Wiadomości z Świętochłowic

Silny wstrząs na Śląsku

  • Dodano: 2018-04-23 13:45

Dzisiaj przed godziną 11:00 doszło do silnego wstrząsu. Najbardziej zatrzęsło w Bytomiu, jednak odczuli go również mieszkańcy innych miast m.in.: Piekar Śląskich, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Katowic i Sosnowca.

Do wstrząsu doszło na kopalni Ruch Bobrek w Bytomiu. Sejsmografy zanotowały wstrząs o mocy 3,4 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsu było w rejonie kopani Ruch Bobrek, jednak poniżej poziomu eksploatacji. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.

Silny wstrząs na Śląsku

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Górnośląska Regionalna Sieć Sejsmologiczna

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.