Wiadomości z Świętochłowic

Salezjański Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko" apeluje o pomoc Ukraińcom

 • Dodano: 2022-02-25 13:45, aktualizacja: 2022-03-22 14:42

W czwartek nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Salezjański Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko" apeluje o pomoc naszym ukraińskim sąsiadom poprzez zbiórkę charytatywną. Zebrane środki zostaną przeznaczone na najpotrzebniejsze produkty, które zostaną przekazane ofiarom tej wojny.

Wojna w Ukrainie. Salezjanie organizują zbiórkę funduszy

Wobec rosnącego napięcia i eskalacji działań zbrojnych na Ukrainie Salezjański Ośrodek Misyjny uruchomił zbiórkę na pomoc humanitarną. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione m.in. żywność, woda, lekarstwa, generatory prądotwórcze, paliwo, wyposażenie ośrodków dla migrantów wewnętrznych.

- Jesteśmy w kontakcie z salezjankami i salezjanami pracującymi na Ukrainie. Dzięki Bogu wszyscy są bezpieczni! Na chwilę obecną wszystko mają zapewnione, posiadają zapasy żywności, ale sytuacja jest rozwojowa. Wielu Ukraińców zaczęło uciekać z terenów dotkniętych bombardowaniami. W wielu miejscach wybuchła panika. Zostały zamknięte niektóre banki, tworzą się korki na wyjazdach z miast, kolejki na stacjach benzynowych. Salezjanie przygotowują się na przyjęcie migrantów wewnętrznych, uciekających przed wojną. Będzie potrzebna pomoc w zapewnieniu im żywności, wody, lekarstw, generatorów prądu, paliwa, materaców, koców. Ukraińcy potrzebują oprócz wsparcia materialnego, także tego duchowego i psychicznego. W obecnej sytuacji niezbędne jest zachowanie zimnej krwi i nieuleganie dezinformacji - czytamy na stronie zbiórki. 

Na Ukrainie od 30 lat pracują salezjanie 

Prowadzą szkoły, parafie, oratoria, dom rekolekcyjny i bursę. Wspierają ubogich, a szczególnie dzieci i młodzież z zaniedbanych i dysfunkcyjnych domów. Są obecni w Bóbrce, Przemyślanach, Korosteszowie, Żytomierzu i Odessie.

Salezjanki rozpoczęły pracę na Ukrainie od 1992 r., rok po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Pierwszą placówkę otworzyły we Lwowie, drugą w Odessie, a w minionym roku rozpoczęły pracę w Kijowie, gdzie otwierają szkołę podstawową. Misjonarki od lat wspierają dziewczęta w edukacji w ramach Adopcji na Odległość. We Lwowie i Odessie przyjmują do siebie młode studentki z ubogich rodzin.

By wesprzeć zbiórkę, kliknij TUTAJ


Źródło: Redakcja

Komentarze (8)    dodaj »

 • kulebele

  gorole raus stond

 • Jprd

  Widzę krótka pamięć o historii.

 • Kuba

  Proszę usunąć tego rosyjskiego trolla. Wstyd wstyd hanba wstyd.

 • T3pota

  Kuba nieuku wyłącz internet i marsz do książek

 • gość

  goroliku, nasi świętochłowiccy dziadkowie zabijali ukraińców na ich ziemi, siłą wcielani do wehrmachtu. myślę, że jesteśmy im coś winni.

 • Braksłów

  Porównujesz wojnę do ludobójstwa w Wołyniu? LOL

 • tak ino godom

  Rzeź to była w obozie na zgodzie kaj zabijali Ślonzoków i Niemców, ale o tym poloczku tyż żeś już zapomnioł? Abo o tym jak poloczki wywołali wojna domowa zwano dziś dumnie tzw. "powstaniami ślonskimi"? A może o zbrodni w Dubinkach? Oj poloczki majom krótszo pamiyńć niż od innych wymagajom!

 • gość

  Braksłów zdajesz sobie sprawę, że tak zwane ludobójstwo ruski trolu nie tyka nas hanysów? poza tym polska zdadziła ukraińców w międzywojniu dwakroć, odpłacając im tym za wspólną walkę z rosją onuco. dodatkowo twoja najjaśniejsza sprowadziła ukraińców na wsi do poziomu zwierząt: gnojeni podatkami, zakazy edukacji, zabór ziemi i przekazywanie jej polskim osadnikom, eliminację przez biedę. tak to było ludobójstwo! państwo polskie chciało eliminacji narodu ukraińskiego. wołyń? a czym to się różniło od pogromu kieleckiego i tych, licznych pod łomżą? różniło się, niepiśmienna chołota zemściła się na gnębicielu. nie popieram ale rozumiem. przemoc rodzi przemoc. mój dziadek zgiłął na ukraińskiej ziemi, pewnie zabijał nie tylko ruskich, ukraińców pewnie też-taki los żołnierza. wpłaciłem coś na pomoc ukraińcom, coś jestem im winien, a ty poltoński kołtunie żyj wołyniem kolejne 80 lat. pokazujesz tylko, że na śląsku jesteś elementem obcym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również