Wiadomości z Świętochłowic

Śląska policja prowadzi działania "Bezpieczne ferie"

  • Dodano: 2022-01-18 06:00, aktualizacja: 2022-01-18 06:18

Śląska Policja od 14 stycznia do 27 lutego 2022 roku prowadzi działania "Bezpieczne ferie". Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach. Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu, w tym dzieci i młodzieży korzystających z zimowego wypoczynku. W okresie wymiany turnusów wypoczynkowych działania te będą nasilone. Policyjną akcję na Śląsku zainaugurowały kontrole udających się na miejsca zimowego wypoczynku autokarów, które na miejscu obsługi podróżnych w Knurowie przy autostradzie A1 skontrolowali policjanci śląskiej drogówki i funkcjonariusze ITD.

Akcja „Bezpieczne Ferie” prowadzona i nadzorowana jest przez Biuro Ruchu Drogowego KGP

Od poniedziałku 17 stycznia rozpoczęły się ferie w następujących województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Natomiast już od piątku z tych rejonów kraju rozpoczęły się wyjazdy na zimowy wypoczynek.

Kierowcy muszą uważać na zmieniające się warunki atmosferyczne i dostosować prędkość do aktualnej sytuacji na drodze. Już na etapie planowania podróży powinniśmy zadbać między innymi o prawidłowe oświetlenie pojazdu. Kierowca powinien mieć też zapewnione dostateczne pole widzenia. Światła muszą być sprawne, a szyby czyste, ponieważ nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze może doprowadzić do tragedii. Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. 

W sobotę na miejscu obsługi podróżnych w Knurowie przy autostradzie A1 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili wspólne działania. Stróże prawa kontrolowali stan techniczny busów i autokarów, a także czasu pracy i stanu trzeźwości kierujących. Jeżeli chodzi o stan techniczny, sprawdzane są każdorazowo elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo – układ hamulcowy, kierowniczy, układ wydechowy, stan opon, oświetlenie. Podczas sobotnich działań policjanci zwracali szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym.  Podróżujący w trakcie kontroli mogli przypomnieć sobie podstawową wiedzę na temat bezpiecznego podróżowania. Dzieci i młodzież odpowiadały, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i co może grozić osobom bez zapiętych pasów. Po otrzymaniu elementów odblaskowych mundurowi tłumaczyli, w jaki sposób je nosić, aby być lepiej widocznym na drodze. Wspólne działania wszystkich służb powodują, że czas trwania kontroli jest krótszy i mniej uciążliwy dla kierującego i pasażerów.

Policja przypomina o usłudze świadczonej przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wypoczynek można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl

W trakcie trwania zeszłorocznych ferii zimowych na śląskich drogach odnotowano 45 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 44 zostały ranne. Ponadto zarejestrowano 2120 kolizji, a funkcjonariusze zatrzymali 159 nietrzeźwych kierujących. Wspólnie zadbajmy o to, aby tegoroczne ferie były bezpieczniejsze!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również