Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Ruszyła „Akcja Zdrowa Praca” - lekarze nie powinni pracować ponad normy

  • Dodano: 2019-08-07 13:15, aktualizacja: 2019-08-07 14:35

Porozumienie Rezydentów wraz z Ogólnopolski Związkiem Zawodowym Lekarzy przy wparciu Naczelnej Izby Lekarskiej wzywa lekarzy do przyłączenia się do protestu „Akcja Zdrowa Praca”. Akcja ma sprawić, by lekarze przestali pracować ponad normy.

40% lekarzy jest wypalonych zawodowo

Podstawą akcji jest ograniczenie czasu pracy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo. Organizatorzy wzywają także lekarzy do wypowiadania klauzuli opt-out do końca sierpnia 2019 r. oraz rezygnacji z dodatkowych prac od początku października 2019 r. 

- Statystyki są zatrważające – 40% lekarzy w kraju jest wypalonych zawodowo, a wszyscy wiemy, że praca z drugim człowiekiem jest wypalająca. Praca, która jest pod presją prawną prokuratora, jest wypalająca. Chcemy propagować wśród lekarzy, by pracowali jak inni obywatele w naszym kraju – podkreśla przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.

Protest jest m.in. spowodowany troską o pacjentów

Obecny protest to nie tylko sprzeciw wobec obecnej sytuacji w służbie zdrowia. Związany jest także z brakiem pełnej realizacji porozumienie zawartego w 2018 roku pomiędzy rezydentami a rządem. Organizatorzy przyznają, że akcja może powodować ograniczenia w dostępie do świadczeń i dłuższy czas oczekiwania pacjentów. Dodają jednak, że robią to właśnie m.in. w trosce o pacjentów.

- Od wielu lat odpowiedzialność za skrajnie niewydolny system publicznej ochrony zdrowia spoczywała na barkach przepracowanych lekarzy, którzy, mimo ewidentnych zaniedbań rządzących, utrzymywali system poświęcając swój wolny czas i zdrowie a czasem nawet życie. W trosce o naszych pacjentów, o nas i nasze rodziny, nie możemy dalej swoją pracą ponad siły ukrywać dramatycznej sytuacji kadrowej i finansowej publicznych szpitali. Nie możemy zgadzać się na zagrażający pacjentowi i nam system – argumentują organizatorzy akcji na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Postulaty Porozumienia Rezydentów pozostają niezmienne, to: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB w przeciągu trzech lat, likwidacja kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego i likwidacja biurokracji w ochronie zdrowia.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • realista

    To że lekarze zarzynają się na dyżurach jest powszechne. To , że nie ma specjalistów i nie ma komu leczyć widać. Już chyba żaden szpital nie jest w stanie zagwarantować takiej obsady na pacjenta jak narzucono w uregulowaniach prawnych. W przychodniach lekarzom płacą więcej niż w szpitalach, a ryzyko odpowiedzialności za błąd medyczny żadne. Nikt niedługo nie będzie chciał leczyć w Polsce. Rozumiem intencje ale ta akcja dodatkowo podkopie szpitale, bo bez gruntownej zmiany całego systemu za chwilkę w Polsce przestanie się leczyć ludzi. Zreszta karetki już jeżdżą bez obsady. Czas umierać, bo pieniądze które mogłyby wspomóc służbę zdrowia wydawane są na pomniki, kościół i tych u koryta, którzy jak zachorują mają na swoje usługi to, czego my nigdy nie dostaniemy czekając w wielomiesięcznych kolejkach.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.