Wiadomości z Świętochłowic

Radni podjęli uchwałę o podwyżce opłaty za wywóz śmieci

  • Dodano: 2019-08-29 13:00, aktualizacja: 2019-08-29 14:10

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta została podjęta uchwała po podwyższeniu opłaty za wywóz posegregowanych śmieci do kwoty 18 zł 90 gr - jest to opłata o 3 zł i 10 gr niższa, niż ta proponowana jeszcze dwa miesiące temu. 

Ta różnica wynika z tego, że wcześniej władze miasta zakładały utworzenie finansowej górki, która pomogłaby zniwelować kolejne podwyżki, jakie prawdopodobnie czekają nas prawdopodobnie już za kilka miesięcy, a które wynikają w głównej mierze z faktu, że miesięcznie 8 tysięcy ton

Nie wiemy, o ile w górę pójdą opłaty środowiskowe w przyszłym roku, ale stawka 22 złote zakładała podwyżkę, bo ona na pewno będzie. W grudniu się dowiemy, a w styczniu, może w marcu, może w kwietniu - znowu przestaniemy się bilansować, znowu będziemy radzić na ten temat, wydział znowu tysiące zawiadomień będzie musiał wysłać do mieszkańców - i znowu będzie nas to kosztowało - tłumaczył wcześniej proponowaną kwotę 22 złotych wiceprezydent miasta Sławomir Pośpiech.

Kwota jest tak wysoka, bo większość mieszkańców nie segreguje śmieci

Problem podwyżek opłat za wywóz śmieci dotyczy niemal wszystkich miejscowości w Polsce, a wynika wprost z ustawy, która nakłada na samorządy kary, jeżeli mieszkańcy przekraczają dopuszczalny próg procentowy odpadów nie poddanych selekcji. 

Jak wyjaśniał wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech, wysokość opłata jest podyktowana dwoma składowymi:

Są dwa elementy składowe tej ceny - pierwsza, główna kwota, to jest to, na ile opiewa umowa z MPUK za odbiór odpadów - ona opiewa na kwotę 5 milionów 900 złotych - jeżeli to przedzielimy na ilość deklaracji, to ponad 11 złotych w tej  opłacie to jest właśnie ta kwota (...) 80% odpadów u nas jest niesegregowanych. Ta kwota wychodzi stricte prosto z tego, ze prawie 8 tysięcy ton wywozimy do Chorzowa. Jak przemnożymy, ile musimy zapłacić za każdą nieposegregowaną śmieciarkę, to wychodzi ta kwota - mówił wiceprezydent Świętochłowic, Sławomir Pośpiech.

Komentarze (23)    dodaj »

  • Vvbbb

    Bo tak ich nauczyl Kostempski I Karcz

  • ze Wspolnoty

    I wyszło szydło z bergera. Jego wydumane 22 zł. było tylko wydumane i miało służyć odłożeniu na "zaś" - jak wynika z dzisiaj uchwalonej stawki - po ok. 3 zł. , czyli jak zwał tak zwał miało być czystym zarobkiem co prawem jest niedozwolone.

  • Tiruriru

    Ale jak się o tym mówiło wcześniej to wydział nienawiści uśpiony w spółkach miejskich i nie tylko hejtował ile wlezie mało się nie zapalili z tej okazji. A tu proszę kłamstwo ma krótkie nogi. Zamiast powiedzieć szczerze co chcą zrobić to zaczynają zachowywać się jak delfin. Najprostszym rozwiązaniem jest zgolić z kasy mieszkańców wtedy nie trzeba się wysilać na inne rozwiązania.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również