Wiadomości z Świętochłowic

Śląscy regionaliści wystartują w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej

 • Dodano: 2019-08-08 16:30, aktualizacja: 2019-08-09 08:56

Koalicja Obywatelska otwiera swoje listy na działaczy regionalnych. W wyborach parlamentarnych wspólnie z kandydatami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wystartują regionaliści skupieni w Śląskim Porozumieniu Wyborczym. 

Chcemy ocalić śląską tożsamość i śląski język

Śląskie Porozumienie Wyborcze zawarto na początku ubiegłego tygodnia. Tworzą je regionalne organizacje: Ruch Autonomii Śląska, Śląska Partia Regionalna, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość. Już wtedy pisaliśmy o tym, że start regionalistów z list Koalicji Obywatelskiej to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

- Biorąc odpowiedzialność za losy naszego regionu, ale także mając doświadczenie wspólnego rządzenia tym regionem i dobrych owoców tego współrządzenia  oraz chcąc ocalić to co jest naszym bogactwem, czyli śląską tożsamość, wielokulturowość i śląski język, zdecydowaliśmy się wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Po dyskusjach doszliśmy do wspólnego wniosku, że naszym partnerem powinna być Koalicja Obywatelska – podkreślił dziś Henryk Mercik, reprezentujący RAŚ i ŚPR.

Decentralizacja najważniejszym postulatem

Henryk Mercik podkreślił, że dla śląskich regionalistów najważniejszym postulatem zawsze była decentralizacja i wzmacnianie samorządów. O tym dziś głośno mówią także politycy Koalicji Obywatelskiej i chcą współpracować z regionalistami.

- Otwieramy listy na działaczy regionalnych. Jestem przekonany, że ich start i być może mandaty parlamentarne wzmocnią śląską tożsamość, ale również wzmocnią ten regionalny ruch obywatelski jakim jest Koalicja Obywatelska i zwiększą nasze szanse na zwycięstwo wyborcze – mówił Wojciech Saługa, przewodniczący Regionu Śląskiego PO.

Zdaniem Borysa Budki, lidera katowickiej listy KO, start regionalistów z list koalicji to dobry sygnał dla Śląska, dla województwa śląskiego i jego mieszkańców.

- Pokazujemy coś innego niż pokazują nasi oponenci. My nie potrzebujemy spadochroniarzy, nie potrzebujemy więcej Warszawy w woj. śląskim. My mówimy jasno i czytelnie – to tutaj są wartościowi ludzie, którzy chcą dla tego regionu robić więcej i więcej – podkreślił Borys Budka.

Nazwiska kandydatów w przyszłym tygodniu

Decyzje o konkretnych nazwiskach i miejscach na listach wyborczych mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że Henryk Mercik, członek RAŚ i ŚPR oraz były wicemarszałek województwa, wystartuje do Senatu w okręgu chorzowskim. Na listach do Sejmu mogą się znaleźć Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego oraz Diethmar Brehmer, działacz charytatywny i przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty Pojednanie i Przyszłość. 

Działacze innej regionalnej organizacji, partii Ślonzoki Razem, mają startować do Sejmu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Porozumienie w tej sprawie podpisano 5 sierpnia.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Paweł Kalina

  Koledzy z autonomii slaskiej co do joty przypominaja mi ruch teczowych obywateli.Jestem slazakiem i wystarcza mi ze wsrod moich kolegow czy rodziny godomy sobie gwara .Nie potrzebne mi sa filmy z slaskim dialogiem bo i tak zaden slazak tego nie zrozumie i wychodzimy w oczachinnych regianow na glupkow .Jeden z tych dzialaczy chcial mnie przekonac do wydawania prasy w gwarze slaskiej.Zapytalem go skad wezmie czcionki do duku slaskiego.Na slasku jest gwara slaska i bedzie i nie trzeba sie z tym obnosici wciskac wszystkim mieszkancom slaska swoje idealy tak jak to robia zwolennicy teczowych obrazow Matki sw.

 • Chop z Chropaczowa.

  PO to trupy polityczne tylko idiota glosuje na tych szubrawcow i zdrajcow.

 • Amiga

  Nigdy nie zagłosuję na regionalistów. Choć jestem z pradziada slonzokiem.

 • enst

  Ja tak samo.

 • zasmucony

  RAŚ po poprzedniej klęsce wyborczej w wyborach samorządowych teraz widać chce jeszcze większej klapy... fajni mi regionaliści, nie ma co, ale to wiadomo od dawna, że RAŚ to bardziej ogólnie kabaret, a nie jakaś siła polityczna. Szkoda tylko społeczników i prawdziwych regionalistów związanych z tą frakcją.

 • Fiona z wielkim cycem

  A co z Dawidem? Wiemy że odrzuciło go POKO, Wiosna i PSL. Może Dawid wystartuje do sejmu z RAŚ?

 • Hanys

  Budka ty kpisz z nas wszystkich !!!Wkręć jeszcze na lista swojego kolesia delfina i już będzie niezłe towarzystwo wzajemnej adoracji

 • Robertt

  Budka jest jak mój jamnik. Jak chwyci to już nie puści. Co do RAŚ nie mam słów. Rujnujecie dobre imię autonomii z przed wojny. Powstała ona w innych okolicznościach poza tym nie byli oni nastawieni antypolsko tylko pro co udowodnili mieszkańcy ja tworzący wnpowstaniach. Ale skąd sprane mózgi wyborców POKO mogą to wiedzieć.

 • Tiruriru

  Następni opowiadacze fantaści,teraz chcą bronić Śląsk! Ciekawe przed czym? W główkach tylko jedno dorwać się do władzy i do koryta a cała reszta jest już znana od dziesięcioleci. Po wyborach choroba polityczna czyli amnezja,powrót do zdrowia przed kolejnymi wyborami i następnie nawrót choroby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również