Wiadomości z Świętochłowic

Rząd wprowadził dziś stan epidemii. Lekcje w szkołach wstrzymane do Wielkanocy

  • Dodano: 2020-03-20 20:00, aktualizacja: 2020-03-23 09:19

Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził stan epidemii oraz ogłosił, że lekcje szkołach nie będę się odbywać do Wielkanocy.

- Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii

Rząd aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa zdecydował się wprowadzić stan epidemii.

- Dziś ponad 400 osób zarażonych koronawirusem, dziś ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii - oznajmił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister poinformował, że oznacza to, iż "stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii"

Rząd podjął także decyzję o wstrzymaniu lekcji w szkołach do czasu świąt Wielkiej Nocy

- Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy; to trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny [...] Społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Cieszę się, że staramy się pomagać osobom starszym - dodał.

Od 25 marca nauczyciele i uczniowie będą mieli obowiązek realizacji programu. Zajęcia przez internet będą odbywały się już regularnie.

- Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rząd poinformował także, że wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 kwietnia).

- Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 procent. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego - podkreślał szef rządu. - Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny - zaznaczał Morawiecki.

Rząd zaostrzył także kary finansowe dla osób, które opuszczą miejsce kwarantanny

- Wprowadzamy zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary – z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych – ale także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek rzeczywiście przebywa w domu. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie - wyjaśniał szef rządu. Od piątku działa już aplikacja na smartfony, dzięki której osoby przebywająca na kwarantannie mogą być w kontakcie z policją.

Premier podczas konferencji podziękował za działanie nie tylko pracownikom służby zdrowia, ale także m.in. policjantom, żołnierzom, strażnikom granicznym, strażakom, harcerzom, pracownikom sklepów, księżom, siostrom zakonnym.

- Bez tego wielkiego zaangażowania nie moglibyśmy przechodzić tej pandemii w sposób stosunkowo zorganizowany - zaznaczył.

Na koniec premier Morawiecki wyraził też solidarność z innymi krajami, które przechodzą przez epidemię, m.in. Włochami, Hiszpanią czy Czechami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również