Wiadomości z Świętochłowic

Remediacja Kaliny: umowa z inżynierem kontraktu podpisana, ale nie brak głosów krytycznych

 • Dodano: 2020-01-14 10:15

W piątek 10 stycznia miasto podpisało umowę z inżynierem kontraktu, który poprowadzi remediacje stawu Kalina. Zadania nadzorczego podejmie się firma Invest-Complex, zaś wykonawcą prac będzie polsko-francuskie konsorcjum. Rozpoczyna się zatem bardzo ważny dla wielu Świętochłowiczan proces, który – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zakończy się rozbrojeniem tej tykającej, biologicznej bomby.

Umowa na remediację podpisana, wyłoniono też inżyniera kontraktu

Temat jest naprawdę bardzo trudny i ci, którzy nie potrafią tego ocenić, a zabierają głos, są po prostu nieodpowiedzialni - mówił Marek Kała, prezes zarządu firmy Invest-Comlex podczas podpisywania umowy na inżyniera kontraktu.

Z kolei wiceprezydent Sławomir Pośpiech podkreślił, jak dużym wyzwaniem jest zaplanowana remediacja:

To największe zadanie realizowane przez Miasto Świętochłowice w jego historii pod kątem skomplikowania materii, ale też wartości zadania – mówił Sławomir Pośpiech.

Zadanie jest ogromnym przedsięwzięciem, które budzi sporo emocji, w związku z tym w ciagu najbliższego miesiąca zaplanowano spotkanie władz miasta oraz wykonawcy przedsięwzięcia z mieszkańcami, podczas którego zostanie przedstawiony plan, a zainteresowani tematem uzyskają odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wątpliwości – a tych nie brakuje.

Opozycja boi się fiaska

Jeszcze w połowie grudnia Bartosz Karcz, jeden z opozycyjnych radnych oraz prezes Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic, wysłał pismo do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o objęcie remediacji specjalnym nadzorem.

Przetarg został ogłoszony dopiero w dniu 2 października 2019 r. jest niestety obarczony wadą prawną polegającą na ogłoszeniu postępowania przetargowego bez zabezpieczonych środków finansowych w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Świętochłowice. na lata 2019 – 2030 – brzmiał jeden z argumentów, dla których opozycja chciała, aby remediacji przyjrzał się NFOŚiGW.

Teraz, już po podpisaniu umowy na remediację i po wyłonieniu inżyniera kontraktu, opozycja wciąż ma sporo wątpliwości, czy projekt uda się sfinalizować zgodnie z planem. Jedną z obaw jest wciąż niepewny budżet miasta, który już raz został zakwestionowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ale to nie jedyny problem, jaki widzi opozycja:

Wpływ na inwestycję może mieć sposób postępowania Daniela Begera w stosunku do wieloletnich pracowników Urzędu Miejskiego. Fachowców, który od kilku lat pracowali i tworzyli Wydział inwestycji i Spraw Komunalnych. Obecnie w Wydziale Inwestycji nie ma już żadnego inżyniera z uprawnieniami budowlanymi. Nie pracują tam też ludzie, którzy tworzyli dokumentacje i zdobywali środki na tę inwestycję. Ci fachowcy odeszli z pracy z winy obecnego prezydenta – czytamy na profilu facebookowym Halo Świony prowadzonym przez stowarzyszenie Razem dla Świętochłowic.

 

Sławomir Pośpiech wyjaśnia, dlaczego dopiero teraz podpisano umowę z wykonawcą remediacji

Wiele osób pyta mnie dlaczego ponad rok temu i wcześniej nie było chętnych do zrewitalizowania stawu "Kalina", a teraz nagle są i to w dodatku firmy o bogatym doświadczeniu, bez mała najlepsi w branży. Po pierwsze to efekt zaufania do miasta i jego władz, którego najwidoczniej wcześniej brakowało. Po drugie to wprowadzenie wielu adaptacji w dokumentacji przetargowej, które między innymi umożliwiają wykonawcy wybór technologii wygrodzenia toksycznej hałdy oraz dają możliwość zastosowania alternatywnych metod unieszkodliwienia toksycznej zawartości stawu, przy zachowaniu finalnego efektu ekologicznego. Był to długi proces na który złożyły się dwa dialogi techniczne z potencjalnymi wykonawcami oraz ekspertami z branży. Uzgodnienia prowadzone były z Ministerstwem Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, a także z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim – pisze na swoim profilu facebookowym wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech.

To, czy remediacja Kaliny zakończy się sukcesem, dopiero się okaże, bo w ciągu najbliższych 12 miesięcy musi powstać projekt przedsięwzięcia, a w tym czasie realizator musi też otrzymać zgodę na rozpoczęcie prac, musi postarać się o zezwolenia na zastosowanie koniecznych technologii, będą także przeprowadzane badania laboratoryjne. Dopiero po roku rozpoczną się faktyczne prace.

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • Józef B.

  Nie bardzo rozumiem dlaczego Świętochłowiczanie mają płacić za czyszczenie Kaliny? O ile wiem to chorzowskie azoty spowodowały zatrucie tego akwenu. Czemu zatem Chorzów nie ponosi z tego tytułu kosztów?

 • Jesiotr z Kaliny

  Chorzowskie Azoty?Mieszkańcy ponoszą koszty?Jakie? Józek fajny wiatr musi hulać w twojej głowie.

 • janusz

  A czy pamiętacie, że tę dotację na remediację Kaliny przyznano jeszcze za czasu Kostempskiego? To warto JEDNAK pamiętać!

 • krist

  szkoda pieniędzy na ten staw są ważniejsze wydatki na świonach !!!

 • Jesiotr z Kaliny

  Doucz się poczytaj i przestań bredzić,tych środków nie można wykorzystać na inny cel!

 • Poitr

  Znowu następni zgarnia kasę i powiedzą że się nieda skąd my to znamy. Tyle budynków do wyburzenia zasypać staw zabetonowac nawiesc ziemię i po krzyku przecież już noworodki wiedzą że tego się nieda usunąć ale Berger weźmie kasę a płacić będą swietochlowiczanie

 • Jorg

  Piotr ty to masz jedna komórkę mózgowa.

 • swietochlowitz

  A po co Begerowi inżynierowie (i to jeszcze zatrudnieni za poprzedniej ekipy)? Tylko by się wymądrzali i plątali pod nogami. On sam z Pośpiechem, alfa i omega, wszystko ogarną. Z nikim nie będziemy się dzielić SUKCESEM!

 • Imiennik

  Weź się w garść. Jacy to niby inżynierowie byli hę? Nazwiska?

 • olga

  Po nazwisku to po p...u. Był cały prężny wydział a teraz jeden naczelnik i dwoje pracowników....no ale tez inwestycji żadnych nie ma więc może zlikwidować?

 • Abc

  Sprawdź sobie na stronie UM z 2018 nazwiska i wpisz na stronie internetowej izby inżynierów.

 • wiedzialem

  Z tego co dzieje się na rynku pracy... jeśli mieli uprawnienia to raczej nie narzekają, że nie pracują w UM. Jeśli narzekają tzn. że uprawnienia może i mieli ale zawodnicy kiepscy. Jakie $ może im zaproponować UM? Budowlaniec z pełnymi uprawnieniami w mojej byłej firmie koło 12000 brutto ma. Może tu jest pies pogrzebany

 • Gość

  Do tego z uprawnieniami doświadczeniem miejscowi znali temat jak mało kto i zależało im... eee Beger ma rację goście byli zbędni :)

 • Ala

  Tak się znali że 8 lat nic nie zrobili, pozostał proces sądowy

 • ala

  no pośpiech to jest dopiero specjalista

 • Ty

  Klown ?

 • dubidu

  Zaraz, zaraz. Co tam w urzędzie za inżynier budownictwa siedział? Chodzi może o PINB, który został zlikwidowany za czasów delfina?

 • wiedziałem

  oooo i pokazało się. Kto tu co zamieszał.

 • Dzierzgoń'SKY

  A tymczasem ... bejger za ciężkie pieniądze - oczywiście nie swoje - lansuje się na prawie całą stronę w dzisiejszym wydaniu ogólnopolskiego tabloidu. Mam tam jakiś abonament czy coś ?

 • Mieszkaniec

  Karcz jest ostatnią osobą która w ogole nigdy nie powinna zabierać w temacie głosu, zepsuł wszystko co się dało w tym temacie, 8 lat zniszczeń, zaniedbań i pobierał największe wynagrodzenia

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.