Wiadomości z Świętochłowic

Recepta online w formie elektronicznej. Jak uzyskać e-receptę z NFZ?

  • Dodano: 2024-05-07 10:30, aktualizacja: 2024-05-07 15:43

E-recepta ułatwi otrzymanie leków wypisanych przez lekarza. Środki, których potrzebujesz, odbierzesz w każdej aptece.

E-recepta - sposób na odbiór przepisanych leków

Tradycyjna recepta, w papierowej wersji, została zastąpiona receptą elektroniczną. Forma elektroniczna jest wygodniejsza dla lekarza, farmaceuty oraz pacjenta, który może otrzymać receptę podczas kontaktu z lekarzem, ale bez konieczności wychodzenia z domu. Czym jest e-recepta i co zrobić, gdy otrzymasz ją podczas wizyty u lekarza?

Wystawianie recepty elektronicznej. Co powinien wiedzieć pacjent przed konsultacją lekarską?

Konsultacja lekarska, np. w gabinecie lekarskim lub teleporada, bardzo często kończy się przepisaniem potrzebnych leków. Część z nich jest na receptę, lekarz może przepisać zwykłe antybiotyki lub inne leki. Kiedyś specjaliści zwykli przepisywać leki na papierze. Farmaceuta musiał rozczytać nazwy lekarstw i przeprowadzić weryfikację, czy recepta, nie jest sfałszowana. Obecnie ten proces jest znacznie prostszy i bardziej odporny na oszustwa, a to za sprawą elektronicznych recept lub e-recept. To wygodny system, w którym zestaw leków zostaje przypisany do danego pacjenta za pomocą jego numeru PESEL oraz czterocyfrowego kodu dostępu, który pacjent może podać farmaceucie.

Co można sprawdzić w IKP po wystawieniu recepty przez lekarza?

Jak otrzymać e-receptę? Podczas stacjonarnego wywiadu lekarskiego, konsultacji telefonicznej lub teleporady lekarz może stwierdzić, że pacjent potrzebuje leków dostępnych na receptę. Poda wtedy specjalny czterocyfrowy kod przypisany do danej recepty, czyli kod dostępu. Łatwo jest też dotrzeć do elektronicznej wersji recepty na swoim internetowym koncie pacjenta (IKP). To internetowe narzędzie wymaga aktywowania. Można to zrobić przez stronę internetową lub aplikację mobilną mObywatel. Tam e-recepta ma formę kodu kreskowego, który następnie skanowany jest w aptece. W IKP pacjent można również sprawdzić dawkowanie zalecone przez lekarza.

Jak długo jest ważna e-recepta? Receptę online otrzymasz przez SMS lub e-mail

Termin realizacji recepty różni się w zależności od przepisanych leków. W przypadku antybiotyków recepta ważna jest tylko 7 dni. E-receptę na preparaty immunologiczne można zrealizować aż przez 120 dni. Wszystkie pozostałe e-recepty są ważne 30 dni od daty wystawienia. Jak sprawdzić ten termin? Po wejściu w daną e-receptę w IKP pacjent zobaczy daty wystawienia i realizacji recepty. Istnieją również e-recepty ważne aż 365 dni. Są one wypisywane najczęściej w przypadku chorób przewlekłych. Podczas konsultacji i wystawiania dokumentu lekarz może zaznaczyć, żeby była ona ważna przez najbliższy rok. Wtedy pacjent ma dostęp do danego leku z refundacją bądź bez przez kilkanaście miesięcy.

Wystawić e-receptę mogą przychodnie lekarskie działające na NFZ i te prywatne. Warto wiedzieć, że kod recepty może dotrzeć SMS-em lub e-mailem, o ile na koncie są podane odpowiednie dane. W IKP znajdziesz recepty i zalecone przez lekarza dawkowanie leku, swoją dokumentację medyczną i przeciwwskazania zdrowotne. Dostęp do internetowego konta pacjenta ułatwia zakup leków na receptę w aptece i śledzenie czasu realizacji recepty online.

Jak kupić w aptece lek z refundacją na elektroniczną receptę?

Receptę online można zrealizować w każdej aptece, o ile nie minęła ważność recepty. Na zakup antybiotyków masz jedynie 7 dni od wystawienia recepty, możesz ją zrealizować przez 7 dni w tygodniu. W przypadku innych różnych leków, okres ten będzie dłuższy. Przed wejściem do apteki przygotuj 4-cyfrowy kod e-recepty. Farmaceuta zazwyczaj prosi o podanie numeru PESEL pacjenta oraz kodu. Po wpisaniu tych danych w system pracownik apteki będzie miał przed sobą pełną treść Twojej recepty. Jeżeli ma ona odpowiednio długą ważność i nie chcesz wybierać od razu całej, możesz powiadomić o tym farmaceutę. Pozostałe leki z recepty możesz wykupić tylko w tej samej aptece, w której zacząłeś realizować receptę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.