Wiadomości z Świętochłowic

Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła Program Naprawczy!

 • Dodano: 2019-05-28 17:00, aktualizacja: 2019-05-30 01:13

Podczas dzisiejszego kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach zapadła decyzja o unieważnieniu Uchwały Rady Miejskiej w Świętochłowicach w sprawie przyjęcia Programu Naprawczego! Według Składu Orzekającego RIO sesja z 2 maja 2019 roku została zwołana niezgodnie z prawem. Negatywnie oceniono też sam Program Postępowania Naprawczego.

Przypomnijmy, że 8 marca Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała władze miasta do przygotowania i przedstawiania programu naprawczego w ciągu 45 dni. Władze miasta projekt przygotowały, jednak Rada Miasta go nie przyjęła. Na nadzwyczajnej sesji zwołanej 2 maja, Program Naprawczy został jednak przyjęty. Zdaniem opozycji, sesja ta została zwołana bez zachowania regulaminowego terminu. O głosowaniu dowiedzieli się zaledwie z dwugodzinnym wyprzedzeniem.

Dzisiaj po wielogodzinnym posiedzeniu Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach unieważniła uchwałę sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach w sprawie przyjęcia Programu Postępowania Naprawczego. Kolegium stwierdziło, że sesja z 2 maja 2019 oku została zwołana niezgodnie z prawem.

Dodatkowo Skład Orzekający RIO negatywnie ocenił też przedstawiony przez miasto Program Postępowania Naprawczego. Skład zwrócił uwagę na to, że przedstawione działania naprawcze są niewystarczające, by móc ustabilizować sytuację finansową miasta.

Prezydent Daniel Beger na razie nie skomentował decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej.

- Czekamy na oficjalną decyzję RIO - będzie ona poddana analizie prawnej, na podstawie której zapadnie decyzja dotycząca dalszych kroków Miasta Świętochłowice w tej kwestii - mówi Katarzyna Tomczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Od decyzji RIO miasto może się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Komentarze (122)    dodaj »

 • POPiS

  A co tam u donosicielki, co nowego knuje, co nowego zepsuje, zniszczy, kogo obrazi ??

 • afisz

  Siedzisz w UM to możesz zapytać prezia co znowu chce głupiego odwalić. Pełen obraz nowych władz.

 • krist

  dlaczego jeszcze Kostempski i jego świta nie siedzi w więzieniu za długi które zostawił?

 • gość

  bo nie ma podstaw! zadłużenie miasta to norma, zadłużenie na poziomie świętochłowic to ciągle ,srednia .....za co chcesz ich posadzić? za pozyskanie ponad 150 mln dotacji unijnych?

 • zefel

  "Skład zwrócił uwagę na to, że przedstawione działania naprawcze są niewystarczające, by móc ustabilizować sytuację finansową miasta." A może Skład Orzekający RIO nie stwierdził niewystarczającej liczby zwolnień tylko brak pomysłu na zwiększenie dochodów miasta, bo podwyższanie opłat i podatków to nie pomysł tylko łatwizna.

 • voytek81

  Zwalnia dyrektorów - wiec ludzi na "stanowiskach" którzy sobie poradzą na rynku pracy, lepiej jakby zwolnił "kowalskiego - bez stanowiska zarządzającego, mieszkańca Świętochłowic? wtedy nie poleciało by kilka / kilkanaście a kilkadziesiąt, trzeba było myśleć "sympatyku" stowarzyszenia razem i łapek za kolejnymi kredytami nie podnosić, a nie teraz się wymądrzać ...., w którym miejscu RIO co wskazało? wskazało oszczędności - ulice trzeba sprzątać, odśnieżać latarnie musza świecić tu się nie da oszczędzać, tnie się koszty własne ... ps a kto do takiego stanu Miasto doprowadził?

 • to ja

  Zwalnia dyrektorów - ale na ich miejsce musi zatrudnić nowych. Gdzie tu sens i logika?

 • długi

  W decyzjach nowych, sensu i logiki nie szukaj, bo nie ma, jest tylko TKM.

 • voytek81

  Mniejsza pensja ... Obecnym nie można obnizyc, albo nowo zatrudniony już możne mniej dostac, poza tym 1:1 zatrudnia?

 • Czwortek

  Ludzie dla nas liczy się to co się dobrego dla miasta i dla nas oraz naszych dzieci wydarzyło.Pierwszy raz po 40latach od czasów Gierka widać było że Kostempski coś robi.A to że powstają długi to problem miasta a nie obywateli.Nikt by nie zbulił Skałki gdyby ją dokończył były prezydent.I co że będą długi Gierek też narobił długów ale jego postawione osiedla są do dzisiaj .

 • Dark Łoter

  Nie wiem co bierzesz, ale weź co najwyżej ćwiartkę tego co bierzesz normalnie. Przypadkiem nie podwajaj dawki - tak rzecze Dark Łoter, bo mogą ci wyrosnąć płetwy :)))

 • voytek81

  co z tego że długi? tak myślą ludzie stowarzyszenia "razem ..." byleby prezydent limuzyna jeździł, a nad głową mu dron latał, jak zmierza ku fontannie by podziwiać "piękniejące" Świętochłowice, a co go obchodzą długi w końcu to nie jego długi (ironia, sarkazm) ... chciałbym by w swoim budżecie domowym mieć takie podejście - w końcu bym coś robił, jeździłbym na zagraniczne wycieczki, kupował sobie gadżety - przecież moje życie byłoby piękniejsze, łatwiejsze, to co że mam długi przecież dzieci, rodzina mi je spłacą bo to rodzinne długi, a nie moje ...

 • Biuro podróży

  Jak ci się marzy takie życie to weź się za robotę i nie płacz na każdym forum bo od twoich tekstów się niedobrze robi..zamiast zazdrościć ze ktoś za granice jeździ nie siedź na necie tylko DO ROBOTY!!!

 • voytek81

  też bywam za granicą ale za swoje pieniądze, a nie z kasy Miasta :P

 • Anka z Bytomia

  A ja pracowałam ze Sławkiem Pośpiechem i coś wam powiem. Facet jest słabiutki i to bardzo. Wszyscy mieli z niego ubaw

 • Dark Łoter

  ciekawe Anka :) wal dalej

 • długi

  Samego wice tu przywiało, tego słynnego lingwisty.

 • Zygmunt

  Ten człowiek przynosi nam same nieszczęścia. Po co pchał się na to stanowisko skoro w ogóle sobie nie radzi?Panie Beger wracaj na Pomorze skąd przyjechałeś. Nie chcemy cię tu już.

 • To nie ja - to ty

  Panie Prezydencie – pod rozwagę !Przyjaciele Ignacego Krasickiegoto to bajka opowiadająca o młodym zajączku (niec wikiem a doświadczeniem) , który mieszkał na łące (Świetochłoiwice) , gdzie miał wielu „przyjaciół” (PŚ). Ze wszystkimi żył w zgodzie i wszyscy bardzo go lubili – (oczywiście to taki żart z tym lubieniem, ale poeta tak napisał).Cytuję (i dopisuję co nieco ) bajkę Ignacego Krasickiego.:Tytuł bajki: „Psy zająca zjadły” Pewnego ranka zając (DB) usłyszał dźwięk myśliwskiego rogu i zobaczył psy (RIO) - zbliżało się polowanie. Przestraszony poprosił o pomoc konia (ZN) . Koń odmówił, zapewniając, że inni go nie opuszczą (bo tak zawsze zapewniał od lat zapewniał elektorat i związkowców) . Zając natknął się na woła (SP) . Wół nie miał czasu, ale powiedział, że kozioł (RŁ) na pewno nie odmówi zającowi pomocy. Niestety, kozioł (RŁ) uznał, że jego grzbiet jest dla zająca zbyt twardy, lepsza będzie „wełnista owca”(AJ) . Owca była skora do pomocy, ale bała się, że psy dościgną i ją i zająca i oboje zostaną rozszarpani. Zając poprosił o pomoc cielę (AT) , pasące się na łące. Cielę odmówiło, bo skoro dorosłe zwierzęta nie chciały pomóc, to uznało, że ono nic nie poradzi i uciekło. „Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, / Wśród serdecznych przyjaciół (wg nazwisk: BM, BA, GJ, GT, JM, KJ - tylko nie skrzecz o ujawnianiu danych osobowych, MD, NZ, PA, WD, i no i kultowy Rafał Ł. , psy zająca zjadły”. Tak kończy się bajka „Przyjaciele”.Utwór można zaliczyć do typu bajek narracyjnych, opowiadających pewną historię. Wersy mają nieregularną budowę (tak jak BD) (i PP), (od czterech zgłosek do klasycznego trzynastozgłoskowca). Podobnie jak w innych utworach poety (BD) … (tu wpisz co wiesz !)Informacji dla Pana Niekonwencjonalnego – to nie naruszenia ACTA 2 – przeterminowane Proszę tych którzy chcieliby mi dać „plus” aby nic nie dawać bo dane mi „minusy” będą Waszymi plusami.

 • Mm

  Pan Beger to chyba myślał, ze zarządzanie biednym miastem jakim niewątpliwie są Świętochłowice to zabawa. Panie Beger rządzenie to tak naprawdę ciagle przelewanie z pustego w próżne, tak sie dzieje w całej Polsce. Pan myślał, ze wejdzie do tego uroczego gabinetu i będzie się kręcił z nudów na stołku, od czasu do czasu podpisujac zwolnienia tych którzy odważyli się krytykować jaśniepana podczas kampanii ?

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również