Wiadomości z Świętochłowic

Ruszył sezon motocyklowy – Policja apeluje o bezpieczną jazdę

  • Dodano: 2023-05-11 06:45, aktualizacja: 2023-05-11 06:58

Dla wielu miłośników jednośladów rozpoczęcie sezonu motocyklowego oznacza uruchomienie silnika po dłuższej przerwie i pierwszą, choćby symboliczną przejażdżkę. Słoneczna pogoda tym bardziej zachęca użytkowników motocykli do przejażdżki. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Pogoda coraz bardziej sprzyja miłośnikom jednośladów. Motocykliści nareszcie mogą ruszyć w teren. Dla wielu rozpoczęcie sezonu motocyklowego oznacza uruchomienie silnika po dłuższej przerwie i pierwszą, choćby symboliczną przejażdżkę. Na drogach można spotkać z dnia na dzień coraz więcej użytkowników dwóch kółek. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Na drodze nadal może leżeć piach, a i kierowcy samochodów dopiero przyzwyczajają się do większej liczby jednośladów na drodze. To wszystko w połączeniu z brakiem ostrożności i wyobraźni może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń.

Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo. Motocykl rozpędza się do prędkości 100 kilometrów na godzinę w zaledwie kilka sekund. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię.

Motocyklisto! Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek możesz przypłacić życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak tor wyścigowy.

Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są bardziej narażeni na urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki lub kolizje drogowe. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną wypadków, który często kończą się tragicznie.

Motocyklisto, pamiętaj!

  • zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze,
  • nie wymuszaj pierwszeństwa,
  • zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,
  • nie popisuj się ryzykowną jazdą przed innymi- to może kosztować zdrowie, a nawet życie ciebie lub inne osoby,
  • zadbaj o odpowiednią odzież (najlepiej w jaskrawych kolorach): kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice- zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dnia elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pasa ruchu bez upewnienia się, czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów. Powinni oni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy korzystają z tych samych praw.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Należy wzmóc czujność i przed wykonaniem manewru na drodze spojrzeć w lusterka nie raz, a przynajmniej dwa razy. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego musi upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje zderzenia z motocyklistą, który często w takich sytuacjach odnosi poważne obrażenia, a nawet śmierć.

Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Gdy dojdzie do tego chęć popisania się przed innymi, bardzo często dochodzi do nieszczęścia, bo kierujący traci panowanie nad swoim szybkim i ciężkim pojazdem. Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię.
 

Pamiętajmy! Jazda motocyklem to nie tylko przyjemność i adrenalina, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.


Wszystkim życzymy bezpiecznych wyjazdów i tyle samo szczęśliwych powrotów.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Że świon

    Kiedyś mówiło się dawcy organów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również