinie bo jak narazie jest coraz ładniejszy.

 • antyPO

  Czy Redakcja przeprowadzi wywiad z każdym z kandydatów, łącznie z obecnie urzędującym Prezydentem? Czy wiadomo, coś na temat debaty pomiędzy wszystkimi 3(4?) kandydatami? Sądzę, że taka debata jest potrzebna, a nawet konieczna. Czy to prawda, że Prawo i Sprawiedliwość nie wystartuje w Świętochłowicach, w wyborach na szczeblu miejskim?

 • AntyPiS

  Gdybyś antyPO, uważnie czytał ten artykuł, pisał byś też mądrzejsze komentarze.....

 • antyPO

  Z wielką przykrością stwierdzam, że masz CAŁKOWITĄ RACJĘ.

 • Tomasz

  Wiarygodność i uczciwość czasem można sprawdzić w prostych działaniach. Krytykując innych za np. zaklejanie innych kandydatów jednocześnie robiąc to samo nie pozyskujecie wyborców. Umieszczanie na jednej tablicy kilka plakatów tego samego kandydata pokazuje waszą małostkowość.

 • antyPO

  Widziałam już kilka razy słupy ogłoszeniowe, na którym wisiało kilka (dosłownie kilka trzy/cztery, a może nawet i pięć) plakatów wyborczy p. Daniela Begera. No i faktycznie, plakaty te zostały naklejone na na plakaty wyborcze innego kandydata, a konkretnie obecnie urzędującego Pana Prezydenta. Tylko, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Słupy ogłoszeniowe, które wydziałem, były z góry na dół oklejone, TYLKO I WYŁĄCZNIE, plakatami wyborczymi obecnie urzędującego Pana Prezydenta. Czy według Ciebie, słup ogłoszeniowy szczelnie oblepiony plakatami wyborczymi TYLKO JEDNEGO Kandydata, świadczy o skali małostkowości tej Osoby? Sam problem natomiast realnie istnieje, ale jest stosunkowo prosty do rozwiązania. Wystarczyłoby wprowadzić przepis/zasadę "politycznego fair play", że na pojedynczym słupie ogłoszeniowym, mogłyby wisieć co najwyżej cztery plakaty wyborcze jednego kandydata na prezydenta miasta, na tablicy ogłoszeniowej jeden itp. Byłoby to i bardziej przejrzyste dla wyborców i mniej kosztowne dla kandydatów.

 • Donald

  Co za [...]y :D100% populizmu :DJak dostanie kilkanaście procent głosów to max chociaż wróżę mega kilka procent,hahaha.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również