Wiadomości z Świętochłowic

Skąd się wzięły kalendarze adwentowe?

  • Dodano: 2023-10-25 13:45

Osoby, które lubią odliczać dni do świąt Bożego Narodzenia, bardzo często umilają sobie ten czas, wykorzystując w tym celu kalendarze adwentowe. Obecnie dostępnych na rynku jest ich wiele różnych wersji przeznaczonych dla kobiet, mężczyzn, dzieci, a nawet zwierząt. Mogą znajdować się w nich zabawki i kosmetyki, ale też słodycze czy herbaty. Niewiele osób jednak wie, skąd wzięły się kalendarze adwentowe i jaka jest ich historia. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Historia kalendarza adwentowego

Pierwsze zapiski o istnieniu kalendarzy adwentowych dotyczą roku 1851. Jednak być może przedmioty te były wykorzystywane już nieco wcześniej. Zakłada się jednak, że powstały one w XIX wieku. Wówczas ich zadaniem było wzmacnianie radości oczekiwania na Boże Narodzenie. Wykorzystywane były wtedy przez luteranów. W tym okresie jednak kalendarze adwentowe ściśle nawiązywały do religii i znacznie różniły się formą od tych, które dzisiaj stosujemy. 

Warto wiedzieć o tym, że pierwsze kalendarze adwentowe nie były w żaden sposób związane z upominkami, ponieważ znajdowały się w nich na przykład źdźbła trawy lub słomy, które wyciągało się z poszczególnych okienek aż do Wigilii. Na takich kalendarzach był umieszczony również wizerunek Jezusa. Innym wariantem kalendarzy wykorzystywanych w XIX wieku był ten, w którym skreślano kreski kredą na drzwiach każdego dnia aż do 24 grudnia lub zapalano codziennie jedną z 24 świeczek.

Drukowane kalendarze adwentowe

Kalendarze adwentowe zmieniały się na przestrzeni lat. Duże modyfikacje zaszły w 1902 roku, kiedy to w Hamburgu pojawił się pierwszy drukowany kalendarz adwentowy w kształcie zegara, a w 1903 roku w Monachium wyprodukowano kalendarz adwentowy z obrazkami do wycinania. W tym czasie podobnie jak w XIX wieku kalendarz adwentowy nie nosił nazwy, którą obecnie stosujemy, lecz nazywany był kalendarzem mikołajkowym. 

Ze względu na rosnące zainteresowanie kalendarzami adwentowymi, które wówczas drukowane były w dość ograniczonych ilościach, zaczęto je modyfikować. W 1930 roku niemiecki drukarz Gerard Lang, który w dzieciństwie korzystał z kartonowej planszy, w której jego mama umieszczała każdego dnia biszkopty, postanowił zapoczątkować produkcję słodkich kalendarzy adwentowych wzorowanych na tym, który robiła dla niego jego matka. Zamiast biszkoptów jednak umieszczał w nich czekoladki.

Współczesne kalendarze adwentowe

Można powiedzieć, że drukarz Gerard Lang zapoczątkował komercjalizację kalendarzy adwentowych. Obecnie można w nich znaleźć już nie tylko czekoladki i różne słodkości, ale także szereg innych przedmiotów. Obecnie adwent, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenie umilają nam wersje zawierające na przykład kosmetyki do makijażu lub pielęgnacji ciała, a także biżuterię, drobne przedmioty dekoracyjne do domu, świeczki, zabawki, herbaty, lego czy figurki ulubionych superbohaterów. Każdego roku dostępne są coraz ciekawsze propozycje kalendarzy adwentowych skierowane nie tylko do mężczyzn i kobiet, ale również dzieci, a nawet zwierząt.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.